Atopowe, a łojotokowe zapalenie skóry - czym się różnią?

Zarówno atopowe jak i łojotokowe zapalenia skóry powodują podrażnienia i świąd. Ponadto, oba te zjawiska mogą wystąpić nawet u noworodków. Jednak występują między nimi pewne różnice. Warto dowiedzieć się jakie. 
Atopowe, a łojotokowe zapalenie skóry - czym się różnią?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry to dwie bardzo powszechne patologie, które obarczają naszą skórę. Przez brak odpowiedniej wiedzy, wciąż wiele osób myli ze sobą te schorzenia, kiedy w rzeczywistości są to dwie zupełnie różne jednostki chorobowe.

Atopowe zapalenie skóry jest zaburzeniem, które zwykle powoduje zaczerwienienie skóry, swędzenie i skrajne wysuszenie. Genetyka jest uważana za jeden z najważniejszych czynników w rozwoju tej choroby. Choć ważną rolę odgrywają też czynniki środowiskowe i żywnościowe.

Z kolei łojotokowe zapalenie skóry wywołuje łuszczące się plamy i zaczerwienienie skóry. Można porównać to do uporczywego łupieżu. W rzeczywistości jest to patologia, która może mieć wpływ na wszystkie obszary organizmu, w których wytwarzana jest większa ilość sebum. Wymienić możemy choćby obszary przy brwiach, twarzy czy uszach.

Obie patologie, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, wywołują podrażnienia i związane z nimi niezwykle dokuczliwe objawy. Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele różnic pomiędzy tymi schorzeniami. W tym artykule przybliżymy Ci te najistotniejsze wyróżniki opisywanych chorób.

Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry – kogo dotyczy?

Co interesujące, wiedza o tym, kogo dotyczy dane schorzenie stanowi swoisty klucz do rozpoznania i odróżnienia obu patologii. 

Bowiem atopowe i łojotokowe zapalenie skóry zwykle dotyka różnych grup osób.

  • Po pierwsze, atopowe zapalenie skóry nazywane też egzemą: dominuje u dzieci i młodzieży. W rzeczywistości szacuje się, że dotyczy to 20% ogółu ludności. Co ciekawe, na potrzeby diagnozy tej patologii, lekarze szczególnie przyglądają się osobowości chorego.

Dzieje się tak dlatego, że skóra atopowa wytwarza silny świąd i pieczenie skóry. Ponieważ dotyczy to najczęściej dzieci, które nie mają jeszcze umiejętności swobodnej ekspresji swoich dolegliwości, zazwyczaj wykazują pewien charakterystyczny sposób by okazać schorzenie. Najczęściej są więc silnie poirytowane i zdenerwowane. Często zauważymy też drapanie się dzieci.

  • Z drugiej zaś strony, łojotokowe zapalenie skóry wykazuje dwie swoiste fazy występowania. Zazwyczaj pojawia się w pierwszych miesiącach życia lub po okresie dojrzewania. Ponadto z niewielką przewagą, częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Na szczęście dotyczy to tylko około 5% populacji.

Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry – najczęstsze objawy

Łojotokowe i atopowe zapalenia skóry powodują zazwyczaj silne swędzenie i wywołują zaczerwienienia skóry. Każda z tych jednostek chorobowych ujawnia się na wiele odmiennych sposobów. Na przykład, świąd w przypadku atopowego zapalenia, zazwyczaj nasila się w nocy.

Dziecko ma atopowe zapalenie skóry

Ponadto atopowe zapalenie powoduje, że skóra jest bardzo wysuszona. W rezultacie swędzenie prowadzi do drapania, aby w ostateczności wywołać złuszczenie się skóry i stany zapalne. Czerwone plamy pojawić mogą się na wielu obszarach ciała, na przykład: na dłoniach, stopach czy szyi.

