Zielona herbata na trądzik - ciekawy sposób leczenia

Zielona herbata to naturalny środek ściągający, który oferuje ciekawe wyniki w leczeniu trądziku. Czy wiesz, jak się ją stosuje? W tym artykule szczegółowo to omówimy.
Zielona herbata na trądzik - ciekawy sposób leczenia

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Trądzik nie jest poważnym problemem zdrowotnym w większości przypadków, przynajmniej z fizjologicznego punktu widzenia. Z psychologicznego punktu widzenia powoduje to jednak znaczące zmiany, ponieważ może wpływać na wygląd i samoocenę. Czy zielona herbata na trądzik to naprawdę skuteczny sposób leczenia tej choroby?

Zazwyczaj trądzik dobrze reaguje na zabiegi domowe, w tym na zieloną herbatę. Tylko w rzadkich przypadkach staje się odporny i w takich przypadkach konieczna jest specjalistyczna interwencja dermatologa. Ten problem dotyczy głównie nastolatków, ale może pojawić się w każdym wieku.

Trądzik występuje częściej u kobiet, ale jego objawy u mężczyzn są poważniejsze. 5% kobiet cierpi na tę chorobę aż do 40-ego roku życia. Ogólnie uważa się, że istnieje poważny problem towarzyszący, jeśli nagle pojawi się trądzik u starszej osoby dorosłej. Zobaczmy więc jak działa zielona herbata na trądzik.

Dlaczego cierpimy na trądzik

Trądzik to choroba skóry, która atakuje mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Skóra ma małe otwory zwane porami. Są one połączone wewnętrznie z gruczołami łojowymi, poprzez przewód zwany pęcherzykiem.

Kobieta z trądzikiem na twarzy
Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Powstaje, gdy pory są zatkane pozostałościami sebum i martwych komórek.

Gruczoły łojowe wytwarzają substancję tłuszczową zwaną sebum. Sebum transportuje martwe komórki skóry na powierzchnię, przez pęcherzyki. W podobnych pęcherzykach, zwanych mieszkami włosowymi rosną również włosy. Czasami martwe komórki, sebum i włosy łączą się i zatkają pory. Wówczas powstaje stan zapalny i brzydkie wykwity na skórze.

Nagromadzenie się martwych komórek, łoju i włosów prowadzi następnie do skupiania się bakterii w jednym punkcie. To powoduje obrzęk. W momencie, gdy przewód zaczyna się zapychać, powstaje pryszcz lub krosta. Trądzikowe zmiany najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach i ramionach.

Czynniki wpływające na powstawanie trądziku

Istnieją pewne czynniki, które predysponują do trądziku. Najważniejsze z nich to wiek, wcześniejsze przypadki w rodzinie, zmiany hormonalne, kontakt skóry z substancjami tłuszczowymi, nacisk lub ciągłe tarcie na skórze. Na przykład związane z ciągłym trzymaniem telefonu komórkowego przy twarzy. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia trądziku jest także stres.

Z kolei istnieje kilka czynników, które mogą pogorszyć stan trądziku. Są to:

  • Spożycie niektórych leków. Zasadniczo te, które zawierają kortykosteroidy, lit lub testosteron.
  • Dieta. Według badań pokarmami, które najbardziej pogarszają stan trądziku, są węglowodany, czekolada i odtłuszczone mleko. Natomiast żywność o wysokiej zawartości tłuszczu nie ma większego wpływu..
  • Hormony. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, a także okres menstruacyjny, ciąża i stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększają produkcję sebum.
  • Stres. Chociaż sam niepokój nie powoduje trądziku, pozostawianie w stanie stresu może pogorszyć jego objawy.

Istnieje mit, że trądzik powstaje z braku higieny. To jednak jest fałszywa opinia. Prawda jest nawet wręcz odwrotna. Albowiem mycie skóry przy użyciu nadmiernej siły lub bardzo silnego mydła może pogorszyć problem. Korzystanie z kosmetyków samo w sobie nie powoduje ani nie wpływa na pogorszenie trądziku.

