Oleje roślinne a nawilżanie włosów

Jeśli masz przesuszone przez różne czynniki włosy, oleje roślinne mogą przywrócić im blask. Poznaj ich właściwości i zastosowania.
Oleje roślinne a nawilżanie włosów
Abel Verdejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Abel Verdejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jeśli masz przesuszone przez różne czynniki włosy, oleje roślinne mogą przywrócić im blask. Poznaj ich właściwości i zastosowania.

Pewne czynniki, takie jak pogoda, kosmetyki, stres i nieodpowiednie odżywianie, mogą negatywnie wpływać na nawilżenie włosów. Włosy tracą wówczas blask lub nawet zaczynają wypadać.

Na szczęście można skorzystać ze środków na bazie naturalnych składników, by je ożywić i nadać zdrowy wygląd. Zaleca się stosowanie masek odżywczych i nawilżających z dodatkiem olejów roślinnych potęgujących efekt. Odkryj te najlepsze..

Oleje roślinne do nawilżania włosów

Poza produktami dostępnymi u specjalistów, istnieją naturalne kuracje z zastosowaniem olejów roślinnych. Niosą ze sobą działanie skoncentrowanych składników aktywnych pochodzących od różnych roślin. Przyjrzyjmy się tym, które odżywiają i nawilżają włosy.

Opisane poniżej oleje odpowiednie są dla osób o włosach suchych i zniszczonych oraz tych, które chcą ożywić pasma po lecie. Nie zaleca się ich jednak przy tłustych włosach.

Sezam

Oleju sezamowy to popularny w Indiach środek do nawilżania włosów.

Olej sezamowy znany jest z pozytywnego wpływu na ciało i włosy. Nadaje im blask, nawilżenie i eliminuje łupież. Jest jednak dość tłusty, więc zaleca się wmasowywać go w całą długość pasm i skórę głowy tylko przy suchych pasmach.

Len

Kwasy omega-3 zawarte w nasionach lnu pomogą ożywić i zregenerować zniszczone włosy.

Według badania opublikowanego w “Journal of Food Science and Technology”, nasiona lnu bogate są w kwasy tłuszczowe Omega-3 pomagające utrzymać zdrowe i nawilżone włosy. Nasiona tej rośliny można włączyć do diety lub spożywać w postaci oleju.

Olej lniany zawiera również witaminę E, śluz, białka, jod i inne składniki, a jego konsystencja nie jest zbyt tłusta. Dzięki temu można nakładać go na każdy typ włosów, a przede wszystkim na te z tendencją do przesuszania się i rozdwajania.

Migdały

Olej z migdałów to jeden z najbardziej znanych i lubianych ze względu na swoje właściwości. Czynią go one dobrym środkiem do pielęgnacji włosów przesuszonych, ponieważ wygładza i zmniejsza puszenie

Badanie opublikowane w “Science Direct” dowodzi, że olej ten ma właściwości zmiękczające, co nadaje włosom jedwabisty wygląd i pozostawia je miękkie w dotyku.

Melia indyjska

Zawarte w melii indyjskiej nienasycone kwasy tłuszczowe odżywiają nasze komórki.

To pochodzące z Indii drzewo stosowane było tradycyjnie z powodzeniem w medycynie ajurwedyjskiej i coraz łatwiej je znaleźć w sklepach zielarskich oraz z produktami naturalnymi. Choć olej z melii nie jest tak popularny jak wcześniej wymienione, również służy zdrowiu włosów.

Nie ma badań naukowych potwierdzających jego działanie, ale doświadczenie pokazuje, że dzięki zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3, Omega-6 i Omega-9 zapobiega przesuszaniu, łupieżowi i wypadaniu włosów.

Kokos

Zdrowe oleje roślinne: olej kokosowy łagodzi problemy dermatologiczne takie jak łupież czy świąd.

Olej kokosowy nierafinowany, poza aromatem i delikatną konsystencją, stanowi sekret pięknych włosów wielu kobiet. Można nakładać go na głowę przed myciem stosując przy tym masaż, by wnikł w głąb skóry.

Jego stosowanie zaleca się w przypadku wystąpienia łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry i świądu, ponieważ ma właściwości antybakteryjne. Osoby o przetłuszczających się włosach mogą stosować mleko kokosowe.

Jak stosować oleje roślinne?

Oleje roślinne nakłada się na włosy od połowy długości po końce lub na całość fryzury w przypadku włosów suchych. Następnie zawija się papierem i ręcznikiem i pozostawia na przynajmniej pół godziny dla osiągnięcia efektu. Potem należy spłukać jak zwykle.

Osoby o rozdwajających się włosach mogą nałożyć parę kropli także po myciu. W przypadku włosów bardzo suchych i zniszczonych zaleca się roztarcie dwóch czy trzech kropli w dłoniach i wmasowanie ich we włosy.

Osobom o włosach z tendencją do przetłuszczania się polea się zmieszanie w identycznych proporcjach oleju z naturalnym żelem aloesowym, by uzyskać nietłustą maseczkę o właściwościach nawilżających i odżywczych. Oleje można dodawać też do masek, szamponów czy naturalnych farb jak te na bazie henny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.