24 pomysły na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu

Twój budżet jest ograniczony, ale chcesz mieć piękny ogród? Podamy Ci najlepsze wskazówki dotyczące dekorowania ogrodu przy niewielkich kosztach.
24 pomysły na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2023

Pomysły na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu wcale nie muszą wiązać się z kosztami. Ograniczony budżet nie jest już wymówką. Możesz się cieszyć pięknym ogrodem!

Jedyne, czego potrzebujesz, to kreatywność, czas i chęć zadbania o tę wyjątkową przestrzeń wokół Twojego domu. A najlepsze jest to, że wiele pomysłów, które zaproponujemy w tym artykule, można wykonać samodzielnie, bez konieczności zatrudniania profesjonalisty. Przygotuj się na oryginalne pomysły na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu.

Pomysły na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu

W starożytności domy miały różne miejsca zapewniające odpoczynek: sale konferencyjne, sale gier, ogrody wewnętrzne i zewnętrzne, patio, kuchnie, jadalnie i wiele innych. Praktycznie nie trzeba było wychodzić na zewnątrz, żeby się zrelaksować.

Chociaż dzisiaj powierzchnia domów została zmniejszona ze względu na koszty, wciąż są tacy, którzy mają małą przestrzeń na zewnątrz. Miejsca te, odpowiednio zadbane, mogą promować relaks i odpoczynek, wykorzystując dobrodziejstwa wynikające z kontaktu z naturą.

Według badań kontakt z naturą przynosi kilka ważnych korzyści:

 • Poprawia nastrój.
 • Zmniejsza nasz poziom stresu.
 • Wzmacnia układ odpornościowy.
 • Pomaga w leczeniu zaburzeń snu.
 • Poprawia pracę serca i płuc.
 • Obniża ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem.

Praca w ogrodzie pomaga również osobom starszym zachować aktywność. Badania naukowe powiązały nawet ogrodnictwo z niższym wskaźnikiem osteoporozy.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Jak bezpiecznie wyeliminować świerszcze lub koniki polne z ogrodu

24 pomysły na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu

Cieszenie się wygodnym, przytulnym i pięknym otoczeniem jest możliwe. Na szczęście praca może być prostsza niż myślisz.

Możesz osiągnąć spektakularne rezultaty, nadając tym przestrzeniom osobisty charakter. Oto najlepsze pomysły na dekorację ogrodu lub tarasu za niewielkie pieniądze.

1. Kamienie i głazy

Możesz umieszczać kamienie i głazy zarówno w doniczkach, jak i ścieżkach. Mogą być również używane do wyznaczania przestrzeni między różnymi roślinami.

Skorzystaj z różnych kolorów: czerwieni, bieli i ciemnych odcieni. Ponadto użyj lub połącz w zależności od rozmiaru. Na przykład mniejsze kamienie lepiej pasują do doniczek.

2. Kłody, drewno i trociny

Istnieją inne naturalne elementy, które można wykorzystać do dekoracji ogrodu w prosty i ekonomiczny sposób. Na przykład możesz wziąć starą kłodę, wydrążyć w niej kanał i wypełnić go ziemią, używając go do sadzenia.

Możesz także umieścić na kłodach garnki. Inną opcją jest dodanie wiórów drzewnych u podstawy drzewa lub w doniczce. Jeśli je pomalujesz, będą wyglądać bardziej żywo.

3. Dodatkowe poziomy

Umieść rośliny na różnych poziomach. Niektóre mogą znajdować się na poziomie gruntu, inne w donicach, jeszcze inne w doniczkach na schodach lub na podporach. Stworzy to wrażenie bardziej kolorowego i mniej płaskiego ogrodu.

A jeśli na podwórku znajdują się skarpy lub nasypy, albo sami je wykonamy, możemy sadzić w formie tarasów, co pozwoli lepiej wykorzystać wodę do podlewania roślin.

4. Sadzenie na różnej wysokości

Ten sam efekt osiągniesz sadząc rośliny o różnej wysokości, co nawet stworzy wrażenie, że przestrzeń jest większa lub głębsza. Wykorzystaj rośliny płożące, następnie posadź jeden z małych kwiatów, takich jak petunia, a za nim jakiś krzew, taki jak wawrzyn lub plumbago.

5. Wiszące doniczki

Wiszące donice to kolejny pomysł na udekorowanie ogrodu lub tarasu niewielkim nakładem finansowym. Jest to nie tylko ekonomiczna alternatywa. Pozwala również maksymalnie wykorzystać przestrzeń, nawet w przejściach i korytarzach. Idealnie nadają się do tego paprocie.

