Opryszczka warg sromowych: co to jest i jak temu zapobiegać

Opryszczka warg sromowych jest powszechnie spotykaną infekcją zaliczaną do chorób przenoszonych drogą płciową. W naszym artykule przedstawimy Ci kilka skutecznych sposobów pozwalających zapobiec temu uciążliwemu problemowi.
Opryszczka warg sromowych: co to jest i jak temu zapobiegać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Opryszczka warg sromowych jest rodzajem infekcji przenoszonych drogą płciową. Obecnie jest to poważny problem z gatunku zdrowia publicznego. Jest to jednak choroba, której można w dość łatwy sposób zapobiec, jeśli zastosujesz odpowiednie środki ochrony podczas kontaktów seksualnych.

Z naszego dzisiejszego artykułu będziesz w stanie dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym tak naprawdę jest opryszczka warg sromowych oraz o sposobach uniknięcia zarażenia się tą chorobą. Zapraszamy do poświęcenia kilku minut na lekturę!

Opryszczka warg sromowych jest infekcją przenoszoną drogą płciową

Jak wspomnieliśmy już powyżej, opryszczka warg sromowych jest powszechnie spotykaną infekcją zaliczaną do chorób przenoszonych drogą płciową. W dalszej części naszego artykułu przedstawimy Ci kilka skutecznych sposobów pozwalających zapobiec temu uciążliwemu problemowi. Choroba ta ogólnie rzecz biorąc objawia się owrzodzeniami na zewnętrznych powierzchniach narządów płciowych. Może również powodować ból lub swędzenie.

Z medycznego punktu widzenia jednak opryszczka narządów płciowych tak naprawdę nie jest typową chorobą przenoszoną drogą płciową. Termin ten jest poprawny tylko wtedy, gdy wskutek kontaktu seksualnego z osobą zakażoną u biorcy rozwija się klasyczna infekcja przenoszona drogą płciową, która następnie przeistacza się w chorobę weneryczną.

Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy wirus brodawczaka ludzkiego powoduje wystąpienie raka szyjki macicy. Z tego właśnie powodu opryszczka warg sromowych nie jest de facto chorobą przenoszoną drogą płciową, jednak na potrzeby tego artykułu możemy dokonać tego dość mocnego uproszczenia. Musimy jednak podkreślić ten fakt w celu uniknięcia potencjalnych nieporozumień.

W przypadku zakażeń przenoszonych drogą płciową podlegających kontroli ze strony epidemiologicznej badacze przyglądają się bliżej cechom takiej infekcji. Opryszczka warg sromowych także takim wymogom podlega.

Opryszczka warg sromowych i jej główne cechy

Główną cechą tej infekcji jest powodowanie bolesnych, otwartych wrzodów lub dolegliwości bólowych. Z owrzodzeń w niektórych przypadkach może również wysączać się płyn.

Jednak tego rodzaju choroby przenoszone drogą płciową są w większości bezobjawowe. Oznacza to, że niektórzy ludzie mogą mieć opryszczkę, ale nawet o tym nie wiedzieć. Dlatego też mogą nie stosować odpowiednich środków zapobiegawczych w celu ochrony swoich partnerów seksualnych przed rozpowszechnieniem się infekcji.

Choroba weneryczna

W wielu przypadkach ludzie mogą mieć niewielkich rozmiarów rankę na narządach płciowych, która nie jest w żaden sposób bolesna, ani też nie powoduje innych dolegliwości. W efekcie mogą po prostu sądzić, że to zwykłe skaleczenie lub otarcie.

Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest regularne kontaktowanie się z lekarzem. Tylko specjalista będzie w stanie wykluczyć potencjalną możliwość wystąpienia infekcji przenoszonej drogą płciową. Może on również potwierdzić, że dopadła Cię opryszczka warg sromowych. Brak świadomości obecności tej infekcji może tylko doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się opryszczki.

Nie ma skutecznego lekarstwa na opryszczkę warg sromowych

Opryszczka warg sromowych jest infekcją, na którą nie ma jeszcze żadnego skutecznego lekarstwa. Należy o tym zawsze pamiętać. Ten fakt powinien zwiększyć Twoją motywację, jeśli chodzi o ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Możesz jednak kontrolować objawy, jeśli już występują także u Ciebie. Jednak w tym miejscu musisz zapamiętać dobrze to, że jest to jedynie leczenie objawowe. Nie pozbędziesz się tej choroby. Bądź więc świadoma tego, że opryszczka warg sromowych może samoistnie powrócić w dowolnym momencie Twojego życia.

