Trening brzucha aktora Miguela Ángela Muñoza

Miguel Ángel Muñoz nie ma planu treningowego. Jednak jego zaznaczone mięśnie świadczą o aktywnym trybie życia. Dowiedz się, jak to osiąga.
Trening brzucha aktora Miguela Ángela Muñoza
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2023

Gdybyśmy powiedzieli, że trening brzucha Miguela Ángela Muñoza nie opiera się na żadnej rutynie, wydawałoby się to bez sensu. Prawda jednak jest taka, że 39-letni aktor nie wydaje się przestrzegać ścisłej rutyny treningowej.

Nie jest fanem siłowni, CrossFit uprawia bez ekscesów i dużo biega. Ale czy nie słyszeliśmy, że bieganie nie sprzyja budowaniu masy mięśniowej i ujędrnianiu?

Zdjęcia brzucha aktora urodzonego w Madrycie obalają te plotki. Chociaż nie przepada za robieniem sobie zdjęć w skąpych ubraniach i pokazywaniem ich w sieciach społecznościowych, na kilku z nich pokazał brzuch, który osiągnął z biegiem czasu.

Joga a trening brzucha Miguela Ángela Muñoza

Trafiłem na jogę, ponieważ polecono mi ją w celu złagodzenia pewnych dolegliwości pleców i karku. -Miguel Ángel Muñoz

Aktor wielokrotnie mówił, że interesuje go wnętrze człowieka. Chce zrozumieć, jak reaguje jego umysł, aby mieć dobre relacje z innymi. W tym celu joga wydaje się być idealną praktyką.

Logiczne jest również, że praktykował ją, aby złagodzić ból pleców i szyi. Według badań naukowych wykazano, że niektóre odmiany jogi łagodzą ból kości i mięśni. Dzięki wykonywaniu prawidłowych pozycji i unikaniu bardziej skomplikowanych, pacjenci uzyskują wyraźną poprawę, gdy odczuwają dyskomfort w plecach.

Muñoz uprawia Bikram jogę, kiedy jest w Hiszpanii, ale kiedy obowiązki wzywają go do Stanów Zjednoczonych, wybiera tam gorącą jogę. Jakie są między nimi różnice?

Bikram joga

Ta odmiana jogi swoją nazwę zawdzięcza swojemu twórcy: Bikram Choudhury. Jego propozycja składa się z 26 pozycji z ćwiczeniami oddechowymi, które wykonuje się w ciepłym otoczeniu, w temperaturze pokojowej powyżej 40 stopni Celsjusza.

Każda sesja Bikram jogi powtarza te same pozycje z tą samą sekwencją. Tym różni się od gorącej jogi, co omówimy za chwilę.

Ćwiczenia w tak gorącym otoczeniu może mieć pewne komplikacje, ponieważ nie wszyscy instruktorzy pozwalają na spożycie wody w trakcie praktyki. Dlatego należy być świadomym ryzyka odwodnienia.

W każdym razie logiczne jest założenie, że podczas sesji następuje znaczna utrata kalorii. Wykonywanie pozycji, utrzymanie napięcia mięśniowego w tym czasie oraz temperatura otoczenia sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej.

Joga para el dolor de espaldas.
Joga jest często zalecana przez pracowników służby zdrowia w leczeniu bólu. Zawsze należy ją praktykowac z przeszkolonymi instruktorami.

Gorąca joga

Gorącą jogę można uznać za formę jogi Bikram, chociaż zasadnicza różnica polega na pozycjach. Tutaj nie ma ścisłego przestrzegania rutyny, którą się powtarza w każdej sesji. Jest bardziej swobodna i opiera się na dynamice hatha jogi.

Ciepłe otoczenie, oprócz temperatury 40 stopni Celsjusza, powinno zapewnić wilgotność na poziomie 40%. W takich warunkach normalne jest pocenie się, podobnie jak ryzyko odwodnienia i zwiększonego spalania kalorii.

Wielu osób praktykujących tę odmianę twierdzi, że ciepło poprawia elastyczność. Dlatego łatwiej osiągnąć pozycje, które w przeciwnym razie byłyby skomplikowane.

