Brak apetytu podczas ciąży

Martwisz się, że nie jesteś głodna? Spokojnie, podczas ciąży to bardziej powszechne niż myślisz. Czynniki fizyczne, emocjonalne i hormonalne mogą powodować brak apetytu. Proste działania mogą pomóc Ci go zwalczyć i pozwolić Ci zjeść potrzebny posiłek.
Brak apetytu podczas ciąży

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kobiety myśląc o dziecku często obawiają się, że przybiorą na wadze, ale brak apetytu podczas ciąży jest częstszy niż nam się wydaje. Ma to jednak uzasadnienie i istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić i upewnić się, że jemy to, czego potrzebują nasze ciała i nasze dzieci.

Może być tak, że zaraz po usłyszeniu tej ważnej informacji nie jesteśmy nawet w stanie przejechać obok naszej ulubionej restauracji. Niepokój wywołują wtedy nasze ambiwalentne uczucia i potrzeby: Nie jestem głodna ale muszę jeść za dwoje.

Podczas 40 tygodni ciąży doświadczamy różnych objawów i odczuć. Nie tylko czujemy czkawkę dziecka czy inne ruchy wewnątrz brzucha. Również wydzielające się hormony i zmiany, które wprowadza Twoje ciało, mogą wpływać na Twoje nawyki żywieniowe.

Brak apetytu w ciąży… Dlaczego nie mogę jeść?

Każda kobieta jest inna i dlatego każda ciąża jest inna. Możesz łaknąć i jeść dziwne kombinacje jedzenia, takie jak galaretka i soczewica. Może jesteś tą, która nie zauważa zmian. Ale nie musisz się martwić, jeśli cierpisz na brak apetytu podczas ciąży, ponieważ jest to najprawdopodobniej z przyczyn naturalnych.

Przyczyny wywołujące brak apetytu podczas ciąży mogą się zmieniać w zależności od procesów zachodzących w naszym ciele. W ciągu tych dziewięciu miesięcy doświadczamy wielu różnych zmian fizycznych, chemicznych i emocjonalnych.

Po pierwsze, hormony

Zmiany hormonalne różnią się również wpływem na nasz apetyt.

Tak zwany hormon ciążowy, ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG), występuje w naszej krwi tylko podczas ciąży i jest odpowiedzialny za wywoływanie nudności i wymiotów. Dolegliwości te są prawdopodobnie głównymi przyczynami braku apetytu w czasie ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Brak apetytu w czasie ciąży

HCG pobudza również produkcję innych hormonów, takich jak estrogen i progesteron. Ten ostatni może być również czynnikiem powodującym brak chęci do jedzenia, ponieważ jak wiadomo, spowalnia proces trawienia.

Zmiany wewnątrz i na zewnątrz

Kiedy ciało przygotowuje się na przyjęcie dziecka, struktura mięśniowa żołądka zaczyna się rozluźniać. To kolejny powód, dla którego może wystąpić brak apetytu podczas ciąży. Może to również wpływać na ogólny dyskomfort i zmęczenie.

Dodatkowo układ trawienny spowalnia między drugim a trzecim trymestrem. Nacisk na jelito cienkie spowodowany wzrostem macicy i wielkości płodu może również spowolnić trawienie, co z kolei może wpłynąć na chęć jedzenia.

Niektóre kobiety cierpią na zaparcia lub gromadzące się gazy, co powoduje dyskomfort w żołądku i powolne trawienie. Może to również zmniejszyć chęć jedzenia. Zgaga również może powodować utratę apetytu.

Brak apetytu podczas ciąży – miesiące letnie

Bardziej odczuwamy upał, gdy nosimy w sobie inną osobę. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że część naszej ciąży może wypaść w miesiącach letnich i przy cieplejszej pogodzie, prawdopodobnie możemy spodziewać się że nie będziemy chciały jeść.

Podobnie możemy być bardziej narażone na warunki spowodowane sezonowymi zmianami, takimi jak wiosenne przesilenie. To „załamanie”, które odczuwamy na przełomie wiosny, może powodować objawy, takie jak zmęczenie.

Zmiany emocjonalne

Wszystkie zmiany hormonalne, których doświadczamy, zwiększają naszą wrażliwość. Jeśli weźmiemy pod uwagę stres i niepokój, których doświadczamy w oczekiwaniu na przybycie naszego noworodka, kobiety w ciąży mogą cierpieć z powodu mnóstwa emocji.

Ten emocjonalny przypływ może być psychologicznym powodem naszego braku apetytu. Huśtawki nastrojów mogą również sprawić, że będziemy chciały unikać naszych ulubionych posiłków.

Powoli ale stanowczo

Jedzenie mało i często jest idealne. Zalecamy jeść coś lekkiego co dwie i pół do trzech godzin. Musisz przygotować swój żołądek, aby się nie przejadać. Może to również pomóc aktywować trawienie i metabolizm, a także unikać nadkwasoty.