Zielona herbata na trądzik – jak działa

Zielona herbata to naturalny środek ściągający, który oferuje interesujące wyniki w leczeniu trądziku. Jest także składnikiem przeciwutleniającym, który pomaga wyeliminować nadmiar łoju ze skóry tłustej.

Zielona herbata
Zielona herbata jest naturalnym składnikiem, który może zwalczać trądzik. Zarówno jej picie, jak i stosowanie miejscowe pomagają regulować produkcję sebum.

Picie zielonej herbaty pomaga zwalczać trądzik, ponieważ pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum na skórze. Nawiasem mówiąc, łagodzi również poziom insuliny i cukru we krwi. Jednak jak zawsze nie należy przesadzać w jej stosowaniu. Wystarczy wypić jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie.

Podobnie zielona herbata może być stosowana jako rozwiązanie miejscowe na trądzik. Wystarczy nałożyć kompres z wyciągu z zielonej herbaty na dotknięty obszar. Taki okład pomaga wyeliminować bakterie z tego miejsca, zmniejsza stan zapalny i zapobiega pojawianiu się plam.

Zielona herbata na trądzik – inne sposoby używania

Istnieją również inne nieco bardziej wyszukane sposoby korzystania z zielonej herbaty. Takie zabiegi nie tylko pomagają leczyć trądzik, ale poprawiają ogólny wygląd skóry. Zapewniają świeżość, jędrność i zapobiegają starzeniu. Oto niektóre z najbardziej skutecznych maseczek na bazie zielonej herbaty:

  • Zielona herbata i miód – pomaga nie tylko na trądzik. Weź jedna łyżkę każdego składnika, następnie wymieszaj, aż powstanie pasta. Następnie nałóż ja na twarz i zostaw na około 15 lub 20 minut. Na koniec spłucz zimną wodą. Najlepiej powtarzaj ten zabieg dwa razy w tygodniu.
  • Zielona herbata i aloes. Potrzebujesz dwóch torebek zielonej herbaty, jednej łyżki aloesu i filiżanki wody. Na początku przygotowuje się napar z dwóch torebek herbaty i pozostawia do ostygnięcia. Następnie miesza się go z innymi składnikami i umieszcza w atomizerze. Po umyciu spryskaj twarz tak przygotowanym tonikiem z zielonej herbaty.

Czy sprawdziłaś już jak działa zielona herbata na trądzik? Jak widać, zarówno jej picie, jak i stosowanie zewnętrzne może być korzystne w leczeniu tego problemu skórnego. Zacznij jej używać i sprawdź jakie przynosi efekty.

To może Cię zainteresować ...
Trądzik podczas menstruacji, dlaczego się pojawia?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Trądzik podczas menstruacji, dlaczego się pojawia?

Fakt, że większość kobiet cierpi na trądzik podczas menstruacji jest rzeczywistością. Czy wiemy jednak, dlaczego tak się dzieje?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mahmood, S. N., & Bowe, W. P. (2014). Diet and acne update: carbohydrates emerge as the main culprit. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
  • Saric S, Notay M, Sivamani RK. Green Tea and Other Tea Polyphenols: Effects on Sebum Production and Acne Vulgaris. Antioxidants (Basel). 2016;6(1):2. Published 2016 Dec 29. doi:10.3390/antiox6010002
  • Lu, P. H., & Hsu, C. H. (2016). Does supplementation with green tea extract improve acne in post-adolescent women? A randomized, double-blind, and placebo-controlled clinical trial. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2016.03.004
  • Mahmood T, Akhtar N, Moldovan C. A comparison of the effects of topical green tea and lotus on facial sebum control in healthy humans. Hippokratia. 2013;17(1):64–67.
  • Hsu, S. (2005). Green tea and the skin. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2004.12.044

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.