Surfowanie jako trening brzucha Miguela Angela Muñoza

Hiszpański aktor jest miłośnikiem surfingu. Ten sport wiąże się z dużym obciążeniem energetycznym. Potrzebujesz bardzo mocnego rdzenia, aby poradzić sobie z deską i pędem morza.

Do tego sportu zachęcił mnie przyjaciel z Meksyku. Zacząłem w Venice Beach, gdzie uprawia się bardziej zrelaksowany i mniej profesjonalny surfing niż w Malibu. – Miguel Ángel Muñoz

Warto zauważyć, że surfing zyskał popularność jako zdrowa aktywność. Wcześniej uważano go jedynie za formę zabawy dla nastolatków mieszkających na plaży.

Jednak wystarczy przypomnieć kampanię rozpoczętą przez Hiszpańską Federację Surfingu pod hashtagiem #surfingesvida. Do akcji przyłączyło się kilku lekarzy i zaleciło ten sport swoim pacjentom, aby wspierać leczenie chorób przewlekłych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość, a nawet łuszczyca.

Podczas surfowania mięśnie brzucha się wzmacniają, ponieważ ruch środka ciała jest niezbędny do zmiany kierunku deski. Po przyjęciu pozycji utrzymywanie napięcia mięśni i wykonywanie ćwiczeń izometrycznych staje się stałe.

Oznacza to, że ten sport może stanowić trening brzucha dla Munoza bez konieczności nieskończonych powtórzeń brzuszków. Oczywiście to nie to samo, ale połączenie pleneru i ćwiczeń niesie ze sobą dodatkowe korzyści.

Surfuj tradycyjnie.
Surfing to nie tylko sport dla profesjonalistów. Coraz więcej osób uprawia go amatorsko.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Nadwaga i otyłość – jak im zapobiegać?

Różne dyscypliny sportu to sposób Muñoza na efektywny trening brzucha

Miguel Ángel Muñoz nie tylko uprawia jogę i surfuje. Regularnie gra też w piłkę nożną z weteranami Realu Madryt i biega.

Czy ta różnorodność wyjaśnia jego abs bez stosowania cisłej rutyny? To możliwe, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wysportowana osoba, dzięki uporowi i stałości, może ogólnie ujędrnić swoje mięśnie.

W każdym razie musimy pamiętać o znaczeniu diety. Aktor w wywiadach komentował, że stara się dbać o swoje ciało. Jest to zgodne z filozofią jogi.

Dieta wchodzi w zakres holistycznego procesu samoopieki. Troska o zdrowie wewnętrzne i zewnętrzne to podstawowe filary w dążeniu do dobrego samopoczucia.

Od lat bardziej przejmuję się tym, co dzieje się we mnie niż wyglądem. Dla mnie ważne jest to, by czuć się dobrze ze sobą. – Miguel Ángel Muñoz

Nie istnieje więc trening brzucha autorstwa Miguela Ángela Muñoza, który moglibyśmy zarekomendować. Istnieje jednak jego styl życia, sposób radzenia sobie z codziennością. I możemy się z tego uczyć.

Sport, plener, kontakt z własnym wnętrzem…. Chodzi o wejście w stan harmonii, który nie przytłacza nas w dążeniu do szczupłej sylwetki, ale wzmacnia nasze walory fizyczne i psychiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kim, Sang-Dol. “Twelve weeks of yoga for chronic nonspecific lower back pain: a meta-analysis.” Pain Management Nursing 21.6 (2020): 536-542.
  • Ross, Alyson, and Sue Thomas. “The health benefits of yoga and exercise: a review of comparison studies.” The journal of alternative and complementary medicine 16.1 (2010): 3-12.
  • ElMahdy, Yasmine Mounir. “A case-study of the benefits acquired by surfers in Jæren, Norway.”
  • Braun, Tosca D., et al. “Yoga participation associated with changes in dietary patterns and stress: A pilot study in stressed adults with poor diet.” Complementary Therapies in Clinical Practice 45 (2021): 101472.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.