Higiena intymna – 5 nawyków, które wcale nie są takie dobre

· Kwiecień 16, 2018
Choć usuwanie owłosienia łonowego może nam się wydawać zwyczajem sprzyjającym higienie intymnej, może przynieść wprost przeciwny efekt, stwarzając ryzyko rozmaitych infekcji. Jest tak dlatego, że owłosienie łonowe działa jak naturalna bariera ochronna.

Większość kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena intymna, więc starannie o nią dbają i przykładają do niej wielką wagę. Obawa przed pojawieniem się infekcji oraz nieprzyjemnego zapachu składnia je do poświęcania szczególnej uwagi temu obszarowi ciała.

Okazuje się jednak, że zapał, z jakim kobiety usuwają wszelkie zapachy i wydzieliny z okolic intymnych, prowadzi nieraz do złych nawyków, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie okolic intymnych.

Problem polega na tym, że ten obszar kobiecego ciała ma bardzo wrażliwy i łatwy do zaburzenia poziom pH. Używanie produktów chemicznych, pewnych kosmetyków, nieodpowiedniej bielizny czy inne czynniki mogą pogorszyć sytuację w bardzo krótkim czasie.

Dlatego właśnie dzisiejszy artykuł poświęcimy tematowi jakim jest higiena intymna. Opowiemy Ci o nawykach, które wydają się zdrowe, ale wcale takie nie są. Podamy Ci również wskazówki co do tego, jak ich uniknąć.

Koniecznie przeczytaj!

1. Higiena intymna a zbyt częste mycie pochwy

Mycie pochwy w postaci płukanki to skuteczny sposób na eliminację nieprzyjemnego zapachu oraz szkodliwych bakterii. Okazuje się jednak, że może również zaburzyć naturalne pH w pochwie, powodując tym samym pojawienie się infekcji.

Płukanki pochwy wywołują zaburzenia równowagi zdrowych bakterii pochwy znajdujące się w wydzielinie. To z kolei sprawia, że nie są one w stanie chronić zdrowia kobiety tak, jak należy.

Higiena intymna pod prysznicem

Co należy zrobić?

  • Zamiast wykonywać płukanki pochwy, najlepiej myj tylko zewnętrzne okolice intymne (srom) używając do tego letniej wody i mydła.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Moje ciało nie nadaje się na rozkładówkę, ale co z tego?

2. Stosowanie wkładek higienicznych

Prawda jest taka, że przemysł kosmetyczny podkreśla konieczność stosowania wkładek higienicznych oraz podobnych produktów w celu unikania dyskomfortu spowodowanego wydzielinami oraz nieprzyjemnym zapachem.

Jednak w rzeczywistości codzienne ich stosowanie może przynieść skutki wprost przeciwne do oczekiwanych. Dlaczego? Otóż przegrzewają ten obszar ciała i stwarzają ryzyko podrażnień, pieczenia i innych nieprzyjemnych objawów.

Co należy zrobić?

  • Idealnie byłoby możliwie jak najbardziej ograniczyć użycie tych produktów do niezbędnego minimum. Na przykład przed miesiączką i po niej.
  • Aby okolice intymne były świeże, najlepiej jest nosić bieliznę, która oddycha i jest wykonana z bawełny.

Perfumy i talk do okolic intymnych

Jednym z niekorzystnych zwyczajów, jakie przeniknęły do dziedziny, jaką jest higiena intymna w ostatnich latach jest stosowanie perfum, talku i innych drażniących kosmetyków.

Choć przez jakiś czas sądzono, że są one korzystne i skutecznie zapobiegają nadmiarowi wydzielin z pochwy, niwelując przy tym nieprzyjemny zapach, prawda jest taka, że nie są aż tak korzystne. Mogą negatywnie się odbić na zdrowiu, zaburzając naturalne pH pochwy.

Talk na higiena intymna

Częste ich stosowanie może wywołać podrażnienie okolic intymnych a bywa również, że wywołuje infekcje grzybicze i bakteryjne.

Co należy zrobić?

  • Sprawy należy postawić jasno: nie ma się czego wstydzić, pochwa ma swój wyjątkowy zapach, którego się nie neutralizuje.
  • Jeśli natomiast zapach jest zbyt silny, należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy nie nastąpiła infekcja.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Nieprzyjemny zapach z okolic intymnych – domowe leczenie

4. Niedelikatne pocieranie okolic intymnych

Uważaj! Skóra pokrywające okolice intymne jest wyjątkowo wrażliwa i wymaga szczególnego traktowania. Niektóre kobiety w trakcie mycia przesadzają z intensywnością, pocierając srom zbyt mocno.

Zachowanie takie może wywołać niewielkie ranki, które stają się bramą dla bakterii, przez którą dostają się one do naszego organizmu.

Co należy zrobić?

  • Nałóż mydło delikatnie. Myj okolice intymne palcami bądź dłonią, nie pocierając gwałtownie.

5. Usuwanie owłosienia łonowego

Obecnie bardzo wiele kobiet uważa, że całkowite usunięcie owłosienia łonowego to higiena intymna w pigułce. Prawda jest jednak całkiem inna.

Owłosienie łonowe pełni niezwykle ważną funkcję: chroni pochwę przed bakteriami, grzybami i wirusami, które mogą wywoływać poważne infekcje.

Co więcej, wiele sposobów depilacji jest bardzo agresywnych i powoduje podrażnienie skóry oraz rany. Może to niewątpliwie prowadzić do konsekwencji.

Golenie pochwy i  higiena intymna

Co należy zrobić?

  • Jeżeli decydujesz się na depilację okolic intymnych, niech będzie ona mało inwazyjna. Dobrą opcją są kremy do depilacji oraz naturalne produkty depilujące.
  • Postaraj się zostawić nieco owłosienia, aby ten obszar ciała nie był całkowicie pozbawiony ochrony.
  • Jeżeli używasz golarki, wymieniaj ją często.

Czy Twoja higiena intymna obejmuje któryś z powyżej opisanych zwyczajów? Choć wiemy, że zależy Ci na czystości Twoich okolic intymnych, lepiej ich zaprzestać, aby nie powodować niepotrzebnych wahań w równowadze pH pochwy.