Hatha joga -jakie przynosi korzyści i jak ją praktykować

Hatha joga to styl polecany dla początkujących w tej dyscyplinie. Modalność łączy oddech, ciało i umysł. Co warto wiedzieć na ten temat?
Hatha joga -jakie przynosi korzyści i jak ją praktykować

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hatha joga jest jedną z najpopularniejszych gałęzi tej dyscypliny. Początkujący uważają, że jest to idealny sposób na rozpoczęcie ćwiczeń, a następnie przejście do innych modalności. W szczególności hatha joga wiąże się z uwolnieniem stresu oraz osiągnięciem spokoju i koncentracji.

A co najlepsze? Każdy może tego spróbować, ponieważ nie ma ograniczeń wiekowych ani kondycji fizycznej. Najlepiej jednak mieć profesjonalnego przewodnika, który uczy związku między ćwiczeniami fizycznymi i umysłowymi. Dowiedz się więcej na ten temat.

Hatha joga – na czym polega?

Joga w swojej klasyfikacji Hatha odnosi się do wykonywania pozycji i technik oddechowych zorientowanych na pełną uwagę. Początki tej praktyki sięgają Indii, opartej na umiejętnościach opisanych w Pradipice.

Niektórzy nazywają to „jogą siły”, inni trzymają się znaczenia tego słowa; „ha” to słońce, a „tha” to księżyc, więc zakładają, że dąży do połączenia energii słonecznej i księżycowej, a także cech męskich i żeńskich każdej osoby.

Hatha joga jest idealna dla każdego. Jej praktyka przynosi korzyści fizyczne i psychiczne.

Charakterystyka Hatha Jogi

Hatha jest asaną bardziej statyczną niż inne odmiany; charakteryzuje się rozciąganiem, wyrównywaniem i utrzymywaniem postawy. To nie jest tak trudne, jak inne formy ćwiczeń.

Jego istota osiąga harmonijną sekwencję, która przechodzi od wewnętrznego do zewnętrznego, dzięki czemu każda sesja pomaga zamanifestować lekcje moralne i etyczne zawarte w Pradipice. Nauki obracają się wokół następujących zasad.

 1. Yama: zasady dotyczące zachowania.
 2. Niyama: samodyscyplina i duchowe przestrzeganie.
 3. Asana: odpowiada to fizycznym postawom, które dążą do koncentracji.
 4. Pranajama: kontrolowanie oddechu, aż połączy się z emocjami.
 5. Pratyahara: składa się z introspekcji, odejścia od rozproszeń i skupienia się na wewnętrznej jaźni.
 6. Dharana: Tutaj koncentrujesz się na poszczególnych myślach i medytujesz nad nimi.
 7. Dhyana: To jest ostateczna cisza – nieprzerwana medytacja.
 8. Samadhi: Twierdzi, że wykracza poza siebie i integruje się ze wszechświatem.

Korzyści z Hatha jogi

Hatha, podobnie jak inne odmiany jogi, oferuje wiele korzyści. Według ekspertów joga służy jako terapia fizyczna, poznawcza i behawioralna dla osób starszych. W tym samym duchu, według czasopisma Anales de la Facultad de Ciencias Médicas, istnieją dowody na przydatność tych niekonwencjonalnych ćwiczeń dla zdrowia ludzi.

Mówiąc dokładniej, asany Hatha jogi sprzyjają stawom, minimalizują stany zapalne, poprawiają trawienie i stymulują układ odpornościowy. Oto kilka innych korzyści.

Łagodzi silny ból

Harvard Medical School wymienia Hatha jako najpopularniejszy styl jogi w Stanach Zjednoczonych. Podkreślają , że dyscyplina pomaga łagodzić przewlekły ból i jest korzystna dla pacjentów cierpiących na następujące schorzenia:

Zajęcia jogi stanowią uzupełnienie medycyny.

Sprzyja odpoczynkowi

Artykuł autorstwa Johns Hopkins Medicine zaleca Hatha jogę w celu poprawy snu. Instytucja argumentuje, że dzięki wykonywanym ćwiczeniom oddechowym i postawom, aktywność ta sprzyja jakości wypoczynku.

Pomaga w elastyczności

Sekwencje w Hatha zapewniają siłę i stopniową elastyczność, co wpływa na dobrą kondycję fizyczną.

Poprawia pojemność płuc

Czyni to poprzez pracę nad różnymi rodzajami oddychania, a tym samym poprawia wydolność płuc i serca. Szkoła Rama Jogi zaleca praktykę w czasie niskich temperatur i mrozu w celu wzmocnienia układu oddechowego.

Zmniejsza stres i niepokój

Zajęcia z tego rodzaju jogi wiążą się z redukcją lęku. Middlesex Health twierdzi, że ze względu na powolne ćwiczenia postawy Hatha są dobrym wyborem do radzenia sobie ze stresem i zwiększania uważności.

Wzmacnia mięśnie i kręgosłup

Trzymanie pozycji przez kilka minut wzmacnia mięśnie. Ujędrnia również kręgosłup, a dzięki delikatnym ruchom wspomaga prawidłowy przepływ impulsów nerwowych.

Jak ćwiczyć podstawowe asany Hatha jogi?

