Niektórzy mówią, że jeśli będziemy jadać to, co oferuje nam kuchnia indyjska, możemy zrzucić kilka kilogramów w miesiąc. Jednakże kuchnia indyjska oraz jej sekrety nie tylko pomagają nam schudnąć, lecz również czuć się zdrowszym.
Chcesz je poznać? Czytaj dalej!
Kuchnia indyjska – podstawowe informacje
Dobrze jest poznać podstawy kuchni indyjskiej. Odpowiednia wiedza pozwoli nam na lepsze włączenie niektórych składników do diety. Ostatecznie poniższe informacje pomogą Ci zrzucić wagę.
Nie mieszaj węglowodanów z białkiem.
Wybieraj dobre jedzenie. Najważniejsza jest jakość, nie ilość.
Ćwicz. Najlepiej wybierać się codziennie na 40-minutowy spacer.
Przepisy kuchni indyjskiej czerpią inspiracje z wielu krajów, między innymi Mongolii, Portugalii i Anglii. W konsekwencji – kuchnia indyjska jest mieszanką o wielkiej osobowości.
Wyróżnia się stosowaniem różnorodnych przypraw. Mówi się, że rodowici hindusi wykazują się lepszą zdolnością do rozpoznawania smaków, niż ci urodzeni na Zachodzie. Kuchnia indyjska (stosowana przez hindusów) jest również wyjątkowa, ponieważ nie ma w niej wołowiny.
W tej religii krowy są obdarzane wysokim szacunkiem.
Nie stosuje się również za dużo nabiału. W zamian, popularne jest klarowane masło zwane ghee. Dodatkowo Indusi spożywają płynny jogurt lassi.
Inne często stosowane składniki kuchni indyjskiej to ryż, kurczak oraz koźlęcina. Istnieje również duża różnorodność dań wegetariańskich. A to z racji tego, że wielu hindusów przestrzega zasady „niekrzywdzenia”. Oznacza to, że nie spożywają żadnego rodzaju mięsa.
Tandoor: Marynowanie żywności w przyprawach i jogurcie. Następnie przyrządzanie ich w tradycyjnym, zwykle glinianym piecu.
Korma: Na rozżarzonym węglu. Potrawy mają gęstą konsystencję, ponieważ dodawany jest jogurt, mleko lub śmietana.
Dhungar: Wędzenie.
Dhum: Naczynie zagrzebuje się w rozżarzonym węglu.
Jedzenie: hinduizm, ajurweda oraz utrata wagi
W Indiach, jednym z największych krajów świata istnieje głęboki związek między jedzeniem a dobrym samopoczuciem. Częścią tej relacji jest również medycyna alternatywna i utrata wagi.
Czemu tak jest? Ponieważ jedzenie jest lekarstwem. Pomaga nam czuć się zdrowo i silnie.
Jak powiedzieliśmy wcześniej, kuchnia indyjska wykorzystuje wiele przypraw. Niektóre z nich to kmin, kurkuma i kolendra. To stymuluje organizm, zwiększa temperaturę ciała oraz pomaga zrzucić wagę.
Niektóre sekrety indyjskich posiłków włączają stosowanie pewnych przypraw. Abyś dowiedziała się jeszcze więcej, oferujemy Ci różne opcje.
Liście kurkumy
Te ciemnozielone liście mogą być dodawane do sosów lub sałatek. Mogą być również zjadane na surowo lub gotowane.
Wspomagają pracę naszemu układu pokarmowego i ułatwiają trawienie. Ponadto wspierają utratę dodatkowych kilogramów podkręcając metabolizm.
Jednocześnie liście kurkumy posiadają właściwości lecznicze. Mogą być stosowane na leczenie biegunki, czerwonki oraz cukrzycy.
To tradycyjna potrawa Indii. Składa się z czerwonej soczewicy i zwykle kilku rodzaju fasoli. Podawana jest z ryżem lub chapati – indyjski chleb w formie placków.
Dal zawiera wysoką ilość białka co sprawia, że jest sycący. Trawienie go przebiega dość długo, co oznacza, że nie będziesz odczuwała głodu przez wiele godzin po posiłku, a to z kolei pomoże w walce ze zbędnymi kilogramami.