Jeśli cierpisz na poranne mdłości, zaleca się trzymanie przy łóżku chleba lub krakersów. Pomogą ograniczyć te dolegliwości, aby pomóc Ci wstać.

Zalecenia i przeciwskazania

Wybierz pokarm, który twój system trawienny może tolerować.

Kobieta w ciąży podczas przygotowywania posiłku

Naucz się identyfikować produkty, które powodują największy dyskomfort. Następnie usuwaj je z listy zakupów i unikaj ich podczas jedzenia poza domem. Spróbuj także zidentyfikować te, które dobrze tolerujesz, które Cię nie odpychają i nie powodują wzdęć, i włącz je do swojej diety.

Upewnij się, że są to produkty naturalne lub nieprzetworzone. Unikaj ciężkich, słonych dań z dużą ilością sosów, nasyconych tłuszczów oraz smażonych potraw. Decyzje dotyczące diety w ciągu kilku pierwszych miesięcy są niezbędne do wypracowania odpowiednich nawyków żywieniowych.

Owoce i warzywa

Twoja dieta musi być wypełniona dużą ilością owoców i warzyw. Dostarczają najwięcej składników odżywczych, powodują najmniej dyskomfortu i dostarczają płyny, które uzupełniają potrzeby twojego organizmu.

Istnieje ogromna różnorodność roślin strączkowych i warzyw. Nie ma więc wymówek, aby wykluczyć je z diety. Posiadanie pod ręką kawałka lub kilku małych owoców jest najlepszą opcją jako przekąska. Możesz je jeść w drodze; są wzmacniaczem energii i mają wysoką zawartość błonnika, co pomaga poprawić trawienie.

Planowanie naprzód

Dobrym pomysłem jest sporządzenie tygodniowego planu posiłków lub przynajmniej przygotowanie go wieczorem na kolejny dzień. Kiedy wstaniesz, będziesz wiedzieć, co będziesz jeść jako przekąski, na śniadanie i przez resztę dnia.

Zrób dobre śniadanie, jedz mniej w porze lunchu i jedz kolację w chłodniejszych godzinach wieczoru. Zawsze noś lekką przekąskę, aby w ogóle nie jeść ani nie kupować śmieciowego jedzenia. Staraj się jeść co trzy godziny, nawet jeśli nie masz apetytu.

Przygotuj posiłki, które można schłodzić. Unikaj zbyt skomplikowanych przepisów, ponieważ jest prawdopodobne, że jakiś zapach cię zniechęci. Zmieniaj swoje posiłki, szukaj różnych sposobów przygotowywania posiłków, abyś się nie nudziła.

Dbaj o nawodnienie

Lekarz zapewne zaleci Ci utrzymywanie nawodnienia podczas ciąży, dbanie o dobrze funkcjonujące nerki i unikanie zatrzymywania płynów. Jest to również świetny sposób na mogący pojawiać się brak apetytu podczas ciąży.

Zawsze wybieraj wodę, herbaty ziołowe i soki o niskiej zawartości cukru. Ponadto, jeśli cierpisz na przegrzanie w czasie ciąży, spróbuj włączyć następujące opcje do posiłków i przekąsek: gazpacho lub koktajle, które używają dużej ilości warzyw.

Unikaj siedzącego trybu życia

Ćwiczenia, nawet jeśli są umiarkowane, przyniosą wiele korzyści dla trawienia.

Spacery, praktykowanie jogi lub ćwiczenia o niskiej intensywności poprawią pracę układu trawiennego. Ponadto prawidłowa postawa podczas siedzenia i jedzenia również pomaga w procesie trawienia. Ćwiczenia zwykle zwiększają apetyt, z czym musisz sobie poradzić w czasie ciąży.

Joga może pokonać brak apetytu podczas ciąży

Oczywiście nie chodzi też o nadmierne ćwiczenia. Szanuj i doceniaj swoje chwile i dni odpoczynku. Podczas leżenia lepiej jest przybrać pozycję półsiedzącą i nie kłaść się w pełni, aby uniknąć refluksu i pieczenia w żołądku.

Podsumowanie

Ważne jest, aby pamiętać, że twoje ciało przechodzi naturalne zmiany, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży i dziecka. Dolegliwości z którymi masz do czynienia w pierwszym trymestrze ciąży, a które utrudniają Ci jedzenie, szybko mijają.

Możesz przejść przez pierwszy trymestr ze „świeżym” apetytem, ale pamiętaj że należy go kontrolować poprzez dobre nawyki żywieniowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alemany-Garcia, Cristina, and A. Molinero. “Factores que influyen sobre el apetito: revisión bajo un prisma evolutivo.” Rev Divulg e Investig en Ciencias Nat. 2 (2014): 1-8.
  • Guerrero, Maria de las Mercedes Izquierdo. Estudio de hábitos alimentarios y conocimientos nutricionales en embarazadas de distintas áreas de salud de la Comunidad de Madrid. Diss. Universidad Complutense de Madrid, 2016.
  • Manakova, E. “Supresores del apetito en el embarazo.” Neuro Endocrinol Lett 33 (2012): 179-82.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.