Nie przytyć latem - osiągnij to dzięki 7 najlepszym wskazówkom

Aby uniknąć przyrostu masy ciała w lecie, ważne jest, aby nie odstawić całkowicie na bok aktywności fizycznej. Spożywanie zdrowej żywności, takiej jak owoce i warzywa, pomoże nam dobrze znosić wysokie temperatury.
Nie przytyć latem - osiągnij to dzięki 7 najlepszym wskazówkom
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2023

Jeśli chcemy cieszyć się bardziej smukłym ciałem i pięknie wyrzeźbionymi mięśniami na wakacjach, możemy skorzystać z niektórych wskazówek, aby nie przytyć latem. W ten sposób nie będziemy musiały się martwić o “operację bikini” ani o zbytnie rozluźnienie dyscypliny.

Jak jednak to zrobić, żeby się zbytnio się zrelaksować i nie ulec pokusie podczas wakacji? Co należy wziąć pod uwagę, żeby nie przytyć latem?

Co możemy zrobić, aby nie przytyć latem

1. Wykorzystaj wolny czas

Po pierwsze, jeśli nie chcemy przytyć latem, musimy się zmobilizować, żeby dobrze wykorzystać wolny czas, jaki mamy do dyspozycji. W tym sensie wypoczynek i uprawianie sportu nie są sprzecznymi pojęciami, choć niektórym może się tak wydawać. Dlatego skorzystajmy z większej swobody w rozkładzie zajęć i poświęćmy kilka sesji tygodniowo na ćwiczenia.

W rzeczywistości, ponieważ będziemy miały więcej wolnego czasu niż zwykle, możemy wykonywać bardziej rozbudowane i kompletne sesje treningowe. To zrekompensuje większe spożycie kalorii, które zawsze ma miejsce w lecie.

Wiadomo, że latem często jest więcej okazji, żeby jeść poza domem. To samo dotyczy większej niż normalnie konsumpcji napojów bezalkoholowych lub lodów.

2. Utrzymuj właściwe nawodnienie

Po drugie, prawidłowe nawodnienie będzie latem zasadniczym aspektem, aby nie przytyć w tym czasie. Dlatego trzeba koniecznie wybrać dobrą wodę mineralną. Nie może to być słodki napój gazowany, ale naturalna woda: bez cukru i bez gazu.

  • Ponadto częste picie wody daje uczucie sytości i sprawia, że nie czujemy głodu. Dzięki piciu wody, rzadziej zatem będziemy ulegać pokusie zjedzenia lodów lub wypicia koktajlu, które oznaczają nadmierne i niepotrzebne spożywanie kalorii.
Picie wody

Odpowiednie nawodnienie ma wielkie znaczenie podczas gorących miesięcy letnich, dlatego trzeba wprowadzić zdrowy nawyk. Najlepiej zawsze nosić ze sobą pełną butelkę wody. Można nawet zaopatrzyć się w fantazyjną butelkę na wodę, z którą trudno będzie nam się rozstać. W ten sposób częściej będziemy po nią sięgać i w rezultacie pić więcej, nawet nieświadomie.

3. Nie pomijaj posiłków

Jest to niezbędna rada, jeśli chcesz zachować zdrową i zbilansowaną dietę. Wiele osób stosuje metodę pomijania jakiegoś posiłku, np. śniadania, aby szybciej schudnąć. Ta praktyka jest jednak całkowicie bezproduktywna, ponieważ pomijanie posiłku pobudza nasze ciało do większej efektywności.

Oznacza to, że nasz organizm wyda mniej kalorii, aby poradzić sobie z całodziennym wysiłkiem i tym sposobem nie wpaść w żaden deficyt.

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy przytyć latem, będzie zatem przestrzeganie wszystkich posiłków. Możemy nawet inaczej rozłożyć żywność, którą spożywamy w ciągu całego dnia. Przyjmować tę samą ilość w częstszych, ale mniejszych objętościowo posiłkach.

