Naturalne dezodoranty - prosto z natury

16 Wrzesień, 2020
Naturalne dezodoranty to produkty w 100% bezpieczne, które nie zawierają żadnych szkodliwych substancji zapachowych ani barwników. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów produktów i kompozycji.
 

W przeciwieństwie do tradycyjnych dezodorantów, naturalne bezzapachowe dezodoranty to takie, które nie zawierają dodatków w postaci zapachów, barwników oraz dodatkowych substancji. Ponadto, są wykonane w 100% z minerałów i esencji roślinnych.

W tym artykule poznasz powody, dla których warto zamienić mniej naturalne dezodoranty, na całkowicie mineralne. Są one bezpieczniejsze dla środowiska i wrażliwej skóry. W tym artykule dowiesz się więcej.

Jakie składniki popularnych dezodorantów wpływają na Twoje ciało?

Spocona kobieta

Oprócz komercyjnych, popularnych dezodorantów istnieją mineralne alternatywy, które skutecznie eliminują pot i zapach. 

Pacha to delikatny i wrażliwy obszar, jako że znajduje się w pobliżu węzłów chłonnych piersiowych. Z tego powodu wszelkie substancje wchłaniają się bardzo szybko w tym obszarze i zawsze istnieje ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry i mieszków włosowych. Niektóre substancje chemiczne są bardziej drażniące niż inne.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pocenie się pod pachami – domowe remedia

Oto kilka z przykładów szkodliwych substancji:

Parabeny: są to środki konserwujące, zapobiegające rozwojowi bakterii. Niektóre odmiany to metyloparaben, benzyloparaben i propyloparaben. W rzeczywistości parabeny mogą wpływać na reakcję alergiczną i podrażnienie u niektórych osób. 

 

Chlorowodorek glinu: Jest to składnik stosowany w większości antyperspirantów w celu zablokowania gruczołów potowych. Chlorowodorek glinu całkowicie blokuje perspirację, co może następnie powodować wypryski, a nawet bolesne torbiele czy cysty pod pachami.

Zapachy syntetyczne: Są to mieszanki substancji chemicznych, które mogą wpływać na wytrzymałość zewnętrznej, ochronnej warstwy lipidowej skóry. Ftalany są jedną z najczęściej używanych substancji chemicznych w celu utrzymania atrakcyjnego zapachu na długi czas.

Konserwanty: Między innymi triklosan i fenoksyetanol. Konserwanty to środki przeciwbakteryjne, które zapobiegają degradacji produktów kosmetycznych. Problem polega na tym, że działają one również jako czynniki zaburzające układ hormonalny.

Alternatywa: naturalne dezodoranty mineralne

Dezodoranty naturalne- kabieta używa dezodorantu

Naturalne dezodoranty nie blokują porów, co oznacza, że ​​nie zapobiegają poceniu się. Zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi, który powstaje gdy pot jest rozkładany przez bakterie.

Poprzez pocenie się, ciało eliminuje toksyny. Ma to zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także pomaga ciału regulować temperaturę. Z drugiej strony możliwe jest ograniczenie zapachu potu bez uciekania się do blokowania porów.

 

W kosmetykach naturalnych składniki mineralne umożliwiają ograniczenie zapachu potu. Ich związki są zbudowane z minerałów, olejków i esencji, które pełnią tę samą rolę co dezodoranty sklepowe, ale bardziej naturalnie.

Naturalne dezodoranty- niektóre sposoby ich wytwarzania 

Naturalne dezodoranty pozwalają kontrolować zapach ciała i nadmiar potu, podobnie jak w przypadku opcji komercyjnych.

Istnieją dwa świetne zestawy składników, które służą jako podstawa do przygotowania naturalnych dezodorantów: bardziej ekologicznych i organicznych. To pozwala otrzymać produkt mało inwazyjny dla twojego ciała, ale dość skuteczny.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kamień ałunowy – 5 nieznanych dotąd sposobów zastosowania

Dezodoranty ekologiczne z kamieniem ałunowym. 

