Nieprzyjemny zapach ciała: 8 produktów, które go powodują

· Lipiec 20, 2018
Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że niektóre produkty spożywcze powodują nieprzyjemny zapach ciała? Dowiedz się, które to z nich dzięki informacjom zawartym w tym artykule!

Czy czasem zauważasz u siebie nieprzyjemny zapach ciała, ale nie bardzo wiesz, dlaczego występuje? raz tak a raz nie? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Dowiesz się z niego, że nieprzyjemny zapach ciała może mieć w niektórych przypadkach coś wspólnego z dietą, którą stosujesz.

Aby dać pewne wyobrażenie na temat tego problemu, prezentujemy poniżej 8 produktów spożywczych, które mogą w niektórych przypadkach wywoływać nieprzyjemny zapach ciała. Zapraszamy do lektury!

1. Pomidory często mogą powodować nieprzyjemny zapach ciała

Według brytyjskiego naukowca Charlesa Stewarta istnieje wyraźny związek między zapachem wydzielanym przez nasze ciała, a pomidorami. Wynika to z tego, że woń, którą wydzielają łodygi pomidorów, jest bardzo podobna w składzie chemicznym do zapachu ludzkiego potu.

Pomidory

Dlaczego tak się dzieje? Nieprzyjemny zapach ciała powodowany jest przez wydzielany przez nie pot. Bezpośrednią tego przyczyną są zawarte w nim karotenoid i terepeny. Te związki chemiczne obecne są również w pomidorach, ale nie są rozkładane w procesie trawienia. Zamiast tego wydalane są poprzez mocz lub właśnie pot.

Tak więc istnieje bezpośrednia korelacja między ilością spożywanych przez nas pomidorów, czyli produktów żywnościowych, które zawierają w składzie terepen, a zapachem wydzielanym przez nasze ciała, gdy się pocimy.

2. Produkty mleczne i nabiał

Może Ci się to wydać dość zaskakujące, ale faktem jest, że ogromna część populacji południowo-wschodniej Azji i rdzennych Amerykanów (potocznie zwanych Indianami) w Stanach Zjednoczonych cierpi na wrodzoną nietolerancję laktozy, co oznacza, że w ich układzie pokarmowym brakuje enzymu o nazwie laktaza.

Jeśli natomiast chodzi o resztę ludności na świecie, to mimo tego, że w ich organizmach występuje laktaza, to i tak sporo osób woli ograniczać spożycie mleka krowiego i nabiału, aby zapobiec występowaniu u nich gazów, wzdęć i ogólnie pojętych rewolucji żołądkowych.

Nabiał

Ale najważniejszym aspektem z punktu widzenia naszego dzisiejszego artykułu tego typu dolegliwości jest to, że kiedy nasz organizm nie jest w stanie tolerować mleka, po jego wypiciu nasz pot zaczyna pachnieć jak kiszona kapusta albo nawet gorzej.

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, może to oznaczać, że Twój organizm cechuje się brakiem tolerancji dla laktozy zawartej w mleku krowim i nabiale.

3. Mięso niektórych gatunków ryb

Niektóre odmiany ryb mogą wywoływać nieprzyjemny zapach ciała i nie jest to spowodowane dotykaniem pokrywającego je śluzu podczas przyrządzania i gotowania. Ma to o wiele głębszą przyczynę.

Mięso tuńczyka

Niektóre ryby zawierają spore ilości witaminy A, ale pewne konkretne ich gatunki, takie jak pstrąg czy tuńczyk, zawierają także w mięsie duże dawki choliny (witaminy B4). Ta witamina dodaje właśnie charakterystyczną „rybią” woń naszemu naturalnemu zapachowi ciała.

Co więcej, spożywanie mięsa takich ryb może mieć dość nieprzyjemne efekty uboczne. Krótko mówiąc – może doprowadzić u niektórych ludzi do rozwoju sytuacji, którą naukowy określają jako „zespół odoru rybnego”, czyli trimetyloaminurii. To forma zaburzenia metabolicznego, który wymaga także leczenia opartego o specjalną dietę.

