Pieluszkowe zapalenie skóry - jak go uniknąć?

Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo powszechna dolegliwość wśród niemowląt do pierwszego roku życia. Jako rodzic powinieneś wiedzieć, jak zapobiegać podrażnieniu delikatnej skóry swojego maluszka.
Pieluszkowe zapalenie skóry - jak go uniknąć?
Mario Benedetti Arzuza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ponieważ skóra niemowlęcia jest niemal dwukrotnie cieńsza od skóry osoby dorosłej, pieluszkowe zapalenie skóry może przydarzyć się każdemu maluchowi, i to nawet niejednokrotnie.

Wiedza na temat tego, jak pielęgnować skórę niemowlęcia w okresie pieluszkowania, pomoże Ci uniknąć podrażnień, odparzeń, a nawet infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Bardzo często jako świeżo upieczeni rodzice nie mamy nawet pojęcia o czymś takim jak pieluszkowe zapalenie skóry!

Dowiedz się, jak pielęgnować delikatną skórę dziecka oraz w jaki sposób zapobiegać wysypkom, otarciom i bolesnym podrażnieniom!

Pieluszkowe zapalenie skóry – co to takiego?

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, który rozwija się na skórze pod pieluszką. Krótko mówiąc, obejmuje ono obszar dolnej części brzucha, genitaliów, pośladków i ud niemowlęcia. Są one bowiem bezpośrednio narażone na stały kontakt, a nierzadko i tarcie, z pieluchą.

Dolegliwość ta objawia się plamami rumieniowymi, pęcherzykami, grudkami, wypryskami, a także złuszczającym się naskórkiem.

Najpopularniejsze przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Rozpoznanie odparzenia pieluszkowego odbywa się na podstawie objawów. Ponieważ stan zapalny skóry jest widoczny gołym okiem, bez problemu rozpoznają go i sami rodzice.

Istnieje wiele czynników sprzyjających występowaniu pieluszkowego zapalenia skóry. Spośród nich należy wymienić trzy grupy czynników: mechaniczne, alergiczne i infekcyjne. Najpopularniejsze z nich to:

  • Wrażliwość skóry dziecka na bezpośredni kontakt z pieluszką.
  • Długotrwały kontakt skóry malucha z moczem i kałem.
  • Zmienione pH moczu i kału.
  • Nadmiar wilgoci, spowodowany rzadkim zmienianiem pieluch.
  • Alergiczny wyprysk pieluszkowy, czyli reakcja uczuleniowa wywołana kontaktem skóry z alergenami znajdującymi się w pieluszce.
  • Upały.
  • Infekcja grzybicza lub bakteryjna skóry.
  • Brak zachowania podstawowych zasad higieny, m.in. rzadkie mycie pupy dziecka i jej nieprawidłowe osuszanie.

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak go uniknąć?

Reaguj już od najdrobniejszych zmian! Jeśli zauważyłeś u niemowlęcia zaczerwienienie skóry w obrębie narządów płciowych i pośladków, nie czekaj i od razu podejmij odpowiednie działania.

Możesz to zrobić, wdrażając w życie kilka sprawdzonych, domowych sposobów zapobiegania wysypce pieluszkowej. Co więcej, stosując je na co dzień, będziesz mógł uniknąć bolesnych zmian skórnych na pupie dziecka. Oto kilka wskazówek!

Przewijanie niemowlęcia

1. Myj pupę dziecka po każdej zmianie pieluchy

Odpowiednia pielęgnacja skóry znajdującej się większość dnia i nocy pod pieluszką to absolutna podstawa troski o niemowlę.

  • Należy myć pupę malucha po każdej zmianie pieluszki.
  • Specjaliści zalecają, aby przemywać delikatną skórę dziecka wodą bez mydła. Ewentualnie można stosować specjalne kosmetyki dla niemowląt o neutralnym dla skóry pH.
  • Równie istotne jak samo mycie jest także osuszanie skóry na pupie i pośladkach. Należy to robić delikatnie i nie wcierać w nią szorstkich włókien ręcznika. Znacznie praktyczniejsza okaże się miękka szmatka lub tetrowa pielucha.
  • Na koniec, przed założeniem czystej pieluszki, pozwól maluchowi poleżeć chwilę na golasa, aby nieco przewietrzyć skórę.
  • Staraj się nie używać zbyt często do pielęgnacji pupy dziecka wilgotnych chusteczek, które zawierają alkohol lub substancje zapachowe.

