Surowa dieta - korzyści i ryzyko jakie za sobą niesie

Surowa dieta - korzyści i ryzyko jakie za sobą niesie
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Surowa dieta jest bardzo łatwa do przestrzegania i zasadniczo polega na nie gotowaniu jedzenia i spożywania go w stanie naturalnym.

Czy chcesz dołączyć do mody na “surowy foodizm”, ale nie wiesz, czy masz to, czego potrzeba, aby to osiągnąć? W tym artykule dowiesz się więcej na czym polega surowa dieta i o tym, jak możesz ją rozpocząć.

Surowa dieta

Surowy foodizm, znany również jako surowa dieta, jest bardzo prosta do przestrzegania. Zasadniczo polega na jedzeniu żywności, która jest w najczystszym stanie naturalnym. Istnieją pewne wyjątki i warunki dotyczące tej zasady, które omówimy poniżej.

Ta dieta jest bardzo pożywna dla twojego organizmu, a jej zalety są liczne i zróżnicowane. Zrozumienie zasad surowego foodizmu jest ważne dla wegan, ponieważ powinni oni być w stanie uzyskać większość składników odżywczych zawartych w regularnej diecie, w której gotuje się żywność.

Surowa dieta zasadniczo polega na jedzeniu surowej żywności, która jest głównie naturalnymi organicznymi warzywami.

Surowe warzywa podane na talerzu

W przeciwieństwie do tradycyjnego weganizmu, jedzenie na surowej diecie jest – jak sama nazwa wskazuje – niegotowane.

Surowi foodiści mogą również spożywać owoce, korzenie, bulwy, warzywa, nasiona, orzechy, niektóre glony i kiełki. Co więcej, mogą również jeść odwodnione potrawy, ponieważ gdy potrawy są gotowane w temperaturze poniżej 107 ° F, ich właściwości nie są tracone.

Aby wybrać menu, musisz wiedzieć, jak prawidłowo mieszać i dopasowywać surowe produkty spożywcze. Dlatego musisz znać jakie są zasady i reguły tego stylu życia.

Istnieje wiele rodzajów żywności, które możesz jeść, aby przeprowadzić tę dietę. Dając swojemu organizmowi proste kombinacje, udaje mu się ułatwić trawienie i bardziej efektywnie przyswajać składniki odżywcze.

Powinieneś jednak uzupełnić tę dietę witaminą B12 i nie polegać całkowicie na naturalnych źródłach, takich jak glony lub sfermentowana żywność, ponieważ nie są one dobrym źródłem tej witaminy.

Lista idealnych potraw w surowej diecie

Orzechy i nasiona są jednym z głównych źródeł tłuszczów u osób przestrzegających surowej diety.

Różne rodzaje orzechów

Aby tworzyć odpowiednie kombinacje, postępuj zgodnie z tymi prostymi zasadami (chociaż nie będzie problemu, jeśli pominiesz je raz na jakiś czas):

  • Staraj się nie mieszać tłuszczów i słodyczy.
  • Najlepiej nie mieszaj kilku rodzajów tłuszczów.
  • Nie mieszaj też kwasów i słodkich owoców.
  • Wreszcie, nie mieszaj kwasów ze skrobiami.

Surowa dieta: rób to właściwie!

Na początek dodaj do swoich posiłków porcje niegotowanego jedzenia. Pamiętaj, że nie należy wprowadzać drastycznych zmian, więc gotuj je na parze lub w temperaturze poniżej 113 ° F. Przejście na tą dietę jest bardzo łatwe. Musisz tylko być chętny i zmotywowany, cierpliwy oraz zrelaksowany.

Witamina B12 ułożona z tabletek

Ryzyko należy ocenić pod kątem braku składników odżywczych, takich jak witamina B12. Przed przejściem na surową dietę należy ocenić wszystkie za i przeciw, jej zalety i wady. Konsultacja ze specjalistą to bardzo dobry pomysł.

Korzyści wynikające z surowej diety

Ludzie przestrzegający surowej diety uważają, że przynosi ona wiele korzyści zdrowotnych, w tym:

  • Wzrost energii.
  • Ładniejsza i czystsza skóra.
  • Znaczna utrata masy ciała.

Surowa dieta zawiera mniej tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych niż nasza typowa dieta zachodnia. Ma niską zawartość sodu i cukru oraz zapewnia wysoki poziom potasu, magnezu, kwasu foliowego, błonnika, witaminy A i przeciwutleniaczy, z których wszystkie są korzystne dla zdrowia.

Ryzyko związane z przestrzeganiem tego rodzaju diety

Jednym z głównych zarzutów zgłaszanych przez niektórych specjalistów jest możliwe ryzyko niedoborów żywieniowych, głównie z powodu braku witaminy B12, żelaza, cynku i kwasów tłuszczowych omega-3.

Jedno z badań wykazało, że osoby przestrzegające surowej diety mają wyższy poziom homocysteiny i niższy poziom cholesterolu HDL z powodu niedoboru witaminy B12.

Jednak osoby z hipoglikemią (niskim poziomem cukru we krwi) i cukrzycą powinny uważać na surową dietę. Mimo że przeciwutleniacze, warzywa i błonnik są przydatne, nadmierna ilość ich soków może pogorszyć te parametry.

W ten sam sposób konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem lub ekspertem odżywiania przed rozpoczęciem diety opartej na spożywaniu surowej żywności. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z zaburzeniami odżywiania w przeszłości i / lub osób z niedowagą.

Na koniec pamiętaj, że wszelkie sukcesy związane z tą dietą będą zależeć od twojej motywacji do działania. Oznacza to, że oprócz tego, że chcesz to zrobić, muszą nastąpić zmiany w twoim stylu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Langan RC., Goodbred AJ., Vitamin B12 deficiency: recognition and management. Am Fam Physician, 2017. 96 (6): 384-389.
  • Rojas Allende D., Figueras Díaz F., Durán Aguero S., Ventajas y desventajas nutricionales de ser vegano o vegetariano. Rev Chil Nutr, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.