Jak przygotować się na przybycie dziecka? Kilka porad

Przybycie dziecka na świat zmienia całkowicie życie jego rodziców, rodzeństwa, a nawet zwierząt domowych. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak możesz przygotować się na ten niezwykle ważny moment w życiu!
Jak przygotować się na przybycie dziecka? Kilka porad

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przygotowanie się na przybycie dziecka na świat to coś znacznie więcej niż tylko zakup łóżeczka czy przewijaka. Rodzice, rodzeństwo, a nawet zwierzęta domowe muszą być emocjonalnie przygotowani na nadchodzące poważne zmiany w ich życiu.

Narodziny nowego członka rodziny to zazwyczaj chwila absolutnego szczęścia. Jednak ten nowy malutki człowieczek zmieni wszystko, co znałaś do tej pory. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się na przybycie dziecka na poziomie zarówno praktycznym, jak i emocjonalnym.

Wskazówki pozwalające przygotować się na przybycie dziecka

Przybycie dziecka na świat zmienia całkowicie życie jego rodziców, rodzeństwa, a nawet zwierząt domowych. Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak możesz przygotować się na ten niezwykle ważny moment w życiu!

Podzieliliśmy zamieszczone przez nas dzisiaj wskazówki na te praktyczne i te emocjonalne, aby ułatwić Ci orientację w całym artykule.

Najpierw porozmawiajmy trochę dokładniej o tym, co musisz zrobić i kupić przed narodzinami dziecka. Następnie zajmiemy się przygotowaniem psychicznym i emocjonalnym wymaganym do stawienia czoła nowym zmianom w życiu.

Co powinnaś zrobić i kupić przed narodzinami dziecka?

Przygotuj się na przybycie dziecka, organizując wszystkie rzeczy związane z tym ważkim wydarzeniem. Równie ważne jest przygotowanie emocjonalne.

Wiemy, że masz teraz w głowie tysiące myśli i mnóstwo rzeczy to zrobienia. Ciąża to czas introspekcji, szczęścia i nerwów. Z pewnością czasami poczujesz, że nie możesz zrobić wszystkiego, co chcesz, a to Cię stresuje. Weź głęboki oddech i zrelaksuj się. Nie ma nic ważniejszego niż Ty i Twoje dziecko.

Oto krótka lista zadań, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji i ustalaniu priorytetów, co robić i co kupować.

1. Gdzie będzie spać Twoje dziecko?

Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zadać sobie, jest to, gdzie Twoje dziecko będzie spać. Odpowiedź na to pytanie to pierwszy krok do tego, aby zacząć planować, co należy zrobić i kupić. Oto możliwe, najbardziej typowe opcje:

Pokój dziecka
 • Spanie z dzieckiem w tym samym pokoju. Jeśli to Twoja decyzja, zanim zaczniesz dekorować pokój swojego dziecka, zastanów się, czy łóżeczko pasuje do Twojego pokoju oraz gdzie i jak je zlokalizujesz.
 • Spanie razem. Jeśli zdecydowałaś się na tę opcję, musisz upewnić się, że będzie ona w pełni bezpieczna. Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatryczne zaleca w takich przypadkach korzystanie z wózka bocznego.
 • Twoje maleństwo będzie spało we własnym pokoju. W takim przypadku jego pokój powinien być całkowicie gotowy na przybycie dziecka.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Niepokój u dzieci: jak go zredukować?

2. Niezbędne zakupy dla Twojego dziecka

Dekorowanie pokoju dziecka i przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy jest ekscytujące dla przyszłych rodziców. Nie ma nic bardziej kuszącego niż zakupy dla dziecka. Może to jednak prowadzić do kupowania mnóstwa niepotrzebnych rzeczy.

Przewijanie dziecka

Zalecamy przygotowanie listy najważniejszych rzeczy i trzymanie się jej tak, aby uniknąć nadmiernych wydatków. Powinnaś jednak wiedzieć o tym, że w przypadku niektórych rzeczy możesz spokojnie zaszaleć, bo na pewno się przydadzą.

Oto niektóre z podstawowych zakupów na przybycie dziecka:

 • Łóżeczko, jeśli planujesz z niego korzystać (zawsze możesz skorzystać z niego w razie potrzeby, nawet jeśli teraz o tym nie myślisz)
 • Koszyk, wózek boczny lub kojec
 • Przewijak
 • Pościel dla dziecka
 • Śpiwór (lub dwa)
 • Wanienka
 • Ręczniki (co najmniej dwa)
 • Pieluchy i chusty. Radzimy nie kupować ich zbyt wiele, ponieważ dzieci szybko rosną

3. Wózek dziecięcy czy nosidełko?

Kolejne ważne pytanie przyszłych rodziców, na rozwiązanie którego musisz się wkrótce zdecydować, dotyczy tego, czy chcesz kupić wózek dziecięcy w jednym ze sklepów w Twoim mieście. Pamiętaj, że rodzice zwykle zamawiają taki wózek co najmniej trzy lub cztery miesiące przed prawdopodobnym terminem porodu.