Kamień ałunowy jest naturalnym antyperspirantem. Jego zaletą jest to, że nie zamyka całkowicie porów, ale umożliwia łagodniejsze pocenie się. Dodatkowo tworzy na skórze warstwę ochronną o działaniu antybakteryjnym i przeciw zapachowym.

Dzięki temu składnikowi naturalne dezodoranty mogą mieć konsystencję stałą, którą można z łatwością wcierać w pachy. Możesz również znaleźć wersje w płynie, które można wygodnie użyć jako spray.

Dezodoranty ekologiczne z olejkami eterycznymi. Olejki eteryczne są podstawą wszystkich kremów, dezodorantów i perfum. Z roślin takich jak rozmaryn, herbata, lawenda, cytryna lub ylang-ylang, możesz uzyskać olejki o właściwościach antybakteryjnych i antyseptycznych.

 

Dwa przykładowe, bezzapachowe i naturalne dezodoranty

Dezodorant ziołowy, od firmy Mádara. Dezodorant ten ma właściwości antyseptyczne dzięki szałwii i innym roślinom uspokajającym, takim jak nagietek lub rumianek. Aby zablokować nieprzyjemny zapach potu, zastosowano ałun. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, róża i gliceryna są odpowiedzialne za zapewnienie ochrony bariery lipidowej na Twojej skórze.

Dezodorant firmy Coslys. Jest to jedna z preferowanych marek dla wielu miłośników produktów naturalnych. Dzięki temu, że zawiera grzyb zwany Saccharomyces, który naturalnie zmniejsza i hamuje pocenie się. Dodatkowo zawiera kamień ałunowy, który pomaga zapobiegać poceniu się, oraz glicerynę i aloesu, wygładzające i pielęgnujące skórę. 

Warto poszukać w aptekach lub sklepach ekologicznych odpowiedników, dostępnych w Twojej miejscowości. Ponadto możesz poszukać idealnego produktu w internecie.

Uwaga: Produkty naturalne mogą powodować reakcje alergiczne na niektóre składniki. Tak jak w przypadku niektórych roślin czy pożywienia, każdy nas jest wrażliwy na inne produkty.. Z tego powodu należy się uważnie obserwować i aby upewnić się, że nie ma niepożądanych efektów ubocznych. Jeśli wystąpi u ciebie reakcja alergiczna- skontaktuj się z lekarzem. 

Pamiętaj, że każdy produkt chemiczny lub kosmetyk stosowany na ciele powinien być przebadany. Pozwala to uniknąć szkodliwych skutków ubocznych. W przypadku kosmetyków i pielęgnacji, coraz bardziej rośnie świadomość społeczeństwa na temat naturalnych produktów, w tym naturalnych dezodorantów. 

 
  • Alicia López (2010). Bacterias contra desodorantes. Extraído de: https://agora.xtec.cat/iesdesales/wp-content/uploads/usu678/2010/12/TR-Alicia-L%C3%B3pez.pdf
  • Alrawi, Amera & Bahjat, Shababa & AL-Allaf, May. (2018). Novel Natural Disinfectants for Contaminated Cosmetic Application Tools. International Journal of Medical Sciences. 1. 23-30. 10.32441/ijms.v1i1.38.
  • Gobierno de Canarias. 2014. Desodorantes y antitranspirantes. Extraído de: http://www3.gobiernodecanarias.org/medusa/ecoblog/rquiarn/files/2014/03/desodorantes-y-antitranspirantes1.pdf
  • MadaraCosmetics, en línea: https://www.madaracosmetics.com/es/la-tienda-oficial/desodorante-de-hierbas
  • Monteiro, Bruna Elisabete Silva (2017). Toxicidad de los productos cosméticos. Universidad Fernando Pessoa. http://hdl.handle.net/10284/6563
  • Rivas, Ana & Granada, A. & Jiménez, Margarita & Serrano, Fátima & Serrano, Nicolás. (2004). Exposición humana a disruptores endocrinos. Ecosistemas. 13.
  • Waliszewski S. Impacto de los ftalatos en la salud. Rev Salud Publica Nutr. 2010;11(2). Extraído de: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=25902