Spożywanie zielonej herbaty - 6 ważnych korzyści

Chociaż picie zielonej herbaty ma wiele zalet dla naszego zdrowia, ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dziennej ilości 3 filiżanek, ponieważ może to powodować zaburzenia snu i nerwowość.
Spożywanie zielonej herbaty - 6 ważnych korzyści

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spożywanie zielonej herbaty stało się popularne na całym świecie ze względu na jej właściwości wyszczuplające. Jest to obecnie jeden z najczęściej spożywanych napojów, który ceni się jako uzupełnienie leków przeciwko niektórym chorobom, a to ze względu na zawartość niezbędnych składników odżywczych.

Zielona herbata jest bogata w substancje przeciwutleniające, przeciwzapalne i moczopędne. Wszystkie one wspierają funkcje usuwania toksyn z narządów wydalniczych.

Dodatkowo zawiera witaminy i minerały, ma niską kaloryczność i oferuje wiele korzyści dla ciała, gdy pije się ją regularnie. Ponadto, ponieważ jest jednym z głównych źródeł galusanu epigallokatechiny (EGCG) – rodzaju katechiny, uważa się, że picie zielonej herbaty ma działanie antynowotworowe.

Biorąc pod uwagę, że niektórzy ludzie wciąż nie są świadomi jej cudownych właściwości, chcemy podzielić się 6 dobrymi powodami, aby ją pić. Nie przegap ich!

1. Pomaga zapobiegać chorobom serca

Przeciwutleniacze znajdujące się w zielonej herbacie pomagają w przeciwdziałaniu gromadzeniu się złego cholesterolu (LDL) w tętnicach. W ten sposób zapobiegają tworzeniu się płytki miażdżycowej i zatorów.

Substancje te pomagają oczyścić krwiobieg i pomóc w regulacji tłuszczów w całym ciele. Dodatkowo jej działanie przeciwzapalne zmniejsza ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i przewlekłych chorób serca.

Picie zielonej herbaty pomaga zapobiegać chorobom serca

Zawartość flawonoidów pomaga utrzymać dobrą kondycję układu krążenia i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi.

Kiedy pijesz ją w umiarkowanych ilościach, zmniejsza ryzyko ataków i niewydolności serca.

2. Pomaga w walce z nadwagą

Osoby cierpiące na nadwagę lub otyłość mogą bardzo skorzystać na obecności zielonej herbaty w swojej diecie.

 • Nie tylko zmniejsza ona ryzyko wystąpienia problemów z sercem, ale także przyczynia się do zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej.
 • Katechiny działają na organizm w korzystny sposób, poprawiając jego zdolność do spalania kalorii.
 • Ponadto wspomagając uczucie sytości zapobiega spożywaniu większej ilości żywności niż to konieczne.
 • Właściwości odtruwające zielonej herbaty pomagają usunąć toksyny, które przeszkadzają w procesach redukcji tłuszczu we krwi.
 • Jest to również środek moczopędny, więc służy jako rozwiązanie przeciwko zatrzymywaniu płynów, które wpływają na przyrost masy ciała.

3. Działa jako naturalny środek przeczyszczający

Osoby z przewlekłymi zaparciami lub powolnym trawieniem mogą rozwiązać swoje problemy, regularnie pijąc zieloną herbatę. Jej łagodny efekt przeczyszczający stymuluje wypróżnienia, umożliwiając usunięcie resztek zatrzymanych w jelitach.

Działa jako naturalny środek przeczyszczający, kobieta trzyma się za brzuch

Ponadto zwalcza zapalenie brzucha i ułatwia leczenie niestrawności, gazów i innych powszechnych problemów trawiennych.

4. Picie zielonej herbaty reguluje poziom cukru we krwi

Biorąc pod uwagę, że wspomaga ona metabolizm, zielona herbata jest także naturalnym remedium na wysoki poziomu cukru we krwi. Jej składniki odżywcze pomagają w odpowiedniej asymilacji węglowodanów, które są źródłem energii dla organizmu.

Gdy nie są odpowiednio wchłaniane, przekładają się na wzrost cukru. Ponadto, zielona herbata usprawnia również sposób rozprowadzania insuliny w organizmie, co jest kluczem do zapobiegania cukrzycy.

5. Chroni twoją wątrobę

Włączenie tego napoju do regularnej diety to prosty i skuteczny sposób na detoksykację wątroby, a tym samym zapobieganie przewlekłym chorobom.

Chroni twoją wątrobę
 • Jej składniki przeciwutleniające pomagają rozkładać i eliminować toksyny, które są filtrowane przez wątrobę.
 • EGCG, składnik zielonej herbaty, minimalizuje szkody wyrządzane przez alkohol i papierosy, zmniejszając tym samym ryzyko raka i stłuszczenia wątroby.
 • Łagodzi stany zapalne i wspomaga proces produkcji żółci, umożliwiając prawidłowe trawienie tłuszczów.

6. Picie zielonej herbaty zapobiega przedwczesnemu starzeniu

Dzięki pełni zawartej w niej przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, zielona herbata jest uważana za jednego z najlepszych sojuszników podczas zmniejszania ryzyka przedwczesnego starzenia się komórek.

 • Oznacza to nie tylko zapobieganie powstawaniu zmarszczek i oznak starzenia się skóry, ale także ochronę narządów przed chorobami związanymi z wiekiem.
 • Jej flawonoidy i witamina E wspomagają regenerację komórkową i minimalizują negatywny wpływ stresu oksydacyjnego.
 • Pomaga utrzymywać układ nerwowy i mózg w dobrej kondycji, zmniejszając ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

Pamiętaj, że chociaż oferuje wszystkie te korzyści, picie zielonej herbaty powinno być umiarkowane, ponieważ przekroczenie zalecanej dziennej ilości (3 filiżanki) może mieć negatywne skutki. Biorąc pod uwagę, że zawiera kofeinę, spożywanie jej w dużych dawkach może powodować zaburzenia snu i nerwowość.

Nie warto mieszać jej także z lekami i napojami alkoholowymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.