Wiszące truskawki - pomysł na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu
Wiszące donice pomagają maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń i świetnie wyglądają z wiszącymi roślinami.

6. Doniczki w kształcie beczek

Z drugiej strony, jeśli masz dużo miejsca, ale mały budżet, możesz sadzić w obszernych doniczkach w kształcie beczki.

Jakich roślin użyć w tym przypadku? Sugerujemy bugenwillę lub trinitarię. Jej efektowne kwiaty (białe, fuksjowe, liliowe, żółte lub pomarańczowe) mają wspaniałe właściwości zdobnicze.

7. Stojak na drzewo

Jeśli masz na swoim podwórku stosunkowo duże drzewo lub krzew, możesz stworzyć miniogród u jego korzeni. Dodaj trochę więcej ziemi, tworząc wzniesienie i posadź rośliny.

Oczywiście muszą to być rośliny cieniste.

8. Udekorowane drzewka – pomysł na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu

Nie tylko choinkę się dekoruje. Możesz również dodać specjalny akcent do drzew w Twoim ogrodzie, umieszczając girlandy lub mały domek dla ptaków. A jeśli masz trochę więcej do zainwestowania, zrób mały krąg, aby usiąść i cieszyć się cieniem i świeżym powietrzem.

9. Bluszcz

Bluszcz pokrywający tylną ścianę tworzy bardzo atrakcyjny i kojący efekt dekoracyjny. Ale musisz uzbroić się w cierpliwość. Bluszcz rośnie od 10 do 20 centymetrów rocznie.

10. Pomysł na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu – rośliny pnące

Istnieją inne gatunki pnące, takie jak malanga czy pothos. Ten ostatni preferuje cień, więc można go sadzić u podnóża drzewa. To piękny widok w całej okazałości. Jest to doskonały pomysł na udekorowanie ogrodu lub tarasu niewielkim kosztem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Dbanie o ogród – 5 korzyści dla psychiki i zdrowia fizycznego

11. Ozdoby z palet

Dobrą alternatywą są donice wykonane z drewnianych palet. Są one tanie, łatwe w obróbce i wszechstronne w użyciu.

Na przykład możesz obudować podstawy drzew, zrobić prostokątne donice do warzyw, a nawet pionowe donice do małych doniczek.

12. Ogrodzenia i barierki

Inną opcją jest małe ogrodzenie. Jest to bardzo przydatne, jeśli masz psa, ponieważ uniemożliwia mu kopanie w roślinach. Ogrodzenia można pomalować na różne kolory, od białego lub zielonego do jaskrawopomarańczowego.

13. Pomysł na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu – ścieżki

Ścieżki mogą służyć zarówno do przemieszczania się, unikania deptania po roślinach, jak i do oddzielania obszarów. Wśród opcji materiałów do ich wykonania masz płyty chodnikowe, żwir, kamyki, piasek i glinę.

Wzdłuż nich można również umieścić rośliny. Im bardziej kręte ścieżki, tym bardziej będą wyglądać one naturalnie. Zupełnie jak ścieżki w lesie!

14. Podział według koloru

Twórz różne strefy w ogrodzie, sadząc rośliny według kolorów. Możesz to również zrobić z kwiatami lub doniczkami. Ale nie musisz kupować nowych: zmień kolor, używając farby kredowej.

15. Pustynny ogród

Jeśli mieszkasz w gorącym miejscu lub kochasz sukulenty, stwórz pustynny ogród. Istnieje wiele odmian do wyboru. Istnieją również różne sposoby ich łączenia.

Jeśli chcesz, zostaw miejsce na podwórku dla kaktusów. Ale pamiętaj: niektóre gatunki potrzebują bardzo dużo słońca, a inne mniej.

Sukulenty w kamieniach
Drobne kamyczki w połączeniu z kaktusami i sukulentami tworzą pustynny styl.

16. Ogród zen – oryginalny pomysł na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu

Jeśli interesują Cię minimalistyczne trendy lub buddyzm, ogród zen może być na wyciągnięcie ręki. Wymaga tylko żwiru lub kamyków i kamieni. Podlewanie nie jest potrzebne, chociaż musisz go utrzymywać w czystości.

17. Strefa odpoczynku

Ponieważ ogród służy nie tylko roślinom, ale także przyjemności, nie zapomnij zostawić miejsca do odpoczynku. Zainstaluj małą ławkę lub, jeszcze lepiej, hamak lub huśtawkę.

