Złuszczające produkty dla każdego rodzaju skóry twarzy

W zależności od rodzaju skóry powinniśmy stosować różne kosmetyki i produkty złuszczające, aby osiągnąć optymalne efekty.
Złuszczające produkty dla każdego rodzaju skóry twarzy
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Złuszczające produkty czy kremy nawilżające należy dostosowywać do rodzaju skóry i indywidualnych potrzeb. Stosując odpowiednio dobrane kosmetyki możemy nie tylko pozbyć się martwego naskórka, ale i zregenerować komórki, nadając skórze zdrowy blask i utraconą wcześniej jędrność.

Poniżej zdradzimy Ci, różne złuszczające produkty dla każdego rodzaju skóry twarzy, tak aby uzyskać optymalne rezultaty.

Najlepsze produkty złuszczające

Warto na samym wstępie dokonać rozróżnienia na dwa podstawowe rodzaje produktów złuszczających:

 • Peelingi mechaniczne: Charakteryzują się gruboziarnistą strukturą, dzięki której – wmasowując produkt w skórę – usuwane są komórki martwego naskórka. Peeling mechaniczny możesz stosować go indywidualnie lub w połączeniu z produktami o kremowej konsystencji, jak żel aloesowy czy oleje roślinne.
 • Peelingi chemiczne: Chemiczne produkty złuszczające działają jak kwasy. Najczęściej są to produkty na bazie enzymów roślinnych, między innymi pozyskiwanych z owoców czy warzyw. Aby skorzystać z właściwości peelingów chemicznych należy zaaplikować je na skórę, pozostawić aż wyschną, a następnie spłukać dużą ilością wody.

Oba rodzaje peelingów mogą być skuteczne i korzystne dla Twojej skóry, o ile dostosujesz rodzaj stosowanego produktu do typu cery. Niezależnie od rodzaju skóry zalecamy jednak stosowanie jedynie naturalnych peelingów. Peelingi chemiczne zawierające sztuczne substancje mogą być niebezpieczne dla skóry, a także szkodliwe dla środowiska, gdyż nie ulegają rozkładowi.

Produkty złuszczające do każdego rodzaju cery

Koniecznie czytaj dalej i odkryj całą gamę naturalnych produktów złuszczających dostosowanych  do poszczególnych rodzajów skóry. Możesz stosować je co tydzień lub raz na dwa tygodnie, zwłaszcza jeżeli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do podrażnień.

Skóra sucha

Sucha skóra wymaga dogłębnego odżywienia i nawilżenia na co dzień, zarówno rano, jak i wieczorem. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo o jej wysuszenie i podrażnienie, a także przedwczesne starzenie się skóry. Skóra sucha najczęściej jest wolna od niedoskonałości, jednak należy o nią szczególnie dbać, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia. 

W przypadku skóry suchej należy bardzo ostrożnie dobierać produkty złuszczające, które nie będą zbyt agresywne, a jednocześnie nie będą nadmiernie ograniczać produkcji sebum. Dla osób ze skórą suchą najbardziej zalecamy peelingi chemiczne oparte na enzymach roślinnych, np. na bazie ananasa.

Kobieta cera naczyniowa Produkty złuszczające
 • Możesz wykorzystać zwykły plasterek ananasa lub wewnętrzną część jego skórki.
 • Początkowo może wystąpić lekkie pieczenie lub szczypanie, zwłaszcza jeżeli na skórze są drobne ranki albo otwarte pory.

Skóra tłusta

Osoby o cerze tłustej powinny stosować peelingi nawet raz w tygodniu. Pomaga to ograniczyć produkcję łoju i zapewnia natychmiastowe efekty. Skóra już po kilku zabiegach złuszczających stanie się miękka i lekko zmatowiona.

 • Dla takiego rodzaju cery najlepsze będą peelingi mechaniczne, takie jak sól granulowana.
 • Sól dokładnie oczyści pory, jednocześnie zapewniając Ci dodatkową dawkę minerałów.

Skóra mieszana

Skóra mieszana charakteryzuje się występowaniem na twarzy zarówno obszarów cery suchej, jak i tłustej. Wybór odpowiedniego produktu złuszczającego jest więc w tym wypadku jeszcze trudniejszy. Należy bowiem działać zarówno w celu oczyszczenia skóry, jak i przeciwdziałać jej wysuszeniu.

 • Najlepszym produktem dla cery mieszanej jest cukier. Możesz wykorzystać cukier trzcinowy i wymieszać go z olejem kokosowym z pierwszego tłoczenia.
Nawilżanie dłoni Produkty złuszczające

Skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa potrzebuje podobnej opieki jak skóra sucha. Wymaga miejscowego złuszczania o średniej intensywności, w dodatku stosowanego z umiarem i niezbyt często.

 • Dla skóry wrażliwej najlepsze będą peelingi oparte na enzymach roślinnych. Świetnym wyborem jest pomidor.
 • Pomidor to także naturalny środek łagodzący oparzenia czy poparzenie słoneczne.

Skóra dojrzała

Skóra dojrzała może zmagać się już z takimi niedoskonałościami jak zmarszczki czy przebarwienia. Z częścią z nich można uporać się stosując naturalne peelingi i produkty złuszczające oraz pobudzające regenerację zewnętrznych warstw skóry. Dzięki nim zyskasz bardziej jędrną, elastyczną i rozświetloną skórę.

 • Złuszczanie skóry dojrzałej można przeprowadzić z wykorzystaniem pestek winogron, bogatych w resweratrol. Jest to jeden z najpopularniejszych naturalnych przeciwutleniaczy.
 • Pozostaw rozgniecione pestki na skórze twarzy przez kilka minut, a uzyskasz niesamowity efekt odmłodzonej twarzy.

Skóra z niedoskonałościami

Skóra z takimi niedoskonałościami jak trądzik czy zaskórniki potrzebuje składników o działaniu alkalizującym. Znajdziesz je między innymi w sodzie oczyszczonej. Dodaj do sody kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, a zwiększysz właściwości tego naturalnego peelingu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.