Skóra twardnieje i pęka na skutek wysuszenia. Często też, przy fałdach skóry na łokciu pojawiają się białe, łuskowate plamy. Są one podobne do tych, które występują w łupieżu białym. Niestety wywołują silne swędzenie.

Łojotokowe zapalenie skóry wytwarza swoisty łupież we włosach, brwiach, a nawet na brodzie. Pojawiają się tłuste plamy skórne, które zwykle pokryte są białymi lub żółtymi, suchymi łuskami.

Najczęściej dotyka niemowląt i pojawia się w ciągu pierwszych tygodni życia (między 2. a 10. tygodniem) w postaci tzw. ciemieniuchy lub inaczej czepca kołyskowego.

Wysuszone skórki znajdują się zazwyczaj po obu stronach nosa, brwi, czy na powiekach. Wskazuje to na wszystkie obszary produkujące sebum. Zdarza się też, że do objawów dochodzi łuszczenie i zaczerwienienie.

W przypadku pojawienia się pierwszych zmian u dziecka (na owłosionej skórze głowy) wskazane jest wyczesywanie łuski za pomocą delikatnych szczotek, przystosowanych dla dzieci. Wcześniej zaś warto zastosować preparaty rozmiękczające łuskę.

Inne różnice między dwoma typami zapalenia skóry

Kolejną ważną różnicą między tymi dwoma schorzeniami skóry jest sposób, w który się objawiają.

  • Atopowe zapalenie skóry charakteryzują okresowe zaostrzenia i przejściowe zniknięcia, które mogą trwać nawet latami.
  • Łojotokowe zapalenie pogarsza się znacznie wraz ze stresem, oraz podczas zimnych i suchych pór roku.

Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry – najistotniejsze różnice

Atopowe i łojotokowe zapalenie skóry cechuje pewna odmienność, kiedy dotykają dzieci. Łojotokowe zapalenie ma znacznie mniejszy pływ na jakość życia dziecka i powoduje niewielki dyskomfort.

Bobas z wysypką

Sprawa ma się inaczej w przypadku atopowego zapalenia, które wywołuje duże cierpienie i znaczne pogorszenie jakości życia dziecka, wpływając także na jego stan emocjonalny.

Kolejną, dość oczywistą różnicą jest stan nawilżenia skóry. Łojotok sprawia, że skóra wygląda na tłustą, zaś przy atopowym zapaleniu zauważymy znaczne wysuszenie skóry. Pamiętaj jednak, że aby leczyć obie te patologie, konieczne jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry i nawodnienia organizmu.

Przyczyny tych schorzeń

  1. Przy łojotokowym zapaleniu mówi się, że jedną z przyczyn może być nadmierne gromadzenie łoju, którego wytwarzanie jest ściśle związanie z gospodarką hormonalną. Co istotne, u niemowląt na pracę gruczołów łojowych wpływają hormony matki (androgeny).
  2. Jeśli chodzi zaś o atopowe zapalenie: wciąż dokładana przyczyna nie jest jasna. Uważa się natomiast, że choroba jest wynikiem złożonych zależności pomiędzy czynnikami genetycznymi, środowiskowymi i immunologicznymi, wraz z współistniejącym defektem bariery skórnej.

Jeśli chodzi zaś o rozpoznanie chorób: dokonuje ich lekarz dermatolog na podstawie rozpoznania objawów.

Podsumowując

Obie patologie mogą mieć wpływ na życie zarówno dzieci jak i dorosłych. Ważne jest poznanie najbardziej charakterystycznych cech każdej z chorób, w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Właściwa pielęgnacja przy atopowym zapaleniu oraz znajomość czynników intensyfikujących objawy choroby, mogą pomóc w łagodzeniu zmian skórnych.

Ponadto w ten sposób unikniemy czynników, które powodują ich pogorszenie. Nie wahaj się skonsultować ze specjalistą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. W przypadku prawidłowego postępowania łojotokowe zapalenie skóry, np. u niemowląt mija najczęściej w ciągu kilku tygodni. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.