Dlaczego joga to idealny sport dla osób z nadwagą?

Jeśli masz nadwagę, joga może być bardzo korzystna zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dowiedz się więcej o jej zaletach w tym artykule.
Dlaczego joga to idealny sport dla osób z nadwagą?

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Interesujesz się jogą, ale uważasz, że jest poza Twoim zasięgiem, bo masz nadwagę? Cóż, mylisz się! Joga to idealny sport dla osób z nadwagą, ponieważ zapewnia niezliczone korzyści i może pomóc w zrzuceniu kilogramów.

Wiele różnych osób może zaświadczyć o korzyściach płynących z uprawiania jogi. Na przykład premier Indii Narendra Modi promuje jogę na poziomie państwowym, aby każdy w Indiach mógł czerpać z niej korzyści w codziennym życiu.

Premier udostępnił nawet serię filmów przedstawiających animowaną wersję siebie ćwiczącego i demonstrującego jogę. W tych filmach podkreśla, że joga to zdrowa forma ćwiczeń dla każdego.

Poniżej wymienimy jeszcze więcej powodów, dla których warto zmotywować Cię do pójścia na zajęcia jogi, nawet – a zwłaszcza – jeśli masz nadwagę!

Dziesięć wspaniałych korzyści, jakie przynosi joga dla osób z nadwagą

Chcesz więcej powodów, aby zachęcić Cię do wzięcia udziału w pierwszych zajęciach jogi? Podajemy je poniżej.

1. Joga poprawia oddychanie

Praktyka jogi może pomóc Ci lepiej i bardziej świadomie oddychać. W rzeczywistości badanie opublikowane w Indian Journal of Physiology and Pharmacology podkreśla poprawę odporności i zwiększenie siły mięśni oddechowych.

Większa świadomość oddechu pomoże również skuteczniej dostarczać składniki odżywcze do wszystkich organów, ponieważ przepływ tlenu w twoim ciele będzie większy. W ten sposób Twoje narządy będą lepiej funkcjonować i pomożesz swojemu organizmowi zapobiegać chorobom spowodowanym niedoborami składników odżywczych.

2. Joga może zwiększyć Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości

joga jest idealna dla osób nadwagę

Joga to doskonały sposób na rozpoczęcie bardziej aktywnego trybu życia. Ponadto pozytywnie wpływa na osoby z nadwagą, ponieważ pomaga im również w poprawie ich samooceny i ogólnej jakości życia.

Joga pomoże ci w rozwoju fizycznym i duchowym. To z kolei wpłynie na poprawę twojego postrzegania siebie i zmieni sposób, w jaki prowadzisz codzienne życie. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad swoim ciałem i poprawisz ogólną jakość życia poprzez aktywność fizyczną.

Możesz przeczytać ten artykuł: Joga dla par: sposób na wzmocnienie związku

3. Joga może pomóc w walce z depresją

Osoby z nadwagą mogą mieć niską samoocenę, co zwiększa ryzyko depresji. Wynika to z niepewności, jaką odczuwają w związku ze swoim ciałem lub wyglądem fizycznym.

W takich przypadkach praktyka jogi może być bardzo korzystna, ponieważ pomaga w leczeniu łagodnej depresji. W tym sensie badania opublikowane w Journal of Affective Disorders podkreślają potencjał tej dyscypliny, przynajmniej w przypadkach, które nie są bardzo złożone.

Ponadto joga to sposób na refleksję, medytację, zdobycie pewności siebie i utrzymanie aktywnego życia.

4. Może złagodzić stres

Joga dla osób z nadwagą

Ćwiczenia oddechowe i refleksja, które są ważne w pozycjach na zajęciach jogi, mogą pomóc Ci zredukować stres i zrelaksować się. Joga może pomóc ci bardziej skoncentrować się na pracy umysłowej i fizycznej w celu osiągnięcia dobrego samopoczucia. Pomoże ci też mieć jasne poczucie celu.

Poświęcenie chwili w ciągu dnia na medytację i głębokie oddychanie obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. W rzeczywistości efekt ten został potwierdzony w badaniu opublikowanym w Alternative Therapies in Health & Medicine. Nieustanne napełnianie płuc świeżym powietrzem pomoże Ci nabrać więcej spokoju w podejmowaniu decyzji i stawianiu czoła codziennym wyzwaniom.

