Ryż - jaki jest najlepszy sposób na jego zjedzenie i dlaczego?

Ryż, oprócz tego, że jest doskonałym dodatkiem do posiłków, ma wiele zalet dla ciała. Spożywanie ryżu pomaga układowi nerwowemu i sercowo-naczyniowemu. Dowiedz się, jak przygotować ryż we właściwy sposób.
Ryż - jaki jest najlepszy sposób na jego zjedzenie i dlaczego?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jako jedna z najważniejszych i najpopularniejszych potraw w gastronomii na poziomie międzynarodowym, ryż stanowi świetny dodatek do posiłków. Jego pochodzenie, mimo wielu debat, wskazuje na terytoria azjatyckie, szczególnie na Chiny. Ryż jest również drugim najczęściej uprawianym zbożem na świecie, ustępującym jedynie kukurydzy.

Ryż i jego rodzaje

Mimo że jest czymś normalnym, iż w sklepach znajduje się ograniczony wybór ryżu, w rzeczywistości istnieje wiele jego rodzajów, które oferują różnorodne opcje w kuchni.

Rodzaje ryżu.

Długoziarnisty

Ryż długo ziarnisty jest prawdopodobnie najbardziej komercyjnym typem. Jest powszechnie spożywany w takich miejscach jak Indie, Stany Zjednoczone i Chiny.

Średnioziarnisty

Ten rodzaj ryżu, czasami zwany również “Bomba”, dość często pojawia się w kuchni europejskiej. To idealny ryż do robienia hiszpańskiej paelli.

Krótkoziarnisty

Ryż tej odmiany służy specjalnym celom: najlepiej nadaje się do sushi.

Parzony

Wreszcie mamy ryż parzony – również szeroko stosowany na poziomie przemysłowym.

Korzyści płynące ze spożywania ryżu

Ryż jest jednym z głównych pokarmów bogatych w węglowodany. Są to mikroskładniki odżywcze, które są odpowiedzialne za dostarczenie organizmowi paliwa, jakiego potrzebuje, aby być jak najbardziej produktywnym w codziennym życiu.

Innymi słowy, węglowodany są źródłem energii, której organizm potrzebuje, aby wykonywać czynności wymagające wysiłku fizycznego.

Korzyści z jedzenia ryżu. Biały ryż w misce

Ryż zawiera również witaminy B3, B6 i B9. Pierwsza witamina pomaga w reparacji DNA oraz w oczyszczaniu i usuwaniu toksyn z organizmu. Druga witamina B zapobiega wysuszeniu organizmu oraz anemii, a także konserwuje komórki.

Ostatnia jest bezpośrednio związana z rozwojem układu nerwowego, zapewnia organizmowi  wystarczającą ilość paliwa, nie powodując zmęczenia. Dzięki swojej kompozycji jest także wolna od cholesterolu.

Żywność redukująca stan zapalny

Powinniśmy cieszyć się, gdy jemy łuskę ryżu, ponieważ ma działanie moczopędne. Dla wielu osób środki moczopędne są dobrym lekarstwem na różne problemy żołądkowe. Ryż działa jako element kojący, ponieważ jest to pokarm bogaty w błonnik. Może pomóc ciału usunąć nadmiar płynów dzięki zawartej w nim skrobi.

Korzyści dla serca.

Jest znany jako odporna skrobia, która może pomóc florze jelitowej i okrężnicy. W rezultacie ciało może szybciej spalać tłuszcz.

Ugotowany ryż doskonale wpływa na prace jelit i zapobiega biegunce.

Korzyści dla serca

Istnieje kilka zalecanych produktów w dietach na obniżenie ciśnienia krwi, a ryż jest jednym z nich. Ponieważ ma niską zawartość sodu, może utrzymać dobrą cyrkulację krwi i obniżyć ciśnienie krwi. Zmniejsza również poziom stresu, co jest przydatne dla serca.

Olej z otrębów ryżowych jest jednym z produktów wydobywanych z ryżu. Ma właściwości przeciwutleniające, które wzmacniają układ sercowo-naczyniowy.

Korzyści dla skóry

Olej z otrębów ryżowych ma również istotny i silny wpływ na skórę.

Ryż i nowotwory.

Na przykład w Azji olej z otrębów ryżowych jest normalną alternatywą dla oleju z wątroby rekina. Olej zwiększa produkcję kolagenu i zapobiega szybkiemu tworzeniu się zmarszczek. Olej z otrębów ryżowych zapewnia równie dobrą ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Choroby nowotworowe

Choć kiedyś wydawało się to mitem, dziś jest poparte badaniami naukowymi: istnieje związek między dobrym myciem ryżu a zapobieganiem chorobom nowotworowym. Jeśli zostanie nieprawidłowo ugotowany, przemysłowe pestycydy, które są wykorzystywane do szybszego wzrostu i sprzedaży ryżu, mogą w nim pozostać. Rezultatem jest straszna choroba.

Zawartość arsenu może prowadzić do różnych komplikacji, dlatego należy gotować go w wodzie.

Jak go przygotować?

Podstawowa zasada i przygotowanie są proste: podwójna ilość wody dla każdej części ryżu, której użyjesz. Najczęściej mierzy się je za pomocą małej jednostki pomiarowej lub filiżanki, aby proces był tak prosty, jak to tylko możliwe.

Istnieje wiele przepisów, a poniżej pokażemy jak przygotować go w wersji ze szpinakiem – bardzo zdrowe danie.

Ryż ze szpinakiem

Składniki

Przygotowanie

Zagotuj ryż, dodaj szpinak, a po nim kremowy ser. Wymieszaj i dodaj sól oraz pieprz według uznania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • MIkkelsen K., Stojanovska L., Apostolopoulos V., The effects of vitamin B in depression. Curr Med Chem, 2016. 23 (38): 4317-4337.
  • Chen S., Chen Y., Ma S., Zheng R., et al., Dietary fibre intake and risk of breast cancer: a systematic review and meta analysis of epidemiological studies. Oncotarget, 2016. 7 (49): 80980-80989.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.