Gładkie i lśniące włosy - jak je utrzymać?

Aby uzyskać gładkie i lśniące włosy, niezbędna jest zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna pielęgnacja. Oprócz zabiegów na włosy, nasza dieta odgrywa kluczową rolę dla Twojego zdrowia.
Gładkie i lśniące włosy - jak je utrzymać?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Chociaż nie musi to być priorytet dla nas wszystkich, jednak niektóre kobiety pragną mieć idealnie gładkie i lśniące włosy. Spędzamy dużo czasu, aby uzyskać taki efekt, ale czasami używamy niewłaściwych produktów.

Ważne jest, aby regularnie stosować naturalne zabiegi pielęgnacyjne, jeśli chcemy osiągnąć nasz cel i zawsze zachwycać zdrowym i pełnym wigoru wyglądem naszych włosów.

W rzeczywistości włosy są częścią wizerunku, który dajemy światu, ponieważ to jeden z najważniejszych aspektów naszego zdrowia i urody. Istnieją zabiegi domowe, które pomogą uzyskać gładkie i lśniące włosy, które jednocześnie nie stracą swej objętości i będą pełne ruchu. Domowa pielęgnacja obejmuje różne maski a nawet specjalne szampony.

Zawsze powinnyśmy należycie pielęgnować nasze włosy, ponieważ są narażone na światło słoneczne, pot i zanieczyszczenia. Z drugiej jednak strony musimy uważać, aby nie nadużywać środków chemicznych, takich jak farby do włosów i zabiegi wygładzające. Nadmierne stosowanie tych produktów może powodować skutki odwrotne do zamierzonych.

Jeśli chcesz zachować gładkie i lśniące włosy, zauważysz wyraźne zmiany dzięki naszym małym wskazówkom. Nie zaniedbuj swoich włosów i nadaj im witalność, na jaką zasługują.

Dobra dieta jest kluczem, żeby mieć gładkie i lśniące włosy

Ważnym kluczem jest utrzymanie zrównoważonej diety. Pokarmy, które spożywamy, powinny dostarczać nam witamin i minerałów, które nadają witalność naszym włosom.

Odpowiednia dieta
Odpowiednia dieta dostarcza nam składników mineralnych, których odżywiają gładkie i lśniące włosy.

Konieczne jest włączenie do swojej diety pokarmów i produktów zawierających wysoką zawartość witaminy B6, kwasów tłuszczowych i białek. Te składniki odżywcze można uzyskać, jedząc migdały, tuńczyka, banany, jajka, mleko i pomidory.

Zrównoważona dieta wspomaga również wzrost zdrowych i silnych włosów. Jeśli nie masz żadnego rodzaju alergii pokarmowej lub choroby, nie powinnaś wykluczać tych składników odżywczych z diety.

Odżywka i szampon nie zawierające chemikaliów

Niektóre produkty, których używamy codziennie, są wytwarzane z drażniących substancji chemicznych. Produkty te ostatecznie uszkadzają i podrażniają skórę głowy, powodując poważne konsekwencje.

Jeśli zależy Ci więc na gładkich i błyszczących włosów, powinnaś unikać nadmiernego używania tych produktów. W momencie kupowania szamponu lub odżywki, zwróć uwagę, żeby nie zawierały takich chemikaliów, jak siarczan, sól lub parabeny.

Mycie włosów
Musisz używać dobrych produktów, które zapewnią Ci gładkie i lśniące włosy.

Należy również unikać tych kosmetyków, które zawierają alkohol, ponieważ osłabiają włókna włosa i sprawiają, że włosy wyglądają na słabe i matowe. Ponadto powodują ich wysychanie, pozbawiając je naturalnych olejów wytwarzanych przez skórę głowy.

Nie myj włosów tak często

Pancerz chitynowy, który pokrywa włos wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To bardzo ważne, ponieważ jest narażony na atak rożnych czynników zanieczyszczających i ponosi konsekwencje ich agresywnego działania. Aby mieć gładkie i lśniące włosy, należy unikać codziennego mycia. Jeśli robisz to codziennie, niekorzystnie wpływasz na zdrowie otoczki włosa, czyniąc go matowym i łamliwym.

