Suchość pochwy, czyli brak nawilżenia: co ją powoduje?

Czy wiesz, że zaburzenia stresowe i depresja mogą negatywnie wpłynąć na kondycję kobiecych dróg rodnych powodując między innymi suchość pochwy? W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz o tym problemie wiedzieć.
Suchość pochwy, czyli brak nawilżenia: co ją powoduje?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Chociaż zwykle brak nawilżenia lub suchość pochwy wiąże się z menopauzą, prawda jest taka, że problem ten może się pojawić w dowolnym momencie życia kobiety. Przyczyny jego występowania są liczne i do tego bardzo zróżnicowane.

I chociaż suchość pochwy często kojarzy się to z pewnymi stanami lub zaburzeniami równowagi hormonalnej, to prawda jest taka, że, co z pewnością może być dla Ciebie zaskakujące, może być również spowodowana zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak stres lub silne stany lękowe.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu!

Suchość pochwy, czyli brak jej nawilżenia

Czy wiesz, że zaburzenia stresowe i depresja mogą negatywnie wpłynąć na kondycję kobiecych dróg rodnych powodując między innymi suchość pochwy? W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz o tym problemie wiedzieć.

Ściana pochwy wytwarza naturalny środek nawilżający (śluz), który pomaga utrzymać jej nawilżenie. Podobnie mikrobiota lub flora pochwy, czyli liczna grupa mikroorganizmów, które chronią ją i utrzymują w zdrowiu, również zamieszkuje tę część dróg rodnych kobiety.

Jednak zmiana poziomu nawodnienia lub składu flory bakteryjnej powoduje suchość pochwy. To oznacza, że zmniejsza się dopływ wody do tego organu, powodując w efekcie brak nawilżenia tkanek pochwy.

Pieczenie w pochwie

Istnieją przy tym pewne powtarzalne warunki, które za każdym razem zaburzają równowagę flory bakteryjnej, powodując brak suchość pochwy.

Zwykle ten problem nie jest niczym istotnym. Jednak w niektórych rzadkich przypadkach może to być objaw jakiegoś zaburzenia zdrowotnego. Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości lub towarzyszących temu dolegliwości powinnaś udać się do ginekologa i wyjaśnić tę sytuację.

Z drugiej strony suchość pochwy lub brak wystarczającego nawilżenia jej ścianek mogą powodować ból podczas stosunku płciowego. A to oznacza, że mogą wpływać na jakość życia kobiety oraz jej relacje intymne i osobiste.

Suchość pochwy może też wywoływać uczucie „naciągania”, swędzenie lub podrażnienie, dlatego lepiej jest spróbować rozwiązać problem, aby uniknąć konieczności znoszenia wszystkich tych nieprzyjemnych dolegliwości.

Najczęstsze przyczyny wywołujące suchość pochwy

Zmiany hormonalne

Niektóre zmiany hormonalne, takie jak miesiączka, menopauza lub okresy takie jak laktacja, zmieniają równowagę estrogenów w organizmie kobiety.

Według National Library of Medicine w Stanach Zjednoczonych estrogeny są hormonami, które utrzymują między innymi nawilżenie i zdrowie pochwy. Z tego powodu, jeśli ich poziom spadnie w Twoim organizmie, prawdopodobnie wystąpi u Ciebie suchość pochwy.

Leki hormonalne

Właśnie z tego powodu brak nawilżenia jest zwykle kojarzony z menopauzą. Wynika to z tego, że jest to faza, w której gwałtownie spada produkcja estrogenów w organizmie kobiety. Jednak oprócz menopauzy istnieją także inne czynniki, które mogą powodować zmniejszenie produkcji estrogenów. Należą do nich między innymi:

  • Cykl owulacyjny i miesiączka
  • Stosowanie niektórych leków lub hormony wykorzystywane podczas leczenia raka piersi lub niepłodności
  • Niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwhistaminowe
  • Operacja usunięcia jajników
  • Chemoterapia
  • Inne sytuacje , takie jak laktacja lub tuż po porodzie

Stres i depresja

Stres i depresja są wrogami zdrowia i dobrego samopoczucia na wiele różnych sposobów. Dodatkowo oba te czynniki mogą powodować brak nawilżenia pochwy.