2. Często zmieniaj pieluszkę

Pieluchę należy zmieniać możliwie jak najczęściej. Zdaniem specjalistów należy to robić przynajmniej co trzy godziny, chyba że nasz nos wyczuje, iż należy zrobić to natychmiast.

Z kolei w nocy powinniśmy przewijać maleństwo co około 5 godzin. Warto wiedzieć też, że należy zmienić dziecku ubranko za każdym razem, kiedy zrobi kupkę.

  • Zakładaj świeżą pieluszkę delikatnie, upewniając się że nie uciska ona delikatnej skóry niemowlęcia. Wybór odpowiednich pieluszek ma w tu duże znaczenie. Staraj się wybierać te nowoczesne o niskim działaniu drażniącym.
  • W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia i odparzenia, a w konsekwencji może pojawić się pieluszkowe zapalenie skóry.

3. Stosuj odpowiedni krem ochronny

Istotne znaczenie w pielęgnacji okolicy pieluszkowej ma również aplikacja odpowiednich niemowlęcych kosmetyków. Chodzi tu głownie o tłuste kremy, które należy nakładać na okolice krocza i pupy dziecka po każdej zmianie pieluchy.

Takie kremy zawierają w swym składzie substancje o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym i ściągającym. Zwykle bazują one na wodzie i tlenku cynku. Tworzą one wodoodporną warstwę na naskórku, która chroni go przed nadmiarem wilgoci, bakteriami i mechanicznym tarciem o pieluszkę.

Najlepiej stosować tłusty krem dla niemowląt po dokładnym umyciu i osuszeniu pupy maleństwa. Zabieg ten pozwoli Ci uniknąć podrażnień i odparzeń. Odpowiednie preparaty kosmetyczne znajdziesz w aptece albo nawet w wielu supermarketach. Równie dobrze możesz przygotować taki krem samodzielnie!

4. Weź produkty żywnościowe pod lupę

Niezwykle istotną kwestią jest notowanie wszystkich nowych produktów żywnościowych w diecie maleństwa, aby w razie czego móc ustalić źródło reakcji alergicznych.

Niektóre z nich mogą bowiem prowadzić do zaburzeń pH stolca, a co za tym idzie, wywołać pieluszkowe zapalenie skóry. W takim wypadku należy niezwłocznie odstawić produkt, który doprowadził do podrażnienia naskórka, gdyż problem może się nasilić.

Zapalenie skóry

Okazuje się jednak, że nie tylko dieta niemowlęcia ma znaczenie w kwestii alergii, ale także jadłospis karmiącej matki. Również ona powinna zwracać uwagę na to, co je oraz na zażywane leki. Wiele produktów może bowiem skutkować reakcjami alergicznymi u maleństwa.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W trosce o zdrowie skóry niemowlęcia i niedopuszczenia do powstania pieluszkowego zapalenia skóry powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Powyższe zalecenia pomogą Ci uniknąć podrażnień i uszkodzeń skóry. W przeciwnym razie mogą przekształcić się w rozmaite infekcje, powodując ból i złe samopoczucie maleństwa. Szczególnie narażone na tę przypadłość są niemowlęta do 12 miesiąca życia.

Chociaż pieluszkowe zapalenie skóry zdarza się bardzo często, nie zawsze jest ono wynikiem zaniedbania higieny maluszka przez rodziców. Czasem po prostu trudno uniknąć podrażnienia, więc warto wiedzieć, jak w takim przypadku reagować.

Jeśli z troską będziesz się opiekował niemowlęciem, bez wątpienia nie będzie konieczności konsultacji z pediatrą, gdyż wysypka przejdzie samoistnie po kilku dniach. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.