5. Zmniejsza dolegliwości fizyczne i dyskomfort

Dzięki ciągłej praktyce jogi możesz zmniejszyć bóle głowy i ciśnienie krwi. Pomoże ci to również w walce ze zmęczeniem i bezsennością, co potwierdzają ostatnie badania opublikowane w Journal of General Internal Medicine.

Ponadto relaksacja promowana przez tę dyscyplinę pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a także zwalczyć zmęczenie i bezsenność. Ma prawdopodobnie związek z większym dotlenieniem mózgu i uwalnianiem toksyn wytwarzanych podczas głębokiego i uważnego oddychania.

Tak więc w miarę postępów na zajęciach jogi z pewnością będziesz mieć więcej ochoty do wykonywania innych czynności, które pomogą Ci schudnąć. Joga może również napełnić Cię energią i motywacją do zdrowego odżywiania i utrzymania dobrych nawyków dla dobrego samopoczucia.

6. Joga generuje postępujące zmiany

Dlaczego joga jest idealna dla osób z nadwagą?

Bez względu na wagę i obwód talii, nie stanowią one przeszkody w tej aktywności. Jednak na zajęciach jogi nie należy wymagać od ciała więcej, niż może dać. Po pewnym czasie nabierzesz większej elastyczności i pewności siebie. W pewnym momencie zauważysz, że możesz wykonywać trudniejsze pozy, które wcześniej były dla ciebie niedostępne.

Dlatego joga jest idealna dla osób z nadwagą, ponieważ pozwala na rozwój we własnym tempie. Zaczniesz także stopniowo dostrzegać zmiany w swojej elastyczności, sile, równowadze i postawie. Dlatego pamiętaj, aby na początku się nie zniechęcać i robić wszystko powoli.

7. Joga to sport o niewielkim stopniu wymagań

Joga jest fantastycznym uzupełnieniem zdrowszego trybu życia. Nie wymaga przy tym drastycznych zmian w trybie życia, ponieważ nie jest bardzo wymagającym sportem, przynajmniej na poziomie dla początkujących.

W miarę postępów we własnej przygodzie z jogą, pozy i poziom trudności również będą się rozwijać.

Chociaż istnieją pozycje dla początkujących, instruktorzy je dostosowują w zależności od fizycznych możliwości swoich uczniów. Dzięki temu możesz zacząć od idealnego dla siebie poziomu. To da ci pewność, że nie będziesz zbyt sfrustrowana niemożnością wykonywania trudniejszych pozycji.

Ponadto ilość czasu, jaki poświęcisz na zajęcia jogi, również będzie zależeć tylko od Ciebie.

8. Ma pozytywny wpływ na układ hormonalny

Każda pozycja jogi wpływa na pewien obszar ciała, mięśni, nerwów i hormonów. Niektóre z asan są wskazane na przykład w przypadku problemów z tarczycą.

Jeśli więc jedną z przyczyn przybierania na wadze są problemy hormonalne, joga jest dobrym sposobem na ich zwalczanie. W rzeczywistości badania potwierdzają ten pogląd. Badanie opublikowane przez Indian Journal of Endocrinology and Metabolism potwierdza, że joga jest możliwą terapią uzupełniającą dla schorzeń układu hormonalnego u osób z nadwagą.

Jeśli cierpisz na tego typu chorobę, przed rozpoczęciem praktyki zalecamy więc skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania zgody. Oprócz tego sprawdź, jakie pozycje mogą ci pomóc w kontrolowaniu Twojego stanu. Możesz je również omówić z instruktorem.

9. Praktyka jogi może zwalczać lęki

Wspomnieliśmy już o duchowych i relaksujących zaletach jogi. To również wyjaśnia, dlaczego uważa się ją za czynność, która może zmniejszyć poziom lęku u osób, które ją praktykują. W rzeczywistości badanie opublikowane przez Revista Argentina de Clínica Psicológica potwierdza takie działanie jogi, wszystko dzięki medytacji i głębokiemu oddychaniu, jakich wymaga.

Medytacja i oddychanie nie tylko pomagają zmniejszyć poziom lęku. Praktyka wpływ jogi ma również wpływ na układ nerwowy pomagając w koncentracji i w zmniejszeniu apetytu na jedzenie. Dokładnie tak: joga może również wpłynąć na poprawę odżywiania, co jest kluczowe dla osób z nadwagą!

