Zaburzenia erekcji. Jak pomóc partnerowi?

Czy wiesz, że zdrowy styl życia ma wpływ na udane życie seksualne? Siedzący tryb życia, alkohol i tytoń mogą prowadzić do powstawania zaburzeń erekcji.
Zaburzenia erekcji. Jak pomóc partnerowi?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2023

Chociaż zaburzenia erekcji to problem występujący częściej niż nam się wydaje, wciąż dla wielu ludzi są tematem tabu. Zaburzenia związane są głównie ze zmianami fizjologicznymi, przez jakie przechodzą starsi mężczyźni, jednakże problem coraz częściej dotyka mężczyzn w każdym wieku.

Młodzi mężczyźni często czują się zakłopotani tą sytuacją, a ich partnerki nie wiedzą, jak im pomóc. Z tego powodu warto poznać możliwe przyczyny problemów ze wzwodem i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W dzisiejszym artykule poznasz możliwe objawy i przyczyny oraz dowiesz się, jak leczyć zaburzenia erekcji.

Co to są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja męska, to niezdolność mężczyzn do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu podczas uprawiania seksu. Utrudniają satysfakcjonujące nawiązywanie intymnych spotkań i mogą powodować problemy związane z poczuciem własnej wartości i depresję.

Możliwe objawy:

 • Trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji podczas stosunku seksualnego.
 • Erekcja trwa dłużej niż zwykle lub jest trudna w niektórych pozycjach.
 • Wzwód jest bardzo słaby.
 • Utrzymanie wzwodu to duży wysiłek.
 • Orgazm osiąga się w krótszym czasie lub przy niepełnej erekcji.

Skąd biorą się takie zaburzenia?

zaburzenia erekcji podczas stosunku

Na zaburzenia erekcji może wpływać wiele czynników, które należy jak najszybciej przeanalizować. Udaj się do specjalisty i ustal, czy pojawienie się problemów nie ma związku z przebytą w przeszłości chorobą. Jeżeli choroba nie jest przyczyną zaburzeń, zastanów się, czy dysfunkcja może być spowodowana czynnikami psychologicznymi. Weź pod uwagę, że również stres, nerwy oraz zmęczenie mogą mieć duży wpływ na pojawienie się problemów z erekcją.

Jak pomóc partnerowi wzmocnić erekcję?

Jeśli Twój partner ma problemy z erekcją, okaż zrozumienie i wytłumacz mu, że jest to całkowicie normalne i może zdarzyć się każdemu.

Jako kobieta i partnerka nie powinnaś przyjmować postawy żartobliwej ani okazywać smutku. Nie myśl także, że nie podniecasz wystarczająco swojego partnera, ponieważ zaburzenia erekcji to normalna i częsta dysfunkcja seksualna, którą możecie razem pokonać.

Popraw komunikację

Odpowiednia komunikacja między partnerami jest podstawą rozwiązania każdego problemu. Jeśli otwarcie będziesz rozmawiać ze swoim partnerem o problemach związanych z erekcją, rozwiązanie z pewnością będzie łatwiejsze.

Pamiętaj, aby powiedzieć partnerowi o rzeczach, których nie lubisz, o frustracjach i wszelkiego rodzaju emocjach, które w pewien sposób wpływają na poziom podniecenia. Warto wspólnie obgadać wszystkie oczekiwania i emocje mogące wpływać na temperaturę w łóżku.

Ponadto, dzięki dobrej komunikacji, masz szansę bardziej zbliżyć się do swojego partnera, co na pewno pozwoli osiągnąć jeszcze większą przyjemność seksualną.

Para w łóżku - uwodzenie partnera

Stymuluj strefy erogenne

Prawidłowa stymulacja stref erogennych jest jednym z najważniejszych filarów udanej erekcji i zapewnia przyjemniejsze doznania seksualne.

Gra wstępna ma duże znaczenie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Pieszczoty, pocałunki, seks oralny i stymulacja członka przed stosunkiem nie tylko sprawiają przyjemność, lecz także pomagają osiągnąć i przedłużyć erekcję. Ważne, aby poznać wrażliwe punkty partnera, jego preferencje i fetysze.

Wskazówki

 • Jeśli Twój partner nie może osiągnąć erekcji albo erekcja ustaje podczas aktu seksualnego, spróbuj niektórych gier seksualnych, aby wywołać u niego podniecenie.
 • Zanim zniechęci się do seksu, staraj się motywować go pieszczotami i pocałunkami.
 • Masuj jego genitalia, a jeśli to możliwe, wzmocnij wrażenia olejkami erotycznymi.

Prowadźcie zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia to bardzo ważny, lecz często pomijany aspekt. Zdrowa dieta i uprawianie sportu może znacznie pomóc w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń erekcji. Pary ćwiczące i dobrze odżywiające się cieszą się przyjemniejszym i trwalszym seksem.

Siedzący tryb życia, konsumpcja tytoniu i zła dieta to czynniki wpływające na krążenie krwi, a co za tym idzie – na erekcję.

Para w kuchni zdrowe odżywianie a zaburzenie erekcji

Wskazówki

 • Zachęć swojego partnera do zdrowego odżywiania. Zdrowa dieta znacząco poprawi erekcję.
 • Poszukaj dyscypliny sportowej, którą możecie uprawiać razem lub zmotywuj go do pójścia na siłownię.
 • Postaraj się, aby zapomniał o swojej pracy i problemach. Pomóż mu zrelaksować się poprzez medytację lub masaż.

Jeśli zaburzenia erekcji trwają dłużej lub zaczynają negatywnie wpływać na wasz związek, udajcie się do specjalisty. Twoje wsparcie podczas procesu leczenia jest podstawą do pokonania tego problemu.

To może Cię zainteresować ...
Rozmiar ma znaczenie? Podstawy penetracji
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rozmiar ma znaczenie? Podstawy penetracji

W relacjach seksualnych rozmiar ma znaczenie. Wielkość penisa powinna odpowiadać wielkości pochwy, dlatego warto uważnie dobierać partnera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • de León, A. J. C., García, V. R., González, J. C. C., Hoyos, S. P., & Multó, F. B. (2002). Prevalencia de disfunción eréctil en pacientes con hipertensión arterial. Medicina clínica119(14), 521-526.
 • Pastuszak AW. Current Diagnosis and Management of Erectile Dysfunction. Curr Sex Health Rep. 2014;6(3):164–176. doi:10.1007/s11930-014-0023-9
 • Navarro, N. C. Valoración clínica y diagnóstico de la disfunción eréctil. Disfunción eréctil, 13.
 • Prieto Castro, R., Campos Hernández, P., Robles Casilda, R., Ruíz García, J., & Requena Tapia, M. J. (2010). Epidemiología de la disfunción eréctil: Factores de riesgo. Archivos Españoles de Urología (Ed. impresa)63(8), 637-639.
 • Nummenmaa, Lauri & Suvilehto, Juulia & Glerean, Enrico & Santtila, Pekka & Hietanen, Jari. (2016). Topography of Human Erogenous Zones. Archives of Sexual Behavior. 45. 10.1007/s10508-016-0745-z.
 • Gerbild H, Larsen CM, Graugaard C, Areskoug Josefsson K. Physical Activity to Improve Erectile Function: A Systematic Review of Intervention Studies. Sex Med. 2018;6(2):75–89. doi:10.1016/j.esxm.2018.02.001

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.