Depresja - 5 sposobów na radzenie sobie z nią

30 lipca, 2020
Niekontrolowana i nieleczona depresja może znacząco wpłynąć na jakość życia chorującego na nią człowieka. Dlatego dobrze jest być świadomym pewnych nawyków i strategii, które mogą pomóc ludziom radzić sobie z tą chorobą i jej objawami.

Istnieje wiele różnych metod leczenia tej ciężkiej choroby, jaką jest depresja. Jednak wybrana terapia może się znacząco różnić w zależności od stopnia tego zaburzenia i możliwych problemów towarzyszących. Co więc możesz zrobić, aby ułatwić leczenie objawów choroby?

Obecnie ludzie mają możliwość radzenia sobie ze swoimi problemami za pomocą kombinacji leków, terapii psychologicznych i zmian stylu życia. Co więcej, istnieją także terapie uzupełniające, które również dają pozytywne efekty.

Niekontrolowana i nieleczona depresja może znacząco wpłynąć na jakość życia chorującego na nią człowieka. Dlatego dobrze jest być świadomym pewnych nawyków i strategii, które mogą pomóc ludziom radzić sobie z tą chorobą i jej objawami.

W naszym dzisiejszym artykule opiszemy Ci 5 pomocnych sposobów radzenia sobie z depresją. Zapraszamy więc do lektury!

Czym w ogóle jest depresja?

Zanim porozmawiamy o tym, jak radzić sobie z tą chorobą, powinniśmy dokładnie zdefiniować, czym w ogóle jest depresja. Chorobę tę klasyfikuje się jako zaburzenie nastroju, którego główną cechą jest długotrwały smutek.

Uczuciom tym towarzyszą inne objawy, w tym utrata zainteresowania codziennymi czynnościami, brak apetytu, poczucie beznadziejności egzystencji i tym podobne.

Według Anxiety and Depression Association of America, ta choroba psychiczna dotyka każdego roku około 15 milionów Amerykanów. Najbardziej niepokojące jest to, że wielu chorych bagatelizuje objawy i niechętnie szuka pomocy, której rzeczywiście potrzebują. W rezultacie niektóre przypadki choroby mają naprawdę fatalne konsekwencje.

Ta choroba może rozwijać się inaczej u każdej osoby. Jednak ogólnie rzecz biorąc, depresja ma tendencję do zakłócania pracy i relacji społecznych. Co więcej, wiąże się ona z licznymi trudnościami z utrzymanie koncentracji, zaburzeniami snu i niektórymi chorobami przewlekłymi.

Jak radzić sobie z depresją: niektóre strategie, które mogą być pomocne

Aby poradzić sobie z depresją, kluczowe jest postawienie właściwej diagnozy. Im szybsze wykrycie choroby i poprawna diagnoza, tym większe możliwości skutecznego leczenia.
Po przeprowadzeniu odpowiednich badań i potwierdzeniu depresji, można zastosować następujące strategie, aby kontrolować jej objawy:

1. Regularne ćwiczenia fizyczne

Sport i ćwiczenia poprawiają nastrój i samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. A to oznacza, że ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych nawyków promujących zdrowie psychiczne. W rzeczywistości dane z Mayo Clinic sugerują także, że tego typu działania mogą w znaczący sposób przyczynić się do leczenia i zapobiegania depresji.

Ćwiczenia fizyczne

Dzieje się tak, ponieważ aktywność fizyczna sprzyja wydzielaniu endorfin, substancji chemicznych, które sprzyjają dobremu samopoczuciu. Działają one również uspokajająco i minimalizują zarazem obecność tych substancji chemicznych w naszym układzie odpornościowym, które pogarszają objawy depresji.

Oto niektóre z rodzajów aktywności i ćwiczeń zalecanych przez ekspertów:

 • Joga lub tai chi
 • Ćwiczenia pilates
 • Ćwiczenia na siłowni
 • Kickboxing
 • Jazda na rowerze
 • Pływanie

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Ćwiczenia fizyczne – 5 nawyków, które sprawią, że będzie łatwo je wykonywać po 50 roku życia

2. Nawiązuj silne relacje

Pacjenci z tym zaburzeniem potrzebują stałego wsparcia. Dlatego częścią procesu radzenia sobie z depresją powinno być budowanie silnych relacji międzyludzkich. Czas spędzony z ukochaną osobą lub bliskim przyjacielem może pomóc Ci rozjaśnić swoje myśli i zmniejszyć smutek, którego przyczyną jest depresja.

3. Dobre wysypianie się

Brak odpowiedniego odpoczynku wywołuje spiralę stresu i bezsenności. Objawy, których bezpośrednią przyczyną jest depresja, mogą niekorzystnie wpływać na jakość snu. Jednak brak snu może utrudniać leczenie i radzenie sobie z tą chorobą.