Kolendra
Kolendra to aromatyczne zioło, które działa moczopędnie. Pomaga usuwać toksyny z naszego ciała. Jest z tej samej rodziny co pietruszka i seler.
W medycynie alternatywnej kolendra jest stosowana na wzdęcia, zapalenie podbrzusza oraz w celu oczyszczania krwi.
Warzywa są gotowane w skórkach i w kawałkach, aby ułatwić trawienie. Mówiąc o zbożach, bez wątpienia kuchnia indyjska opiera się na ryżu. Najbardziej popularny to basmati. Posiada dużą zawartość błonnika oraz zapewnia uczucie sytości.
Możesz również dodać trochę pszenicy, kukurydzy oraz prosa.
Napoje
Odpowiednie nawadnianie pomaga regulować apetyt. I czasami kiedy myślimy, że jesteśmy głodni, tak naprawdę jesteśmy spragnieni. Spożywanie dwóch litrów wody na dzień pomaga nam być dobrze nawodnionym, możesz również wypróbować poniższych indyjskich drinków:
Lassi – płynny jogurt, podobny do kefiru
Chai – herbata z mlekiem i przyprawami
Nimbu pani – lemoniada
Woda kokosowa
I na koniec, kiedy wspominamy o jedzeniu ajurwedycznym, istnieją trzy rodzaje dosha. Każda z nich odnosi się do innego typu ciała.
Jeżeli znasz swój typ, jesteś w stanie określić co powinnaś jadać. Pozwala Ci to również unikać pewnych produktów. W ten sposób możesz schudnąć oraz poprawić swoje samopoczucie.
Vatta: ktoś o lekkiej i kruchej budowie. Zwykle jest cały czas głodny oraz posiada nieregularny metabolizm. Zaleca się, aby takie osoby jadły cięższe potrawy, między innymi zupy, gulasze, makarony z sosem.
Pitta: Ktoś o średniej budowie. Te osoby silnie odczuwają głód i pragnienie. Denerwują się, kiedy jedzenie nie jest na czas oraz maję tendencję do przejadania się. Zaleca się, aby spożywali więcej sałatek i schłodzonych napojów.
Kapha: ktoś o przysadzistej budowie. Mają powolne trawienie i średni apetyt. Powinni unikać nabiału, tłuszczów i cukru. Zaleca się im jadanie warzyw i owoców, głównie marchwi, selera, kabaczków, sałaty i kapusty.
Procesy technologiczne modyfikują żywność, przez co także jej wartość odżywczą. Warto poznać szczegóły dotyczące tych procesów, oraz zasięg ich wpływu na wartość odżywczą naszych posiłków. Chcesz się dowiedzieć, jak procesy technologiczne wpływają na żywność? To zapraszamy do lektury naszego artykułu!
Ostatnio coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach produkty opatrzone etykietą: żywność wzbogacona. Co to tak naprawdę oznacza? Hasło to widnieje na wielu różnych opakowaniach – od produktów nabiałowych po makarony, napoje owocowe i warzywne, płatki śniadaniowe, chleb itp. Czy…
Dieta wegetariańska to nie tylko określony model żywienia, ale także zdrowszy styl życia i zupełnie inne spojrzenie na dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia, i to nie tylko te kulinarne. W dzisiejszych czasach stale rośnie liczba osób, które świadomie decydują się wyeliminować…
Dieta paleo… to ostatnio bardzo modne i często pojawiające się określenie wśród osób i specjalistów zajmujących się zdrowym żywieniem, a także ogólnie pojętym zdrowym stylem życia. Z pewnością już nie raz obiło ci się ono o uszy, ale nie do…
Kawa jest napojem powszechnie spożywanym na całym świecie i jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i niezbędnych minerałów. Musimy jednak dostosować picie kawy do naszych indywidualnych wymagań fizycznych i psychologicznych. To bardzo istotne ze względu na stymulujący wpływ kofeiny. Czy wiesz, jakie…
Zdrowa i niskokaloryczna kolacja poniżej 300 kalorii to jedna ze strategii, którą każdy może zastosować, aby utrzymać zdrową wagę. Chociaż niektórzy uważają, że rezygnacja z kolacji pozwalać„oszczędzać kalorie”, tak naprawdę najlepiej nie omijać tego posiłku. Chcesz nauczyć się przygotowywać przepisy…