Rzeczywiście, problemy te mogą powodować spadek popędu seksualnego u kobiet, a w konsekwencji brak prawidłowego stopnia nawilżenia pochwy. Z tego powodu mogą stać się one przeszkodą w czerpaniu przyjemności z kontaktów seksualnych.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Depresja – 5 sposobów na radzenie sobie z nią

Infekcje powodujące suchość pochwy

Infekcje pochwy zmieniają równowagę mikrobioty, powodując niższy poziom naturalnego nawilżenia. Zakażenie różnego rodzaju może również powodować brak nawilżenia pochwy z innych przyczyn.

Infekcja pochwy

Tak więc mikroorganizmy takie jak między innymi Candida albicans lub Gardnerella vaginalis, mogą powodować nadwrażliwość, podrażnienia, stany zapalne i suchość pochwy. W takim przypadku ważne jest natychmiastowe skonsultowanie się z ginekologiem. Tylko wtedy będziesz mogła rozpocząć odpowiednie leczenie.

Cukrzyca

Szczególnie w przypadku kobiet z cukrzycą, u których poziom glukozy we krwi nie jest odpowiednio kontrolowany, choroba ta może powodować suchość pochwy. O tej zależności donoszą wyniki badania przeprowadzonego przez zespół działający w ramach Narodowego Instytutu Endokrynologicznego na Kubie.

Dzieje się tak dlatego, że uszkodzenie naczyń krwionośnych może ograniczyć przepływ krwi do ścian pochwy, zmniejszając ich nawilżenie i zarazem redukując podniecenie seksualne.

Zespół Sjögrena

Zespół Sjögrena to przewlekła choroba autoimmunologiczna spowodowana infiltracją leukocytów do gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Z tego powodu osoby cierpiące na ten zespół zwykle odczuwają brak śliny i swędzenie lub uczucie podobne do obecności piasku w oczach.

Ponadto Arthritis Foundation stwierdza też, że ​​stan ten może również powodować suchość pochwy. Z tego powodu, jeśli zauważysz u siebie inne objawy, takie jak suchość w ustach i oczach oraz brak nawilżenia tych organów, powinnaś także skontaktować się z lekarzem.

Nadmierne stosowanie mydeł i płynów dopochwowych

Nadmierne używanie mydeł może zmienić naturalny stan flory bakteryjnej i pH pochwy. Upewnij się, że używasz ich mądrze i wyłącznie odpowiedniego typu.

Higiena okolic intymnych

Chociaż może się to wydawać dziwne, nadmierna higiena okolic intymnych może powodować suchość pochwy. W efekcie może to wpływać negatywne na równowagę flory bakteryjnej dróg rodnych, powodując jej zaburzenie i niewłaściwe nawilżenie błony śluzowej.

Po powrocie do regularnych praktyk higienicznych poziom nawilżenia pochwy zwykle powraca do normalnego poziomu, co likwiduje wszelkie objawy.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Higiena intymna – 5 nawyków, które wcale nie są takie dobre

Skonsultuj się ze swoim ginekologiem

Teraz, gdy znasz już niektóre czynniki, które mogą powodować brak nawilżenia pochwy, powinnaś pamiętać o tym, że w razie jakichkolwiek wątpliwości powinnaś skonsultować się ze swoim ginekologiem. Będzie on wtedy mógł zdiagnozować dokładny problem i zalecić Ci optymalne leczenie.

Z drugiej strony na rynku jest wiele kobiecych żeli nawilżających. Produkty te bez wątpienia mogą pomóc złagodzić dyskomfort i poczuć się znacznie lepiej podczas stosunku płciowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.