4. Pomóż sobie jedząc sałatki

Szczególnie latem, jeśli nie chcesz przytyć, sałatki będą bardzo apetyczną opcją, ponieważ są bardzo lekkie i świeże. Ponadto możemy w nich łączyć dużą ilość zdrowych składników odżywczych. W sałatkach świetnie bowiem będą smakować owoce, warzywa, rośliny strączkowe, a nawet mięso i ryby.

Sałatki w lecie.

Ponadto, dzięki nim możemy również czerpać korzyści ze zdrowych dodatków, takich jak niektóre rodzaje octu lub oliwa z oliwek. Dzięki temu, będą to sycące a zarazem mało kaloryczne dania, więc będą idealne, aby nie przytyć latem.

5. Jedz owoce z umiarem

Oczywiście, owoce to rodzaj bardzo zdrowej i zalecanej żywności. Dlatego też są zalecane w każdego rodzaju odżywczej i zbilansowanej diecie. Jednak ważne jest, aby konsumować je z pewnym umiarkowaniem.

Dlaczego? Chociaż owoce dostarczają nam znakomitych ilości błonnika i witamin, mają również najczęściej dość wysoką zawartość cukrów. W rzeczywistości oznacza to duże spożycie kalorii. Niektóre z najbardziej atrakcyjnych owoców w okresie letnim to arbuzy, melony, nektarynki lub brzoskwinie.

6. Wprowadź do diety białka roślinne

Inną dobrą opcją, aby nie przytyć latem, będzie lekkie zmniejszenie konsumpcji mięsa i ryb. Pozwoli nam to zmniejszyć spożycie tłuszczów bez konieczności spożywania mniejszej ilości pożywienia.

Dlatego też ważne będzie zastąpienie tych produktów warzywami i roślinami strączkowymi, które dostarczą nam odpowiednie dawki białek roślinnych. Ponadto musimy odpowiednio łączyć te produkty, aby zapewnić sobie wystarczające ilości białek w zastępstwie tych, z których rezygnujemy, nie jedząc mięsa i ryb.

7. Wybieraj zdrowe przekąski

Latem bardzo często spożywa się duże ilości słonych przekąsek, przemysłowych słodyczy, a także lodów i koktajli. Dlatego dobrą radą, aby nie przytyć latem, będzie wybór zdrowszych produktów, jako przekąsek. W tym celu możemy spożywać marynaty lub owoce morza, które będą smaczne, ale dużo zdrowsze niż frytki czy lody.

Stosując te wskazówki możemy nie tylko nie przytyć latem, ale również w pełni cieszyć się zasłużonymi wakacjami. W rzeczywistości możemy odpoczywać pełną piersią i korzystać z letnich atrakcji, mając jednocześnie pewność, że po powrocie do normalnych zajęć nie będziemy walczyć z niechcianymi konsekwencjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brito, A. D. E., & Li, F. C. Á. (2010). Dieta. Revista Finlay. https://doi.org/10.1787/578054332028 M4 – Citavi
  • Fernández Martín, M. (2006). Introducción de la alimentación complementaria. Medicina Naturista, ISSN 1576-3080, No 10, 2006, Págs. 190-198.
  • Hilde, S.-K. (2012). Comer y beber: entre la normalidad y el exceso Diagnóstico, tratamiento y prevención de los trastornos alimentarios en niños y adolescentes. Quintessence.
  • Kuppersmith N, Kennedy Ch. Perils of skipping meals. University of Louisville. Health Science Center. 2005.
  • Leidy H. J, Clifton P. M, et al. The role of protein in weight loss and maintenance. American Journal of Clinical Nutrition. Junio 2015. 101 (6): 1320S-1329S.
  • Martins, A. S., Durão, C., & Pasadas, S. (2002). Dieta Mediterrânica. Revista Nutrícias. https://doi.org/10.1016/j.parco.2016.10.006
  • Palacios, N., Montalvo, Z., & Ribas, A. M. (2009). Alimentación, nutrición e hidratación en el deporte. Consejo Superior de Deportes. https://doi.org/10.1016/j.jad.2014.04.038.
  • Roberts K. Mechanisms of dehydration following alcohol ingestion. Archives of Internal Medicine. 1963. 112 (2): 154-157.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.