Hipertonia - czy wiesz, jak możesz zmienić swój styl życia?

Nadciśnienie tętnicze bardzo często występuje asymptomatycznie, co znacznie utrudnia rozpoznanie. W rzeczywistości, choroba ta została skatalogowana jako "cichy zabójca". Dowiedz się jak kontrolować swoje nawyki, aby nie doprowadzić do jej występowania. 
Hipertonia - czy wiesz, jak możesz zmienić swój styl życia?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hipertonia, czy wysokie ciśnienie krwi, niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia i ludzkiego życia. Mimo tego, że początkowo nie wywołuje widocznych objawów, z czasem może transformować się w poważną chorobę układu sercowego.

Czy jest coś, co możemy zrobić, aby tego uniknąć? Poznaj kilka wartościowych wskazówek dotyczących zmian w codziennej rutynie. Zmiana stylu życia jest bezsprzecznie potrzebna, jeśli hipertonia została u Ciebie już zdiagnozowana.

Leczenie owego schorzenia może obejmować zarówno terapie medyczne jak i rozwiązania farmakologiczne. Jednak często zapominamy, że wiele możemy kontrolować poprzez wdrażanie bądź eliminowanie pewnych nawyków.

Dlatego też, stworzyliśmy ten artykuł, gdzie znajdziesz skondensowaną wiedzę, co do pożądanych zachowań podczas nadciśnienia tętniczego. Chcemy podzielić się szeregiem strategii i zachowań, które pomogą przywrócić Twoje zdrowie do odpowiedniego poziomu.

Hipertonia – co powinniśmy zmienić w naszej codzienności?

Jak dochodzi do nadciśnienia i czym jest to schorzenie? Hipotermia to stan, w którym ciśnienie krwi wzrasta do niepokojącego, zagrażającego zdrowiu poziomu. Zaburzenie to może spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych. To z kolei może prowadzić do zwężenia czy zablokowania tętnic.

Pamiętajmy więc, że sytuacja, w której spoczynkowe ciśnienie tętnicze, mierzone w ściśle określonych warunkach, stale przekracza ustalone wartości, uznawana jest za chorobę i nazywane nadciśnieniem tętniczym.

Hipertonia - mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem

Uznaje się, że mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, gdy wartość skurczowa jest równa lub większa niż 140 mm Hg lub wartość rozkurczowa jest równa lub większa niż 90 mm Hg.

Poziomy uważane za normalne u osoby dorosłej to: 120 mm Hg ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg ciśnienia rozkurczowego.

Najbardziej niepokojąca jest jednak bezobjawowość schorzenia, co znacznie utrudnia diagnozę. Większość chorych nawet nie podejrzewa, że choruje na nadciśnienie. Naukowcy więc stworzyli termin “cichego zabójcy” do którego klasyfikują nadciśnienie tętnicze.

Ważne jest więc, aby zadbać o regularne badania lekarskie i oczywiście poprawić styl swojego życia, eliminując negatywne nawyki. Dowiedz się o co należy szczególnie zadbać.

Jakie zmiany powinniśmy wprowadzić, o czym pamiętać? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej. Zacznijmy dbać o swoje zdrowie, aby uniknąć nadciśnienia.

Hipertonia i aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna są jednym z najlepszych sposobów utrzymania się w zdrowiu i kondycji, uwzględniając w tym odpowiednie ciśnienie we krwi.

Hipertonia także wymaga od nas odpowiedniej aktywności, jeśli chcemy uzyskać poprawę naszego zdrowia.

Sport - woda w butelce

Wraz ze wzrostem częstości akcji serca i oddechu podczas aktywności fizycznej: serce staje się silniejsze, a pompowanie krwi jest mniej kłopotliwe. Dlatego też jest to niezwykle korzystne w procesie obniżania ciśnienia.

Badania z 2013 roku zasygnalizowały, iż dorośli prowadzący siedzący tryb życia, którzy regularnie ćwiczyli aerobik wykazywali niemal 4 % redukcję skurczowej wartości ciśnienia krwi i 4,5% redukcję ciśnienia rozkurczowego. Chociaż ten obszar badań empirycznych wciąż wymaga eksploracji – wyniki te pokazują, że sport niesie ze sobą korzyści w obliczu problemów z ciśnieniem. 

Dlatego zaleca się aktywność fizyczną przez co najmniej 40 minut 3 lub 4 razy w tygodniu. Ćwiczenia mogą być umiarkowane lub intensywne, w zależności od możliwości i stanu zdrowia każdego z nas. Najlepiej dokonać tego pod nadzorem profesjonalisty.

Zmniejszenie spożycia cukru i rafinowanych węglowodanów

Czy wiesz, że hipertonia jest najczęstszą chorobą układu krążenia w społeczeństwach rozwiniętych? W Polsce choruje na nią około 30 % społeczeństwa. 

Wyrafinowane cukry i węglowodany mają znaczący wpływ na nadwagę i niekontrolowane ciśnienie krwi. Choć właściwie występują w prawie wszystkich stosowanych na świecie dietach – wskazane jest ich ograniczenie. Badania naukowe sugerują, że dieta o zawartości tych substancji może obniżyć ciśnienie krwi.

Oczywiście, należy wziąć pod uwagę fakt, iż dieta pozbawiona tych składników zwiększa też uczucie sytości. Traktuje priorytetowo przyjmowanie zdrowych produktów spożywczych, takich jak potrzebne węglowodany, białko i dobre tłuszcze.