4. Różne gatunki i odmiany kapusty

Brokuły, kalafior i kapusta są produktami spożywczymi o wysokiej zawartości potasu i przeciwutleniaczy, ale niezależnie od tego należy pamiętać także o tym, że zawierają również bardzo dużą ilość siarki. Ta substancja może powodować nieprzyjemny zapach ciała, szczególnie podczas pocenia się.

Kapusta

Dzieje się tak, ponieważ związki siarki rozkładane są na różne inne substancje powodujące między innymi intensywny, nieprzyjemny zapach ciała, który może trwać nawet do kilku godzin. Mogą również wywoływać wzdęcia i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Aby temu zapobiec, wystarczy ograniczyć ilość kapusty, którą spożywasz w trakcie swojej codziennej diety.

5. Musli

W różnego rodzaju produktach spożywczych, z których składa się typowe musli możemy znaleźć produkty spożywcze, takie jak zboża, otręby, orzechy i owies.

Są one składnikami, które pomagają w stymulowaniu procesów trawienia i zawierają wiele cennych substancji odżywczych. Jeśli jednak jemy je w nadmiernych ilościach, mogą one zwiększać wytwarzanie uciążliwych gazów w naszym układzie pokarmowym.

Musli

Aby temu zapobiec, warto mieć na uwadze, że popijanie musli dużymi ilościami płynów jest świetnym pomysłem, ponieważ spowoduje ono zmniejszenie negatywnego wpływu jedzenia zbyt dużej ilości błonnika na nieprzyjemny zapach ciała będący wynikiem spożywania dużych ilości musli.

6. Czosnek i cebula

Czosnek, cebula i papryka chili to produkty spożywcze zawierające spore ilości różnego rodzaju związków chemicznych, które nasz organizm ma w zwyczaju eliminować głównie za pośrednictwem potu oraz wydychanego z płuc powietrza.

Cebule

Te właściwości wywołują u nas nieprzyjemny zapach ciała i jamy ustnej po spożyciu zarówno potraw z dużą ilością czosnku, jak i cebuli.

Oczywiście powinieneś unikać tych potraw w porze obiadowej lub w trakcie romantycznych i biznesowych lunchów, ponieważ w przeciwnym razie możesz uzyskać wielce niepożądany efekt w postaci nieświeżego (delikatnie rzecz ujmując) oddechu.

7. Szparagi

Szparagi mają niską kaloryczność i zawierają spore ilości saponiny i kumaryny. Dla osób ze stwardnieniem rozsianym lub osób z chorobą wrzodową żołądka zarówno saponina, jak i kumaryna są bardzo zalecanymi składnikami diety.

Szparagi

W przypadku kumaryny istotne jest to, że ma ona niezwykle pozytywny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Ponadto szparagi są doskonałym naturalnym przeciwutleniaczem i silnym afrodyzjakiem. Mają jednak również swoje dość istotne wady.

Szparagi mogą wpływać na zapach potu i moczu, a konkretniej rzecz biorąc potęgować ich nieprzyjemną woń. Częściowo jest to spowodowane gazem metanotiolowym, który powstaje podczas procesu trawienia szparagów i uczestniczy aktywnie w tworzeniu gazów jelitowych.

8. Czerwone mięso

Czerwone mięso cechuje się wysoką zawartością żelaza, fosforanów, cynku, witamin i kreatyny. Jest to jednak pożywienie, które nasz organizm trawi bardzo powoli, a które jest jednocześnie trudne do wchłonięcia przez jelita.

Czerwone mięso

Jeśli jesz czerwone mięso częściej, niż 2 razy w tygodniu, zauważysz bez wątpienia jego negatywny wpływ na zapach wydzielany przez Twoje ciało.