Mycie włosów jest procesem, który niekorzystnie wpływa na ich strukturę, więc aby dbać o ich zdrowie, zaleca się stosowanie zimnej wody. Powinnaś używać szamponu, który nadaje włosom miękkość i połysk, i nakładać go kolistymi ruchami.

Dzięki temu będziesz stymulować wzrost włosów i produkcję naturalnych olejów, które nadają im piękny, zdrowy połysk. Jeśli zdecydujesz się użyć odżywki, pamiętaj, że zawsze powinnaś ją rozprowadzać na końcówkach. W ten sposób unikniesz efektu tłustości, który powstaje, gdy używa się jej przy nasadzie włosów.

Nie trzyj włosów podczas suszenia

Po zakończeniu mycia włosów nie należy ich pocierać ani odciskać zbyt brutalnie lub zbyt energicznie. Może to spowodować niepożądany efekt, taki jak złamanie i splatanie włosów.

Biorąc pod uwagę, że masz wilgotne włosy, rozczesz je delikatnie za pomocą grzebienia, najlepiej z dużymi zębami. Możesz zacząć od końcówek a potem rozczesywać je stopniowo aż do nasady. Wskazane jest, aby robić to partiami, nakładając odżywkę bez spłukiwania.

Idealnie gładkie i lśniące włosy.
Sposób suszenia jest kluczowym elementem, który pomaga utrzymać gładkie i lśniące włosy.

Następnie kontynuuj czesanie, aż upewnisz się, że równomiernie rozprowadziłaś cały produkt. Po zakończeniu pozwól włosom wyschnąć naturalnie, w temperaturze pokojowej. Jeśli jesteś przeziębiona lub jest po prostu zima i nie chcesz zmarznąć, nic się nie stanie. Pamiętaj, aby dostosować te wskazówki do swoich osobistych potrzeb i preferencji.

Naturalne maski na gładkie i lśniące włosy

Czasami konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych w celu upiększenia włosów. Doskonale to funkcjonuje przy pomocą masek. Istnieją naturalne zabiegi, które są łatwe i proste w wykonaniu. Ponadto, ponieważ wykorzystują domowe składniki, oferują niezliczone korzyści, a włosy pozostają gładkie i lśniące.

Najczęściej używa się do tego celu oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Bogactwo składników odżywczych w tych produktach pomaga wzmocnić włosy. Zapewnia im maksymalne odżywianie i przyczynia się do poprawy struktury naczyń włosowatych. Aby je zastosować, możesz użyć dwóch łyżek oliwy lub oleju kokosowego.

  • Podgrzej lekko wybrany olej, pocierając go w dłoniach, aż jego temperatura wzrośnie.
  • Następnie wmasuj w skórę głowy i pozwól mu działać przez kilka minut, a następnie umyj włosy szamponem. Chcemy Ci jednak przypomnieć, że zabieg ten można wykonywać dwa razy w tygodniu.

Masz do dyspozycji wiele sposobów, aby wzmocnić swoje włosy i utrzymać je w doskonałym stanie. Pamiętaj o dobrych nawykach pielęgnacyjnych, które je upiększą, pod warunkiem, że będziesz je stosować regularnie. Dzięki temu zawsze będziesz mieć piękne, gładkie i lśniące włosy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gode, V., Bhalla, N., Shirhatti, V., Mhaskar, S., & Kamath, Y. (2012). Quantitative measurement of the penetration of coconut oil into human hair using radiolabeled coconut oil. Journal of cosmetic science (Vol. 63).
  • Nadia Sabatini, Enzo Perri, Domenico Rongai, Chapter 4 – Olive Oil Antioxidants and Aging, Editor(s): Alina Maria Holban, Alexandru Mihai Grumezescu, In Handbook of Food Bioengineering, Food Quality: Balancing Health and Disease, Academic Press,
    2018, Pages 145-157, ISBN 9780128114421, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-811442-1.00004-3.
    (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128114421000043)
  • S Rele, A., & B Mohile, R. (2002). Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage. Journal of cosmetic science (Vol. 54).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.