Łuszczyca i choroba wieńcowa - co je łączy?

Łuszczyca i choroba wieńcowa nie pozostają bez związku. Niedawno przeprowadzone badania ustaliły, co je łączy. Dowiedz się!
Łuszczyca i choroba wieńcowa - co je łączy?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Łuszczyca i choroba wieńcowa są powiązane. Chociaż brzmi to mało prawdopodobnie, obecnie wiadomo, że pacjenci z łuszczycą są bardziej podatni na zawał niż reszta populacji.

Wyjaśnienie tego powiązania tkwi w procesach zapalnych. Chociaż łuszczyca obejmuje przede wszystkim skórę, jest stanem zapalnym. To przewlekłe zapalenie ma związek z układem odpornościowym.

Ciągły stan zapalny wprowadza organizm z stan stresu. Komórki nie działają zatem w całkowicie normalny sposób, co ma długofalowe konsekwencje. Chroniczne stany zapalne są szkodliwe, nawet jeśli nie dają wyraźnych objawów.

Pacjenci z takimi problemami częściej miewają zawał serca w młodszym wieku. Należą do grupy ryzyka chorób układu krążenia jeszcze przed pięćdziesiątym rokiem życia, a to wiek graniczny dla choroby wieńcowej.

Czym jest łuszczyca?

Przyjrzyjmy się zatem powiązaniom pomiędzy łuszczycą a chorobą wieńcową. Ta pierwsza to przewlekłe zapalenie obejmujące skórę. Może zajmować także stawy i niektóre ograny wewnętrzne.

Zapalenie skóry przy łuszczycy powoduje nadmierne gromadzenie się komórek naskórka. Komórki te tworzą suchą łuskę, która swędzi i piecze.

Łuszczyca i choroba wieńcowa mogą być ze sobą powiązane

Oto typowe objawy łuszczycy:

  • Wysuszona skóra.
  • Zmiany na paznokciach.
  • Bóle stawów.
  • Łuszczące się placki na skórze.
  • Swędzenie koncentrujące się przede wszystkim na zmienionych chorobą miejscach.

Przyczyna łuszczycy nie jest znana, ale wiadomo, że to schorzenie autoimmunologiczne. Komórki obronne organizmu nie rozpoznają komórek skóry i atakują je. Biorą w tym udział białe krwinki i przeciwciała.

Powiązanie pomiędzy łuszczycą a chorobą wieńcową nie należy do objawów tej dolegliwości. Czyli nie wszyscy pacjenci z łuszczycą zagrożeni są zawałem. Udowodniono jednak, że ryzyko kłopotów z sercem jest u nich wyższe.

Łuszczyca i choroba wieńcowa: co je łączy?

Różne badania wskazują na to, że istnieje powiązanie pomiędzy łuszczycą a chorobą wieńcową. Na początku postawiono taką tezę, a z czasem pojawiły się dowody.

W ciężkich przypadkach łuszczycy o silnych objawach ryzyko wystąpienia zawału jest nawet o 50% większe. Oznacza to, że osoby z łuszczycą są bardziej zagrożone śmiercią z powodu niewydolności serca.

Pewne badanie polegało na przyglądaniu się pacjentom z łuszczycą przez dziesięć lat. Po tym czasie zaobserwowano u nich o 28% więcej przypadków choroby wieńcowej niż u reszty populacji.

Nie u każdego pacjenta z łuszczycą występuje ryzyko zawału. Jednak u niektórych jest ono realne.

Należy szukać przyczyn takiej sytuacji w chronicznym stanie zapalnym. Każdy proces powodujący przedłużający się stan zapalny obejmuje wiele organów i tkanek w organizmie. Zatem podobnie jak łuszczyca działa też reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty, które także zwiększają ryzyko zawału serca.

Nie zapominajmy o pacjentach cierpiących na chroniczny stres i nadciśnienie tętnicze. To także czynniki ryzyka chorób serca.

Łuszczyca i choroba wieńcowa – powiązania

Łuszczyca ma związek z chorobą wieńcową, ponieważ cierpiący na nią pacjenci mają więcej złogów w tętnicach. Nie są one zwapniałe i nie mają związku z poziomem cholesterolu we krwi.

Pojawiają się one już w młodym wieku. Ten rodzaj miażdżycy zwiększa znacznie ryzyko zawału.

Łuszczyca osłabia skórę i zwiększa podatność na infekcje.

Złogi w tętnicach zmniejszają dopływ krwi do tkanek, w tym do serca i są zagrożone oderwaniem się. Oderwanie się złogu to częsta przyczyna zawału.

Jeśli dodać ten czynnik do chronicznego stanu zapalnego, powstaje sytuacja bezpośredniego zagrożenia zawałem. Substancje związane z zapaleniem stymulują tworzenie się złogów i odrywanie się ich.

Jeśli cierpisz na łuszczycę, dbaj o siebie, ale nie wpadaj w popłoch. Musisz regularnie chodzić do lekarza na kontrole. Ostatnie badania wykazały, że ustabilizowanie się stanu zapalnego obniża ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.

Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą i stosuj się do zaleceń. Postęp w dziedzinie nauki i nowe odkrycia pozwalają na kontrolowanie łuszczycy i znaczną poprawę jakości życia pacjentów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramos, Evelissa, et al. “Factores de riesgo cardiovascular en pacientes con psoriasis.” Dermatología venezolana 46.2 (2008).
  • Puig-Sanz, L. “La psoriasis,¿ una enfermedad sistémica?.” Actas Dermo-Sifiliográficas 98.6 (2007): 396-402.
  • González-Gay, M. A., C. González-Vela, and C. González-Juanatey. “Psoriasis: una enfermedad cutánea relacionada con riesgo cardiovascular elevado.” Actas Dermo-Sifiliográficas 103.7 (2012): 595-598.
  • Welsh P, Grassia G, Botha S, Sattar N, Maffia P. Targeting inflammation to reduce cardiovascular disease risk: a realistic clinical prospect?. Br J Pharmacol. 2017;174(22):3898–3913. doi:10.1111/bph.13818
  • Jindal S, Jindal N. Psoriasis and Cardiovascular Diseases: A Literature Review to Determine the Causal Relationship. Cureus. 2018;10(2):e2195. Published 2018 Feb 15. doi:10.7759/cureus.2195

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.