18. Rustykalna podłoga

W ogródkach przeznaczonych na spotkania rodzinne lub z przyjaciółmi posadzkę można wykonać z cementu, kamienia z zaprawą lub ceramiką, lub z kawałków marmuru. Im bardziej rustykalny wygląd, tym lepiej będzie współgrał z naturalnym otoczeniem. Tańsze będzie też wykonanie takiej posadzki.

19. Dach z trzciny

W ogrodzie można też wykonać mały daszek, zarówno na słoneczne godziny, jak i na deszczowe dni. Wskazane jest użycie materiałów takich jak trzcina, ponieważ jest ona bardziej przyjazna dla budżetu i nadaje naturalny wygląd.

20. Rustykalna ściana

Rustykalna tylna ściana, w jakimś kącie, z wykorzystaniem drewna lub zrobieniem fryzu z naturalnej gliny, tworzy atmosferę chaty w lesie lub górskiej grocie. To kolejny niedrogi pomysł na dekorację ogrodu lub tarasu.

21. Pomysł na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu – proste meble

Oczywiście spróbuj włączyć trochę mebli ogrodowych, aby cieszyć się śniadaniem lub popołudniową herbatą. Mogą one być wykonane z drewnianych palet, a nawet z opon. W związku z tym istnieje wiele dobrych, kolorowych i niedrogich w wykonaniu pomysłów.

Kamienie - pomysły na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu
Drewno paletowe służy do tworzenia podziałów i zróżnicowanych sektorów w ogrodzie.

22. Pomysł na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu – maty trzcinowe

Jako uzupełnienie mebli można położyć na podłodze maty. Najbardziej polecane są te wykonane z trzciny i innych naturalnych materiałów, zarówno ze względu na ich cenę, jak i fakt, że lepiej komponują się z dekoracjami rustykalnymi lub wiejskimi.

23. Oświetlenie podstawowe

Aby cieszyć się ogrodem nocą, potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Wystarczy delikatne o niewielkiej mocy, ponieważ jest ono bardziej przytulne.

Zainstaluj punkty świetlne w pniach. Jeszcze lepiej jeśli będą to żarówki ładowane światłem słonecznym. Oszczędzasz na kosztach energii elektrycznej i okablowania.

24. Używaj ponownie i poddawaj recyklingowi

Kilka starych przedmiotów, których już nie używasz, może zyskać drugie życie w ogrodzie, nadając mu styl vintage. Mogą to być drabina, stary rower lub taczka do postawienia doniczek. Gliniany garnek może być elementem dekoracyjnym. Mogą go również stanowić nawet stare buty, których już nie używasz.

Wykorzystaj pomysły na niedrogą dekorację ogrodu lub tarasu

Istnieje wiele dobrych pomysłów na udekorowanie ogrodu lub tarasu za niewielkie pieniądze. Pomagają zachować estetykę, jednocześnie optymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń.

Aby wdrożyć te alternatywy, większość pracy możesz wykonać samodzielnie. Jest to również czynnik, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o oszczędności kosztów. Ponadto to, co zostało zrobione własnym wysiłkiem, zwykle daje większą satysfakcję.

I oczywiście jest to również większa gwarancja, że wszystko będzie dokładnie tak, jak chcesz. W końcu, jak powiedzieliśmy na początku, celem jest stworzenie ogrodu, w którym można cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, a jednocześnie przyjemnością przebywania w domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gil-Albert Velarde, F. (2008). Programación y organización de los trabajos de jardinería y restauración del paisaje. Madrid-España: Paraninfo.
 • Hansen, M., Reo Jones, K., & Shinrin-Yoku, B. (2017). Forest bathing and nature therapy: a state-of-the-art review. Int. J. Environ. Res. Public Health, vol. 14(8), p. 851. https://doi.org/10.3390/ijerph14080851.
 • Kendall, A. (2008). Terrazas, una infraestructura agrícola como contribución a las estrategias de manejo de riesgos climáticos. XII Congreso de Historia Agraria. Córdoba, Argentina.
 • McGovern, S. (2016). The Ryôan-Ji zen garden: textual meanings in topographical form view all authors and affiliations. Sage Journals, Vol. 3(3). https://doi.org/10.1177/1470357204045787
 • Turner, L., Bass, M., Ting, L., & Brown, B. (2002). Influence of yard work and weight training on bone mineral density among older u. s. women. Journal of Women & Aging, vol. 14(3-4), pp. 139-148. Doi: 10.1300/J074v14n03_09.
 • Wirth, P. (2007). Jardines. Las Palmas-Gran Canaria: Editorial Hispano Europea.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.