Noworodek

Tutaj musisz zdecydować, w jaki sposób planujesz nosić swoje dziecko. Połączenie chusty i wózka może być ciekawym rozwiązaniem, ponieważ daje Ci więcej miejsca do manewrowania. Pomyśl o tym!

4. Ubranko dla dziecka

Przygotowując się na przybycie dziecka, musisz zwrócić uwagę na różne rodzaje ubranek i pieluch, których potrzebujesz. Niemniej jednak pamiętaj o tym, że taki maluch rośnie jak na drożdżach!
Możesz się też zastanawiać, ile sztuk odzieży musisz kupić. Podobnie jak w przypadku pieluch, należy unikać nadmiernego kupowania ubranek dla noworodka z dwóch powodów:

 • Niemowlęta rosną bardzo szybko i zwykle zmieniają rozmiary na większe w ciągu kilku tygodni.
 • Osoby rozdające używane ubranka za darmo lub znajomi chcący zrobić Ci prezent kupują zazwyczaj najmniejsze rozmiary.

W tym momencie możesz się zastanawiać, co powinnaś zrobić. Najbardziej praktycznym sposobem radzenia sobie z tą sytuacją jest rozmowa z osobami, o których wiesz, że dadzą Ci prezenty, aby uzgodnić z nimi to, czego potrzebujesz. A także rozmiar. Twoje dziecko będzie potrzebowało między innymi:

 • 10 sztuk śpiochów typu body
 • 5 par skarpetek
 • 10 koszulek i spodenek
 • 10 piżamek
 • 5-6 sweterków
 • 2 czapki dla niemowląt

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Opieka nad dzieckiem – pierwsze miesiące życia

5. Torba do szpitala

Nie czekaj do ostatniej chwili, aby przygotować torbę do szpitala. Przygotuj ją na czas, aby nie zapomnieć o niczym ważnym, jak na przykład ładowarce do telefonu komórkowego, ubraniach dla Ciebie i dziecka, pieluchach i wszystkim innym, czego potrzebujesz podczas pobytu w szpitalu.

6. Przygotuj swój dom na przybycie dziecka

Kiedy zbliża się termin porodu, Twój dom musi być gotowy. Oznacza to pełne zaopatrzenie spiżarni, utrzymanie porządku i czystości w domu oraz posiadanie planu działania. Innymi słowy, na przykład powinnaś ustalić wcześniej, kto zaopiekuje się Twoimi innymi dziećmi lub zwierzakiem podczas Twojej nieobecności.

Przygotowanie się na przybycie dziecka na poziomie emocjonalnym

Przybycie dziecka na świat na zawsze zmieni Twoje życie, więc zrelaksuj się i ciesz się tym etapem. To prawda, że to wydarzenie wywróci całe Twoje życie do góry nogami. Pierwsze dni będą jednocześnie ekscytujące i wyczerpujące, a podczas ciąży musisz mieć tego pełną świadomość.

Bycie rodzicem nie jest łatwe. Stawiasz wtedy czoła nieznanemu światu, nawet jeśli masz już inne dzieci. Każde dziecko jest inne, ma własne potrzeby i oczekiwania, tak jak każdy z rodziców.

Jeśli masz już inne dziecko, ważne jest, aby przygotować je także na nadchodzące zmiany. Nie jest łatwo zostać przecież starszym rodzeństwem. Dlatego warto z nim rozmawiać, czytać mu historie o tej sytuacji, a przede wszystkim być bardzo cierpliwą przez pierwsze miesiące.

Matka i dziecko

Pokaż mu, jak bardzo je kochasz, ponieważ pojawienie się nowego członka rodziny może zachwiać jego wiarę w Twoją miłość do niego.

To samo może się zdarzyć w przypadku Twojego zwierzaka, ponieważ przez wiele lat poświęcałaś mu całą uwagę. Zwierzęta towarzyszące Ci w codziennym życiu są jak dzieci, co oznacza, że ​​potrzebują również Twojej cierpliwości i zrozumienia, dopóki nie dostosują się do nowej sytuacji.

Bądź gotowa już teraz

Nie lekceważ tych zmian. Miej świadomość, że Twoje życie, a także życie całej Twojej rodziny, wkrótce się zmieni. Przygotuj się na nieoczekiwane, zaakceptuj swoje nowe życie i nie pozwól, aby cokolwiek złego powstrzymało Cię od cieszenia się tą wspaniałą chwilą, w przededniu której się obecnie znajdujesz.

Jak widać, przygotowanie się na narodziny dziecka to znacznie więcej niż same tylko zakupy. Musisz mieć świadomość, że to zmienia całe życie i że nie będziesz w stanie kontrolować wszystkiego. Pomimo strachu, jaki może to wydarzenie wywołać, na świecie nie ma nic piękniejszego niż przybycie dziecka na świat!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.