10. Joga może pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów

Jeśli interesuje Cię aktywność fizyczna, która pomoże Ci prowadzić zdrowszy tryb życia lub schudnąć, to joga jest idealna! To nie tylko forma ćwiczeń, ale również aktywność duchowa, która wzmacnia połączenie z samym sobą i swoją siłą woli.

Praktykowanie jogi to chwile koncentracji i medytacji, które motywują cię do postępów i poprawy. Daje ci również więcej cierpliwości w oczekiwaniu na rezultaty.

Joga jako narzędzie dla osób z nadwagą

Na podstawie powyższych informacji można stwierdzić, że praktyka jogi wzmacnia mięśnie, poprawia elastyczność i prawidłowe oddychanie. Ogólnie pozwala poczuć się lepiej.

Ponadto joga jest bardzo korzystna dla osób z nadwagą, ponieważ promuje zmiany stylu życia na zdrowszy. Zauważono to w badaniu opublikowanym przez Medycynę komplementarną i alternatywną opartą na dowodach.

Jednak zawsze pamiętaj, że nie powinnaś wykonywać żadnej pozycji, na którą nie jesteś fizycznie przygotowana, na przykład takich, w których jedna część ciała utrzymuje cały jego ciężar.

Również niektóre pozy, takie jak padahastasana lub balasana, w których pochylasz się całkowicie do przodu, mogą utrudniać oddychanie, szczególnie u osób z nadwagą. Aby uniknąć trudności lub ryzyka, najlepiej ćwiczyć zawsze pod okiem i nadzorem profesjonalnego instruktora.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kaduskar, P., & Suryanarayana, K. M. (2015). Yoga: An endocrine therapy. Indian journal of endocrinology and metabolism, 19(3), 437–438. https://doi.org/10.4103/2230-8210.152801
  • Karen Pilkington, Graham Kirkwood, Hagen Rampes, Janet Richardson. 2005. Yoga for depression: the research evidence. Journal of Affective Disorders. https://doi.org/10.1016/j.jad.2005.08.013.
    (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165032705002570)
  • Madanmohan, & Mahadevan, Sivasubramaniyan & Balakrishnan, Selvakumar & Gopalakrishnan, Maya & Prakash, Elapulli Sankaranarayanan. (2008). Effect of six weeks yoga training on weight loss following step test, respiratory pressures, handgrip strength and handgrip endurance in young healthy subjects. Indian journal of physiology and pharmacology. 52. 164-70.
  • Anheyer, D., Klose, P., Lauche, R. et al. Yoga for Treating Headaches: a Systematic Review and Meta-analysis. J GEN INTERN MED 35, 846–854 (2020). https://doi.org/10.1007/s11606-019-05413-9
  • A. Ross; A. Brooks; K. Touchton-Leonard; G. Wallen. 2016. A Different Weight Loss Experience: A Qualitative Study Exploring the Behavioral, Physical, and Psychosocial Changes Associated with Yoga That Promote Weight Loss. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2016/2914745/
  • Ferreira-Vorkapic, Camila; Rangé, Bernard. 2010. Mente Alerta, Mente Tranquila: ¿Constituye el yoga una intervención terapeútica consistente para los
    trastornos de ansiedad? Revista Argentina de Clínica Psicológica. https://www.redalyc.org/pdf/2819/281921798002.pdf
  • Chong, Cecilia S. M.; Tsunaka, Megumi; Tsang, Hector W. H.; Chan, Edward P.; Wai Ming Cheung. 2011. Effects of Yoga on Stress Management in Healthy Adults: A Systematic Review. Alternative Therapies in Health & Medicine. https://web.a.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=10786791&AN=65066461&h=3kgypRUvpQXF4jnoqz%2bdiCvi%2bm1TAO2bRFDDgS38g%2fMlkgFl4dpgEKmM42W0tCLERqjKYSRr0Z8F5qJpLo9uoA%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNotAuth&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d10786791%26AN%3d65066461
  • Yoga with Modi: Indian PM releases online yoga series – video report. 2018. The Guardian. https://www.theguardian.com/world/video/2018/mar/29/yoga-with-narendra-modi-indian-pm-releases-online-yoga-series-video

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.