Dobry sen

W rzeczywistości osoby cierpiące na bezsenność są do 10 razy bardziej narażone na tę chorobę w porównaniu z tymi, którzy się prawidłowo wysypiają. Dlatego też, mimo że jest to bardzo trudne zadanie, najlepiej jest zastosować środki, które pomogą zachęcić całe ciało do odpoczynku. Możesz na przykład:

 • Upewnić się, że w Twojej sypialni panuje komfortowa temperatura.
 • Usunąć z niej wszystkie czynniki potencjalnie rozpraszające, takich jak telefony komórkowe, komputery i telewizory.
 • Medytować tuż przed pójściem spać.
 • Upewnić się, że Twoje łóżko jest czyste i wygodne.
 • Unikać spożywania napojów alkoholowych i zawierających kofeinę niedługo przed snem.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Różne rodzaje bezsenności – dowiedz się o nich wszystkiego!

4. Stosowanie zdrowej diety

Nie ma ostatecznego dowodu na związek niektórych pokarmów z występowaniem depresji. Jednak wyniki wielu badań pozwoliły odkryć związek między odżywianiem a procesami mózgowymi, które pomagają kontrolować tę chorobę.

Dlatego też istotną częścią leczenia depresji jest wypracowanie lepszych nawyków żywieniowych, takich jak:

 • Stosowanie zbilansowanej diety, zawierającej chude białka, owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze.
 • Ograniczenie spożycia cukru, tłuszczów nasyconych i przetworzonej żywności.
 • Zwiększenie ilości kwasów omega 3 w swojej diecie. Ten ważny składnik odżywczy jest obecny w wielu produktach spożywczych, takich jak ryby o tłustym mięsie, orzechy i niektóre nasiona.
 • Picie dużych ilości wody i zdrowych płynów. W rzeczywistości nawet niektóre napary z ziołami i przyprawami mogą Ci pomóc złagodzić objawy tej choroby.

5. Terapia masażem jest także skuteczna w łagodzeniu depresji

I na koniec wśród wielu alternatywnych terapii, które mogą pomóc w radzeniu sobie z depresją, jest jedna szczególnie popularna. I chociaż terapia za pomocą masażu nie jest metodą leczenia depresji, może pomóc złagodzić wiele związanych z nią fizycznych objawów.

Depresja? Masaż może pomóc

Zastosowanie masażu leczniczego zmniejsza sztywność, bóle mięśni i zmęczenie. Co więcej, u wielu pacjentów pomaga również poprawić jakość ich snu. Aby uzyskać jeszcze większe korzyści, terapeuci mogą używać olejków eterycznych o właściwościach przeciwdepresyjnych.

Czy Ty lub ktoś, kogo kochasz, cierpi na depresję? Pamiętaj o tym, że masaż jest niezwykle korzystny, jeśli chodzi o relaksację i walkę ze zmęczeniem. Nie wahaj się skorzystać z porad zawartych w tym artykule. Oczywiście, biorąc pod uwagę złożoność tego zaburzenia, najważniejszą kwestią będzie zawsze zwrócić się o pomoc do specjalisty.

 • Ströhle, A. (2009). Physical activity, exercise, depression and anxiety disorders. Journal of Neural Transmission. https://doi.org/10.1007/s00702-008-0092-x
 • Ann het Rot, M., Collins, K. A., & Fitterling, H. L. (2009). Physical exercise and depression. Mount Sinai Journal of Medicine. https://doi.org/10.1002/msj.20094
 • Burcusa, S. L., & Iacono, W. G. (2007). Risk for recurrence in depression. Clinical Psychology Review. https://doi.org/10.1016/j.cpr.2007.02.005
 • Tsuno, N., Besset, A., & Ritchie, K. (2005). Sleep and depression. Journal of Clinical Psychiatry. https://doi.org/10.4088/JCP.v66n1008
 • Benca, R. M., & Peterson, M. J. (2008). Insomnia and depression. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/S1389-9457(08)70010-8
 • Bodnar, L. M., & Wisner, K. L. (2005). Nutrition and depression: Implications for improving mental health among childbearing-aged women. Biological Psychiatry. https://doi.org/10.1016/j.biopsych.2005.05.009
 • Kohatsu, W. (2005). Nutrition and Depression. Explore: The Journal of Science and Healing. https://doi.org/10.1016/j.explore.2005.08.017
 • Lang, U. E., Beglinger, C., Schweinfurth, N., Walter, M., & Borgwardt, S. (2015). Nutritional aspects of depression. Cellular Physiology and Biochemistry. https://doi.org/10.1159/000430229
 • Field, T. (2016). Massage therapy research review. Complementary Therapies in Clinical Practice. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2016.04.005