Trening - co należy przed nim jeść?

Dzięki wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, awokado dostarcza energii i polepsza funkcjonowanie ciała i mózgu. Stanowi ono doskonałe uzupełnienie Twojej codziennej diety, ponieważ bardzo syci.
Trening - co należy przed nim jeść?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Niektórzy decydują się nic nie jeść zanim rozpoczną swój trening. Koniec końców ich celem jest przecież spalenie kalorii i zrzucenie zbędnych kilogramów.

Sytuacja ma się jednak zupełnie inaczej – jeżeli mądrze dobierasz spożywane przez Ciebie produkty zanim rozpoczniesz trening, polepszy to Twoje wyniki, a włożony przez Ciebie trud przyniesie jeszcze większe korzyści.

Trening a posiłek

Jeżeli wykonywany przez Ciebie trening zawiera ćwiczenia nieco bardziej złożone niż zwykłe cardio, a do tego używasz obciążników, ważne jest, aby dodać do diety nieco więcej białka, tłuszczu oraz węglowodanów.

Oczywiście, nie jest wskazane spożywanie obfitego posiłku tuż przed tym, jak zaczniesz ćwiczyć a nawet w drodze na siłownię. Najlepiej jest zjeść pół godziny do godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Pozwoli Ci to czerpać maksymalną ilość energii.

Jeżeli masz już ustalony plan trenowania i chcesz dowiedzieć się, jakie produkty należy spożywać przed rozpoczęciem ćwiczeń, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Poznasz tym samym siedem najzdrowszych produktów, które należy jeść zanim rozpocznie się trening. Pokochasz to!

1. Soki owocowe i warzywne

Zielony sok zanim zaczniesz trening

Soki warzywne i owocowe stanowią jedno z najlepszych źródeł naturalnej energii wspomagającej pracę ciała i umysłu.

Napoje te odświeżają i są lekkostrawne, wspomagają metabolizm tłuszczy pomagając Ci tym samym spalić więcej kalorii, gdy wykonujesz trening.

Możesz mieszać warzywa takie, jak:

  • Szpinak
  • Kapusta
  • Brokuły
  • Zielona pietruszka
  • Seler naciowy

Nie zapomnij też dodać owoców, na przykład:

2. Nasiona chia

Spożywanie nasion chia jest obecnie bardzo popularne, ponieważ są one bogate w liczne składniki odżywcze, wspaniale wpływające na ogólne zdrowie.

Nasiona chia zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, białko oraz minerały. Wszystko to pomoże wzmocnić Twoje ciało i dostarczy mnóstwa energii.

Nasiona te są łatwo dostępne w sklepach spożywczych, a ich cena jest rozsądna. Najlepiej nie spożywać zbyt dużej ilości nasion chia – aby w pełni skorzystać z ich właściwości, potrzebujesz dodać zaledwie niewielką ich łyżeczkę do Twojego ulubionego smoothie.

3. Awokado

Smoothie z awokado zanim zaczniesz trening

Awokado cechuje doskonały smak. Dostarcza ono również mnóstwa korzyści dla Twojego zdrowia. Zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy, przeciwutleniacze oraz inne cenne składniki odżywcze, które doskonale urozmaicają dietę.

W zależności od Twojego zapotrzebowania kalorycznego, awokado stanowić może najlepszy sposób dodania sobie naturalnej energii, co polepszy pracę ciała i mózgu.

Zjadanie codziennie kawałka awokado pomaga wyregulować poziom cholesterolu i stracić na wadze, ponieważ pozostawia ono uczucie sytości.

4. Jaja

Minęły już czasy, gdy krążyła opinia o tym, że jaja są dla nas szkodliwe. Dowiedziono, że regularne spożywanie jajek może tak naprawdę korzystnie wpłynąć na nasze ogólne zdrowie.

Stanowią one naturalne źródło białka, które wspomaga utratę wagi, budując jednocześnie masę mięśniową, gdy wykonuje się przy tym odpowiedni trening.

Jajka to doskonała opcja na śniadanie, zwłaszcza, jeśli masz w zwyczaju robić trening rano.

5. Płatki owsiane

Jedz płatki owsiane zanim zaczniesz trening

Płatki owsiane to produkt o bardzo wysokiej zawartości dietetycznego błonnika. Są one jednym z najbardziej kompletnych produktów spożywczych, pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi i wspierają liczne funkcje metabolizmu odpowiedzialne za przemianę zapasów tkanki tłuszczowej w energię.

Płatki owsiane są produktem niskokalorycznym i dzięki zawartości zdrowych tłuszczy, chronią serce oraz wspomagają regulację poziomu cholesterolu we krwi.

6. Orzechy

Orzechy zawierają znacznie mniej wody niż świeże owoce, w związku z czym dostarczają znacznie więcej kalorii, co jest bardzo ważne, gdy zaczynasz trening. Z drugiej jednak strony, warto wiedzieć, że stanowią one również bogate źródło białka, zdrowych tłuszczy oraz przeciwutleniaczy, które zaspokajają Twoje potrzeby odżywcze.

Gdy ćwiczysz, orzechy są świetnym sposobem na zaspokojenie głodu i dostarczenie organizmowi niezbędnej energii.

Wysoka zawartość błonnika w orzechach redukuje wchłanianie węglowodanów, czyniąc z nich idealne uzupełnienie diety pomocne w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

7. Niskotłuszczowy jogurt grecki

Jedz jogurt zanim zaczniesz trening

Produkt ten jest nie tylko doskonałym sposobem na utrzymania zdrowej flory bakteryjnej jelit. Wspomaga on również dobre trawienie i zapobiega wysokiemu poziomowi cukru we krwi.

Jogurt jest też doskonałym produktem dla osób, dla których trening jest rutyną. Porcja składająca się z zaledwie 170 g jogurtu zawiera aż 18 g białka.

Sprawia to, że jogurt grecki jest idealną opcją dla osób pragnących pragnących, by ich trening był efektywny.

Pamiętaj, nie ważne, co jesz, najważniejszy czynnik to Twoja motywacja, by wykonać trening. Jeżeli jesteś zdyscyplinowany i utrzymujesz ćwiczenia na regularnym poziomie, będziesz w pełni panować nad swoim zdrowiem i sylwetką.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.