Powodem, dla którego na opryszczkę warg sromowych nie ma żadnej rady, ani lekarstwa, jest sposób przenoszenia się infekcji. A konkretnie chodzi tutaj o wywołującego ją wirusa. Nie powinnaś więc uwierzyć w zapewnienia, że wszystko jest już w całkowitym porządku, gdy Twoje objawy ustąpią z powodu zastosowanych odpowiednich metod ich łagodzenia.

Unikaj także kontaktów seksualnych, gdy masz otwarte rany. Albo po prostu zadbaj uprzednio o zastosowanie odpowiednich środków ostrożności.

Metody ochrony przed infekcją

Prezerwatywy są zawsze najlepszą formą ochrony przed praktycznie rzecz biorąc wszystkimi rodzajami infekcji przenoszonych drogą płciową. A także chorobami przenoszonymi w ten samą sposób.

Aby zapobiec zarażeniu się opryszczką warg sromowych, zawsze należy pamiętać o konieczności przestrzegania kilku podstawowych metod ochrony. Oto kilka z nich, które należy mieć zawsze na uwadze:

  • Zawsze używaj prezerwatywy podczas penetracji pochwy, odbytu i jamy ustnej.
  • Nie dotykaj żadnych otwartych ran. Jeśli prezerwatywa nie obejmuje widocznej rany w okolicy narządów płciowych, unikaj seksu z tą konkretną osobą. W tym scenariuszu szanse na zarażenie się opryszczką są naprawdę wysokie.
  • Myj ręce i rób to bardzo często.
  • Jeśli jesteś już zarażona, zapytaj swojego lekarza o leki takie jak acyklowir i walacyklowir. Specyfiki te pomagają leczyć wrzody i zmniejszać dolegliwości bólowe.

Opryszczka warg sromowych: zalecenia pozwalające uniknąć ryzyka infekcji

Prezerwatywy to naprawdę bardzo skuteczne metody ochrony przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego też są wręcz niezbędne nawet podczas zażywania środków antykoncepcyjnych mających na celu uniknięcie niechcianej ciąży.

Ważne jest, aby wiedzieć, że dysponowanie prezerwatywami i używanie ich jest wręcz niezbędne podczas każdego rodzaju seksu (w tym oralnego i analnego). Jest to przede wszystkim konieczny zabieg, jeśli masz wielu różnych partnerów seksualnych.

Używanie prezerwatywy

Poza tym powinnaś podjąć odpowiednie środki, jeśli wiesz, że masz już opryszczkę warg sromowych. Poinformuj swoich partnerów seksualnych, że masz taką chorobę przenoszoną drogą płciową. Zrób to, zanim będziesz mieć z nimi kolejny kontakt o charakterze seksualnym.

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia rozprzestrzeniania się choroby i infekcji przenoszonej drogą płciową jest unikanie jakiegokolwiek kontaktu seksualnego podczas grożącej epidemii. Jednak nie powinnaś obawiać się, jeśli zastosujesz odpowiednie środki ochrony.

Pamiętaj, że nie ma lekarstwa na choroby i infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak opryszczka warg sromowych. A to oznacza, że może ona Cię dopaść w praktycznie rzecz biorąc dowolnym momencie. Bardzo ważne jest zatem to, aby się skutecznie przed nią ochronić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hernández Cortina, Abdul. (2008). INFECCION POR HERPES SIMPLE GENITAL: REVISION GLOBAL. Revista Habanera de Ciencias Médicas7(4) Recuperado en 19 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1729-519X2008000400019&lng=es&tlng=es.
  • Navarro, D., Navalpotro, D., & Fraile, O. (2005). Actualización en el diagnóstico del herpes genital.
  • Sánchez-Crespo Bolaños, José Ramón, & González Hernando, Carolina. (2010). Herpes Genital. Revista Clínica de Medicina de Familia3(2), 124-126. Recuperado en 19 de abril de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-695X2010000200013&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.