Ból sromu – co powinnaś wiedzieć na temat tej dolegliwości?

Czy odczuwasz czasami pieczenie w okolicy pochwy? Czy jest to może rodzaj zapalenia? Być może ból sromu jest spowodowany stanem o nazwie wulwodynia. Dotyka on żeńskich narządów płciowych – dziś powiemy Ci, co to jest i jak leczyć to schorzenie.
Ból sromu – co powinnaś wiedzieć na temat tej dolegliwości?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból sromu jest palącym, pulsującym uczuciem, wynikającym z zapalenia w okolicy narządów płciowych kobiety. Dotyka on około 16% populacji kobiet. Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć Ci o tym schorzeniu, abyś mogła zidentyfikować jego objawy i w razie potrzeby podjąć niezwłoczne działania.

Sprawdźmy, jak wulwodynia może wpływać na ogólną jakość życia i na Twoje życie seksualne. Chcielibyśmy również udzielić Ci przydatnych wskazówek, jak sobie z tym poradzić.

Kiedy powinnaś udać się do lekarza?

Pochwa jest jednym z najdelikatniejszych obszarów ciała kobiety i może łatwo ulec podrażnieniu lub infekcji grzybiczej.

Ból sromu

Ból sromu może mieć wiele przyczyn. Nawet zbyt silne pocieranie papierem toaletowym może prowadzić do podrażnienia i bólu. Pamiętaj, że alergia na lateks (prezerwatywy) może prowadzić do podobnych symptomów.

Być może zastanawiasz się, czy powinnaś się jednak skonsultować z ginekologiem, bo objawy wskazują na wulwodynię. Wizyta u lekarza jest zawsze dobrym pomysłem, ponieważ wczesna diagnoza jest bardzo ważna.

Ból sromu – objawy

Powodem, dla którego wulwodynia jest uważana za przewlekły ból, jest to, że według podręczników medycznych trwa około trzech miesięcy.

Natychmiast udaj się do lekarza, jeśli poniższe objawy utrzymują się u Ciebie przez więcej niż trzy dni.

  • Pieczenie, któremu towarzyszy uczucie kłucia i pulsujący ból.
  • Uczucie swędzenia, którego nie można w żaden sposób złagodzić (na przykład poprzez przemywanie danego obszaru odpowiednim mydłem).
  • Ból podczas stosunku seksualnego (bardzo często pojawia się u kobiet w wulwodynią).

Wyjaśnijmy, że objawy te mogą być przewlekłe lub występować tylko w określonych momentach, na przykład przy dotyku lub podczas uprawiania seksu.

Niemniej jednak, jeśli te objawy nie znikną, musisz skonsultować się z lekarzem. Będzie on mógł postawić diagnozę i wybrać dla Ciebie leczenie, aby jak najszybciej pozbyć się tego schorzenia.

Przyczyny bólu sromu

Wulwodynia może być efektem ubocznym stosowania środków antykoncepcyjnych, a także ostrzeżeniem przed inną chorobą.

Przyczyny bólu sromu

Według niektórych badań oto niektóre z typowych czynników wywołujących ból sromu:

  • Opryszczka: zmiany powodujące ranki w okolicy sromu.
  • Alergie: powstałe z powodu używania chusteczek nawilżanych lub lateksowych prezerwatyw.
  • Hormony: zmiany hormonalne spowodowane karmieniem piersią lub przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych.
  • Endometrioza: obecność tkanki endometrium poza macicą.

To tylko niektóre z przyczyn wulwodynii, które mogą prowadzić także do pochwicy. Jest to schorzenie, podczas którego pojawiają się mimowolne skurcze mięśni pochwy. Często są one wynikiem lęku i strachu w oczekiwaniu na ból, który jest odczuwalny podczas stosunku płciowego.

Jeśli jest tak w Twoim przypadku, skonsultuj się z lekarzem.

Możliwe sposoby leczenia

Nie przejmuj się, jeśli wystąpią u Ciebie powyższe objawy lub lekarz zdiagnozuje wulwodynię. Istnieje wiele sprawdzonych metod leczenia tej przypadłości.

Jeśli czujesz wyraźny niepokój i wręcz oczekujesz bólu podczas stosunku seksualnego, należy rozważyć terapię. Może ona coś zmienić!

Co się jednak stanie, jeśli problem będzie miał charakter zewnętrzny?

Na szczęście jest wiele alternatyw, takich jak środki znieczulające i kremy przeciwzapalne. Jeśli jednak przyczyna schorzenia jest poważniejsza, na przykład jest to endometrioza, rozważ interwencję chirurgiczną.

Problem, który można rozwiązać

Możesz uzyskać odpowiedzi na wszelkie swoje pytania, jeśli skonsultujesz się ze specjalistą.

Wizyta u ginekologa

Jak widać, jest wiele rozwiązań dla wulwodynii. Pamiętaj, że każda osoba jest inna, a przyczyny tego stanu są bardzo zróżnicowane. Cokolwiek robisz, nie próbuj tego ukrywać albo chować choroby za milczeniem. Po konsultacji z lekarzem i rozpoczęciu leczenia pożegnasz się z dyskomfortem seksualnym!

Dlatego też bardzo ważne jest, aby badać się przynajmniej raz w roku. Zasługujesz na to, aby w pełni cieszyć się swoim życiem seksualnym. Oddaj się w ręce profesjonalisty, ponieważ teraz już wiesz, że jest wiele rozwiązań tego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García-Pérez, H., & Harlow, S. D. (2010). Cuando el coito produce dolor: una exploración de la sexualidad femenina en el noroeste de México. salud pública de méxico52(2), 148-155.
  • Gómez-Sánchez, P. I., Chalela, J. G., & Gaitán-Duarte, H. (2016). Vulvodinia: clasificación, etiología, diagnóstico y manejo. Revisión sistemática de la literatura. Revista colombiana de obstetricia y ginecología58(3), 222-231.
  • Vieira-Baptista, Pedro, & Silva, Joana Lima. (2016). Alterações à classificação da dor vulvar persistente: (vulvodinia). Acta Obstétrica e Ginecológica Portuguesa10(1), 12-14. Recuperado em 03 de abril de 2019, de http://www.scielo.mec.pt/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1646-58302016000100003&lng=pt&tlng=pt.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.