Hatha grupuje submodalności, takie jak Inyegar, Ashtanga, Vinyasa i dynamiczna joga. Wskazane jest, aby zbadać i pozostać przy wariancie, który odpowiada Twoim potrzebom. W przypadku sesji nawet jeśli są w klasie lub w domu z filmami, przydatne są następujące elementy:

 • Mata do jogi
 • Blok jogi
 • Koc medytacyjny
 • Pasek do jogi

Z odpowiednią instrukcją wykonuj każdą asanę przez co najmniej 30 sekund około 10 razy. W tym czasie wyreguluj głębokie wdechy i wydechy. Wśród najczęstszych postaw są te opisane poniżej.

Drzewo

Jego inna nazwa to Vrikshasana i jest bardzo korzystna, ponieważ odmładza ciało poprzez rozciąganie nóg, pleców i ramion. Oprócz promowania równowagi może pomóc złagodzić niektóre przypadki rwy kulszowej.

Najlepiej unikać tej asany, jeśli cierpisz na niskie lub wysokie ciśnienie krwi, bezsenność lub bóle głowy. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • Stojąc, ugnij prawe kolano, doprowadzając stopę do wewnętrznej strony lewego uda.
 • Zrównoważ nogę podtrzymującą, utrzymując ją prosto.
 • Weź oddech, podnieś ręce i połóż ręce na głowie na znak Namaste.
 • Skoncentruj swój wzrok na przedmiocie przed sobą, oddychając długo i głęboko , aż się zrelaksujesz.
 • Po pół minucie zrób wydech, opuść prawą nogę i skieruj ręce do boków.
 • Powtórz kroki z lewą nogą.

Most

Ta pozycja to Setu Bandhasana i służy do stymulacji narządów jamy brzusznej, trawienia, tarczycy i płuc. Zmniejsza również zmęczenie i dyskomfort menstruacyjny.

Nie jest to odpowiednia asana do kontuzji kolan, szyi, ramion czy pleców. Wykonaj to tak, jak ci teraz pokazujemy.

 • Połóż się w Shavasanie z ramionami rozciągniętymi wzdłuż.
 • Zegnij kolana i zostaw stopy płasko.
 • Chwyć kostkę dłońmi i oddychaj.
 • Unieś plecy w zrelaksowany sposób.
 • Wdech i wydech spokojnie.
 • Z głębokim wydechem opuść plecy i odpocznij.

Złóż do przodu

Uttanasana reprezentuje drogę do uwolnienia się od depresji i stresu. Podobnie zmniejsza objawy menopauzy, astmy, wysokiego ciśnienia krwi i innych schorzeń.

Osoby z kontuzjami kręgosłupa nie powinny wykonywać tej postawy lub, w razie jej braku, mogą ją modyfikować, zginając kolana.

 • Zacznij od podniesienia rąk, jak w Urdhva Hastasana.
 • Opuść ramiona na boki ciała i opuść się w fałdzie do przodu od bioder.
 • Wyrównaj palce stóp i dociśnij matę dłońmi.
 • Ugnij lekko kolana i wepchnij ciężar na pięty, utrzymując biodra powyżej kostek. Niech głowa zawiśnie i przygotuj się do powrotu na początek.
 • Wróć do pozycji wyjściowej, wdychając powietrze i powoli się prostując.

Kobra

Termin jogi to Bhujangasana i dotyczy elastyczności i mobilności kręgosłupa oraz szyi. Wykonujesz pozę kobry w następujący sposób.

 • Połóż się twarzą w dół na macie.
 • Wyprostuj nogi i trzymaj stopy razem, wspierając podbicia.
 • Rozciągnij ręce wzdłuż ciała i pozwól dłoniom wcisnąć się w podłogę.
 • Zrób wdech, unieś głowę i klatkę piersiową i lekko zegnij ramiona, nie odrywając ich od boków.
 • Miednica i uda spoczywają na macie.
 • Ukończ kilka cykli oddechowych. Ostatnim jest powrót do początku, dotykając czołem podłogi.
Hatha joga - kobra.
Pozycja kobry rozluźnia mięśnie i sprzyja elastyczności.

Konik polny

Salabhasana, czyli konik polny, wymaga dużego wysiłku i intensywności mięśni. Ta postawa promuje elastyczność w okolicy lędźwiowej i masuje układ trawienny.

Jest to również sprzymierzona asana w korekcji problemów z krzywizną. Wykonujesz to w następujący sposób:

 • Połóż się na brzuchu z rękami po bokach. Dłonie twoich dłoni będą skierowane do góry.
 • Weź oddech i podnieś głowę, klatkę piersiową i nogi. Równolegle wyciągnij ręce do tyłu.
 • Zrób wydech i jednocześnie opuść ręce i nogi.

Rozważania, jeśli jesteś nowy w Hatha Jodze

W publikacji Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych zwracają uwagę, że ogólnie w przypadku jogi najlepiej zacząć powoli i od podstawowych ruchów. Szukaj zajęć dostosowanych do swojego poziomu i zawsze licz na rady eksperta jogi. Osoby, które mają jakiekolwiek problemy zdrowotne, przed rozpoczęciem dyscypliny powinny skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.