Zielona herbata na trądzik - ciekawy sposób leczenia

Zielona herbata to naturalny środek ściągający, który oferuje ciekawe wyniki w leczeniu trądziku. Czy wiesz, jak się ją stosuje? W tym artykule szczegółowo to omówimy.
Zielona herbata na trądzik - ciekawy sposób leczenia

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Trądzik nie jest poważnym problemem zdrowotnym w większości przypadków, przynajmniej z fizjologicznego punktu widzenia. Z psychologicznego punktu widzenia powoduje to jednak znaczące zmiany, ponieważ może wpływać na wygląd i samoocenę. Czy zielona herbata na trądzik to naprawdę skuteczny sposób leczenia tej choroby?

Zazwyczaj trądzik dobrze reaguje na zabiegi domowe, w tym na zieloną herbatę. Tylko w rzadkich przypadkach staje się odporny i w takich przypadkach konieczna jest specjalistyczna interwencja dermatologa. Ten problem dotyczy głównie nastolatków, ale może pojawić się w każdym wieku.

Trądzik występuje częściej u kobiet, ale jego objawy u mężczyzn są poważniejsze. 5% kobiet cierpi na tę chorobę aż do 40-ego roku życia. Ogólnie uważa się, że istnieje poważny problem towarzyszący, jeśli nagle pojawi się trądzik u starszej osoby dorosłej. Zobaczmy więc jak działa zielona herbata na trądzik.

Dlaczego cierpimy na trądzik

Trądzik to choroba skóry, która atakuje mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Skóra ma małe otwory zwane porami. Są one połączone wewnętrznie z gruczołami łojowymi, poprzez przewód zwany pęcherzykiem.

Kobieta z trądzikiem na twarzy
Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Powstaje, gdy pory są zatkane pozostałościami sebum i martwych komórek.

Gruczoły łojowe wytwarzają substancję tłuszczową zwaną sebum. Sebum transportuje martwe komórki skóry na powierzchnię, przez pęcherzyki. W podobnych pęcherzykach, zwanych mieszkami włosowymi rosną również włosy. Czasami martwe komórki, sebum i włosy łączą się i zatkają pory. Wówczas powstaje stan zapalny i brzydkie wykwity na skórze.

Nagromadzenie się martwych komórek, łoju i włosów prowadzi następnie do skupiania się bakterii w jednym punkcie. To powoduje obrzęk. W momencie, gdy przewód zaczyna się zapychać, powstaje pryszcz lub krosta. Trądzikowe zmiany najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach i ramionach.

Czynniki wpływające na powstawanie trądziku

Istnieją pewne czynniki, które predysponują do trądziku. Najważniejsze z nich to wiek, wcześniejsze przypadki w rodzinie, zmiany hormonalne, kontakt skóry z substancjami tłuszczowymi, nacisk lub ciągłe tarcie na skórze. Na przykład związane z ciągłym trzymaniem telefonu komórkowego przy twarzy. Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia trądziku jest także stres.

Z kolei istnieje kilka czynników, które mogą pogorszyć stan trądziku. Są to:

 • Spożycie niektórych leków. Zasadniczo te, które zawierają kortykosteroidy, lit lub testosteron.
 • Dieta. Według badań pokarmami, które najbardziej pogarszają stan trądziku, są węglowodany, czekolada i odtłuszczone mleko. Natomiast żywność o wysokiej zawartości tłuszczu nie ma większego wpływu..
 • Hormony. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, a także okres menstruacyjny, ciąża i stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększają produkcję sebum.
 • Stres. Chociaż sam niepokój nie powoduje trądziku, pozostawianie w stanie stresu może pogorszyć jego objawy.

Istnieje mit, że trądzik powstaje z braku higieny. To jednak jest fałszywa opinia. Prawda jest nawet wręcz odwrotna. Albowiem mycie skóry przy użyciu nadmiernej siły lub bardzo silnego mydła może pogorszyć problem. Korzystanie z kosmetyków samo w sobie nie powoduje ani nie wpływa na pogorszenie trądziku.

Zielona herbata na trądzik – jak działa

Zielona herbata to naturalny środek ściągający, który oferuje interesujące wyniki w leczeniu trądziku. Jest także składnikiem przeciwutleniającym, który pomaga wyeliminować nadmiar łoju ze skóry tłustej.

Zielona herbata
Zielona herbata jest naturalnym składnikiem, który może zwalczać trądzik. Zarówno jej picie, jak i stosowanie miejscowe pomagają regulować produkcję sebum.

Picie zielonej herbaty pomaga zwalczać trądzik, ponieważ pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum na skórze. Nawiasem mówiąc, łagodzi również poziom insuliny i cukru we krwi. Jednak jak zawsze nie należy przesadzać w jej stosowaniu. Wystarczy wypić jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie.

Podobnie zielona herbata może być stosowana jako rozwiązanie miejscowe na trądzik. Wystarczy nałożyć kompres z wyciągu z zielonej herbaty na dotknięty obszar. Taki okład pomaga wyeliminować bakterie z tego miejsca, zmniejsza stan zapalny i zapobiega pojawianiu się plam.

Zielona herbata na trądzik – inne sposoby używania

Istnieją również inne nieco bardziej wyszukane sposoby korzystania z zielonej herbaty. Takie zabiegi nie tylko pomagają leczyć trądzik, ale poprawiają ogólny wygląd skóry. Zapewniają świeżość, jędrność i zapobiegają starzeniu. Oto niektóre z najbardziej skutecznych maseczek na bazie zielonej herbaty:

 • Zielona herbata i miód – pomaga nie tylko na trądzik. Weź jedna łyżkę każdego składnika, następnie wymieszaj, aż powstanie pasta. Następnie nałóż ja na twarz i zostaw na około 15 lub 20 minut. Na koniec spłucz zimną wodą. Najlepiej powtarzaj ten zabieg dwa razy w tygodniu.
 • Zielona herbata i aloes. Potrzebujesz dwóch torebek zielonej herbaty, jednej łyżki aloesu i filiżanki wody. Na początku przygotowuje się napar z dwóch torebek herbaty i pozostawia do ostygnięcia. Następnie miesza się go z innymi składnikami i umieszcza w atomizerze. Po umyciu spryskaj twarz tak przygotowanym tonikiem z zielonej herbaty.

Czy sprawdziłaś już jak działa zielona herbata na trądzik? Jak widać, zarówno jej picie, jak i stosowanie zewnętrzne może być korzystne w leczeniu tego problemu skórnego. Zacznij jej używać i sprawdź jakie przynosi efekty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mahmood, S. N., & Bowe, W. P. (2014). Diet and acne update: carbohydrates emerge as the main culprit. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
 • Saric S, Notay M, Sivamani RK. Green Tea and Other Tea Polyphenols: Effects on Sebum Production and Acne Vulgaris. Antioxidants (Basel). 2016;6(1):2. Published 2016 Dec 29. doi:10.3390/antiox6010002
 • Lu, P. H., & Hsu, C. H. (2016). Does supplementation with green tea extract improve acne in post-adolescent women? A randomized, double-blind, and placebo-controlled clinical trial. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2016.03.004
 • Mahmood T, Akhtar N, Moldovan C. A comparison of the effects of topical green tea and lotus on facial sebum control in healthy humans. Hippokratia. 2013;17(1):64–67.
 • Hsu, S. (2005). Green tea and the skin. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2004.12.044

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.