Prosta rutyna 15-15-15, która utrzymuje Jennifer Aniston w formie w wieku 53 lat

Dowiedz się, na czym polega rutyna 15-15-15, którą praktykuje Jennifer Aniston i która zapewnia jej zdrowe ciało w wieku powyżej 50 lat. Czy za nią nadążysz?
Prosta rutyna 15-15-15, która utrzymuje Jennifer Aniston w formie w wieku 53 lat
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2023

Jennifer Aniston ma wyrzeźbione i piękne ciało w wieku 53 lat. Po części zawdzięcza to rutynie treningowej 15-15-15, którą wykonuje. Trzeba pamiętać, że wyniki, jakimi cieszy się słynna aktorka, to także zasługa dyscypliny, jaką stosuje wobec sportu, trenując codziennie. Ponadto uzupełnia tę rutynę planem zdrowego odżywiania zgodnie ze swoimi potrzebami.

W tym artykule opowiemy Ci, jak wykonać tę słynną rutynę, abyś mogła podążać śladami drugiej gwiazdy serialu Przyjaciółki.

Jaka wygląda rutyna Jennifer Aniston 15-15-15?

Zgodnie z tym, co zdradziła w pewnym momencie słynna aktorka, po kontuzji fizycznej musiała zmienić sposób treningu, skupiając się na chwilę na pilatesie. Powiedziała jednak, że tęskniła za rutyną cardio, która powodowała, że wystarczająco się pociła. Zaczęła więc wdrażać 15-15-15.

Skomentowała, co następuje:

Potrzebuję ruchu, nawet jeśli jest to tylko 10 minut dziennie na trampolinie…. Brakowało mi takiego potu po ciężkim treningu. Więc wracam do mojej metody 15-15-15. – Jennifer Aniston

Ale na czym polega ten trening, który już kradnie nagłówki? To proste, ale skuteczne!

Jest to połączenie bieżni, orbitreka i spinningu po 15 minut. Chociaż ta seria bardzo dobrze sprawdziła się w przypadku gwiazdy filmów takich jak Millerowie, obecnie istnieje niezliczona ilość odmian, w zależności od potrzeb i celów każdej osoby.

Są tacy, którzy wolą wykonywać triady ćwiczeń, takich jak bieganie, skakanie i przysiady. Podobnie są inni, którzy modyfikują czas poszczególnych ćwiczeń, skracając każde z nich do 10 minut.

Celem jest przestrzeganie długotrwałych procedur, łączących wysoką i umiarkowaną intensywność. Dzięki temu nie znudzisz się podczas codziennych treningów.

Esta rutina consise en hacer tríadas de ejercicios cardioneres. Kredyty: Getty Images.
Ta rutyna polega na wykonywaniu triad ćwiczeń cardio. Zdjęcie: Getty Images.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Rutyna EMOM w crossfit: co to jest i jak to zrobić?

Jakie są korzyści z rutyny 15-15-15?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że ten rodzaj treningu kardiometabolicznego o wysokiej intensywności przełamuje monotonię tradycyjnych procedur. Pozwala ludziom lepiej wykorzystać czas na trening. Ponadto metodę 15-15-15 lub 10-10-10 można wykonać o każdej porze dnia, nie martwiąc się godzinami otwarcia lub zamknięcia siłowni.

Warto również zauważyć, że nie jest konieczne wykonywanie 45 lub 30 minut ćwiczeń z rzędu. Możesz ukończyć czas w dwóch lub trzech partiach w ciągu dnia.

Ci, którzy mają do dyspozycji maszyny, mogą to robić nawet w stylu Jennifer Aniston: łącząc orbitrek, bieżnię i spinning. Z kolei ci, którzy wolą inne zajęcia, mają do dyspozycji skakankę, spacery, bieganie na świeżym powietrzu i przysiady.

Są tacy, którzy mogą wątpić w korzyści i wpływ tych mini-treningów na organizm, jednak badania naukowe dowodzą, że ten rodzaj skumulowanych ćwiczeń ma takie same korzyści jak ciągła sesja.

Uwagi do tej metody, o których należy pamiętać

Lo ideal es combinar la rutina 15-15-15 con trabajo de fuerza, así se obtienen mejoresresultados.
Kluczem jest połączenie rutyny 15-15-15 z pracą siłową. W ten sposób uzyskasz lepsze wyniki i uzupełnisz ćwiczenia aerobowe.

Zamiast „wad” rutyny 15-15-15, po prostu porozmawiamy o tym, czego nie należy pomijać, gdy zaczynasz tę metodę. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zapobiega różnym chorobom, takim jak schorzenia serca, cukrzyca, a nawet nowotwory.

Redukuje również objawy depresji i lęku, poprawia pamięć i dobrze wpływa na zdrowie naszego mózgu.

Jednak ta rutyna musi być uzupełniona treningiem siłowym, aby wzmocnić mięśnie. Ćwiczenia sercowo-naczyniowe, takie jak rutyna 15-15-15, spalają kalorie, ale nie zwiększają masy mięśniowej. Kluczem jest zachowanie beztłuszczowej masy ciała, aby nie cierpieć na sarkopenię lub brak sił w okresie starzenia.

Nie chodzi o nadanie priorytetu treningowi siłowemu czy kardio. Zamiast tego chodzi o połączenie tych dwóch typów, co jest najbardziej korzystne. W rzeczywistości analiza naukowa z 2020 r. wykazała, że zaledwie 6 tygodni obu ćwiczeń wystarczy, aby zmniejszyć masę ciała kobiet bez zmniejszania ilości mięśni.

Podstawowym ryzykiem skupiania się na ćwiczeniach aerobowych jest bowiem zaniedbanie wzmacniania mięśni. Czasami, w pogoni za typem sylwetki nie przywiązujemy wystarczającej wagi do tkanki mięśniowej. I choć teraz tego nie zauważamy, z wiekiem będziemy potrzebować aktywnych i zdrowych włókien mięśniowych, które pozwolą nam się poruszać i wykonywać codzienne czynności przy mniejszym wysiłku.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Rutynowe ćwiczenia Marii Pedrazy na utrzymanie szczupłej sylwetki

Czy znasz już rutynę Jennifer Aniston 15-15-15?

Idealny rodzaj rutyny zależy w dużej mierze od konkretnych potrzeb każdej osoby. Dlatego zawsze najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą, który może nas poprowadzić i pomóc nam osiągnąć zdrowe ciało, takie jak Jennifer Aniston.

Rutynę 15-15-15 można bardzo łatwo włączyć do codziennego treningu. Jest optymalna, gdy mamy napięty harmonogram i nie możemy znaleźć sposobu, aby wygospodarować czas na siłownię.

Zaleca się zacząć od planu treningowego, który uwzględnia również zdrową dietę. Ćwiczenia muszą być wspierane odpowiednimi składnikami odżywczymi. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zawsze możesz zwrócić się o poradę do specjalisty od żywienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cada movimiento cuenta para mejorar la salud. Organización Mundial de la Salud. 2020.
  • Görner, K., & Reineke, A. (2020). The influence of endurance and strength training on body composition and physical fitness in female students. Journal of Physical Education and Sport20, 2013-2020.
  • Murphy MH, Lahart I, Carlin A, Murtagh E. The Effects of Continuous Compared to Accumulated Exercise on Health: A Meta-Analytic Review. Sports Med. 2019 Oct;49(10):1585-1607.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.