Hipertonia – więcej potasu i mniej sodu

Najważniejszym elementem składniowym na drodze do poprawy stylu życia przy hipertonii będzie: zmiana nawyków żywieniowych. 

Stosując się do tej rekomendacji, należy pamiętać, że najbardziej korzystne będzie zwiększenie spożycia potasu i zmniejszenie spożycia sodu. To prosta zasada, łatwa do zapamiętania. Potas pomaga zmniejszyć napięcie w naczyniach krwionośnych i zmniejsza szkodliwe działanie sodu.

Potas

Jednak dieta ze zbyt dużą ilością potasu może być szkodliwa dla zdrowia nerek. W związku z tym, przed zwiększeniem spożycia należy skonsultować się z lekarzem.

W czym znajdziemy potas potrzebny dla utrzymania dobrego ciśnienia krwi?

  • Produkty mleczarskie o niskiej zawartości tłuszczu.
  • Tłuste ryby.
  • Owoce, takie jak banany, morele, awokado i pomarańcze.
  • Warzywa, takie jak bataty ziemniaki, pomidory czy szpinak.

Sód jest obecny w szerokiej gamie produktów spożywczych na rynku. Ważne jest, aby sprawdzić etykiety i odnaleźć najbardziej pożyteczne alternatywy.

Hipertonia i unikanie tytoniu

Wszyscy doskonale wiemy, że palenie tytoniu negatywnie wpływa na nasze zdrowie i powoduje wiele chorób, które prowadzić mogą nawet do śmierci. 

Wszystko wskazuje nam, aby zrezygnować z tego nałogu i podjąć z nim walkę. Ma to swoje znacznie również w kontekście poziomu ciśnienia we krwi. Wielu palaczy nie bierze pod uwagę wpływu tytoniu na ich zdrowie.

Zupełnie zaś pomija się kwestię nadciśnienia i wydajności serca. Toksyczne składniki tytoniu uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, powodując zapalenie i zwężenie tętnic.

Oczywiście nie powinniśmy zapominać o skutkach biernego palenia dla osób przebywających w smugach dymu tytoniowego. Ważne jest, aby całkowicie unikać tego nałogu i próbować oddychać czystym powietrzem.

Zarządzanie stresem a nadciśnienie tętnicze

Jeśli nie radzimy sobie ze stresem, nie poradzimy sobie ze zmianami w naszym życiu. Te zaś jak wiesz niezbędne są do utrzymania odpowiedniego poziomu ciśnienia we krwi.

Jeśli doskwiera Ci hipertonia – zastanów się jak wyeliminować stres ze swojego życia, bądź zmienić sposób reagowania na otaczającą rzeczywistość.

Stres w pracy, a hipertonia

To kwestia ćwiczeń i silnej woli. Wielu ludzi nie dostrzega jak wiele przykrych schorzeń wywołanych zostało poprzez chroniczny stres. Istnieją jednak skuteczne sposobu kontroli stresu i przydatne techniki relaksacyjne. Wyróżnić możemy więc:

Podsumowanie

Jest jeszcze coś, o czym powinniśmy pamiętać bezwzględnie, mianowicie: okresowe, regularne kontrole poziomu ciśnienia krwi. Wspomniane wskazówki i pozytywne nawyki mogą polepszyć stan naszego zdrowia. Mogą też zmniejszyć ryzyko występowania hipertonii. Jednak to świadomość naszego organizmu i ewolucji procesów w nim zachodzących jest niezbędna i kluczowa.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Lekarze są w stanie ocenić bowiem tendencje zachodzące w Twoim organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Huang, G., Shi, X., Gibson, C. A., Huang, S. C., Coudret, N. A., & Ehlman, M. C. (2013). Controlled aerobic exercise training reduces resting blood pressure in sedentary older adults. Blood Pressure. https://doi.org/10.3109/08037051.2013.778003
  • Ajala, O., English, P., & Pinkney, J. (2013). Systematic review and meta-analysis of different dietary approaches to the management of type 2 diabetes1-3. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.112.042457
  • Yancy, W. S., Westman, E. C., McDuffie, J. R., Grambow, S. C., Jeffreys, A. S., Bolton, J., … Oddone, E. Z. (2010). A randomized trial of a low-carbohydrate diet vs orlistat plus a low-fat diet for weight loss. Archives of Internal Medicine. https://doi.org/10.1001/archinternmed.2009.492
  • Ha, S. K. (2014). Dietary salt intake and hypertension. Electrolyte and Blood Pressure. https://doi.org/10.5049/EBP.2014.12.1.7
  • Frisoli, T. M., Schmieder, R. E., Grodzicki, T., & Messerli, F. H. (2012). Salt and hypertension: Is salt dietary reduction worth the effort? American Journal of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2011.10.023
  • Seyedzadeh, A., Hashemi, F., & Soleimani, A. (2012). Relationship between Blood Pressure and Passive Smoking in Elementary School Children. Iranian Journal of Pediatrics.
  • Primatesta, P., Falaschetti, E., Gupta, S., Marmot, M. G., & Poulter, N. R. (2001). Association Between Smoking and Blood Pressure. Hypertension.
  • Centers for Disease Control and Prevention (CDC). (2016). High Blood Pressure Fact Sheet. Division for Heart Disease and Stroke Prevention. https://doi.org/10.1016/0747-5632(96)00015-5
  • Rosenthal, T., & Alter, A. (2012). Occupational stress and hypertension. Journal of the American Society of Hypertension. https://doi.org/10.1016/j.jash.2011.09.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.