Dbanie o ogród - 5 korzyści dla psychiki i zdrowia fizycznego

Sadzenie drzew lub podlewanie kwiatów to zadania ogrodnicze, które mogą przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia. Zobacz, jak dbanie o ogród wpływa na psychikę i zdrowie fizyczne.
Dbanie o ogród - 5 korzyści dla psychiki i zdrowia fizycznego
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2023

Natura nigdy nie przestaje być łaskawa i odwzajemnia wszystko, co otrzymuje od człowieka. Dowodem na to są korzyści, jakie dbanie o ogród oferuje naszemu zdrowiu psychicznemu i emocjonalnemu. Czynności, takie jak nawożenie roślin, podlewanie krzewów róż i sadzenie nasion korzystnie wpływają na samopoczucie psychiczne człowieka.

Zajęcia na świeżym powietrzu, w tym prace w ogrodzie, kojarzą się z odprężeniem, relaksem, a nawet kreatywnością. Przeprowadzono na ten temat wiele badań. W tym artykule opowiemy Ci o korzyściach zdrowotnych, jakie oferuje dbanie o ogród.

Dbanie o ogród a zdrowie psychiczne i emocjonalne

Życie przypomina często wyścig z czasem, dlatego czasami warto odłączyć się od codziennego zgiełku i dać sobie czas na odpoczynek. Aby to zrobić, nie zawsze trzeba planować spacer lub wycieczkę. Dbanie o ogród przy pomocy kilku prostych narzędzi zapewnia korzyści, na które zasługuje zarówno umysł, jak i ciało.

Istnieją badania, które to podkreślają.

W artykule na temat emocjonalnego wpływu roślin na ludzi Journal of Environmental Horticulture wskazuje na następujące korzyści psychologiczne:

Kolejna analiza, opracowana przez Clinical Medicine, odnosi się do wdrażania ogrodów terapeutycznych w szpitalach jako idealnej alternatywy dla poprawy samopoczucia pacjentów. Zauważono, że coraz więcej dowodów przemawia za ekspozycją i kontaktem z „zielonym środowiskiem” w celu poprawy ogólnego dobrego samopoczucia.

Jakie prace ogrodnicze mają korzystny wpływ na zdrowie?

Według Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego włączenie ogrodnictwa do naszego życia obejmuje zadania od bardzo prostych do bardziej pracochłonnych. Możesz uprawiać zioła sensoryczne, takie jak bazylia czy mięta, a także nasiona awokado w postaci roślin doniczkowych, wykorzystując resztki tych przypraw w kuchni.

Prawda jest taka, że nie potrzebujesz dużej działki, aby skorzystać z zalet ogrodnictwa dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Sadzenie w małych doniczkach lub doprowadzanie do kiełkowania w puszkach to modele zadań, które zajmują Twoje myśli i na chwilę odrywają Cię od codziennej rutyny.

Eksperci dodają, że sadzenie, pielenie i podlewanie w większych ogrodach to kolejny sposób na odwrócenie uwagi.

Dbanie o ogród – korzyści dla zdrowia emocjonalnego

Chociaż korzyści, jakie wnosi dbanie o ogród, nie są nowe, stały się bardziej zauważalne w trakcie lockdownu, który miał miejsce na początku pandemii COVID-19. Właśnie w tym czasie wielu ludzi uznało tę sztukę za niezwykle terapeutyczną. Zyskali poczucie kontroli i bezpieczeństwa podczas uprawy własnej żywności.

Potwierdza to raport Uniwersytetu Kalifornijskiego, przedstawionego przez Departament Rolnictwa i Zasobów Naturalnych. Raport obejmował badania, które przeprowadzono w wielu miastach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Australii. Ankietowani ogrodnicy wyrażali także poczucie radości, wolności i więzi z naturą.

1. Ogrodnictwo poprawia koncentrację

Ellison Chair in International Floriculture donosi, że zadania wykonywane pod uspokajającym wpływem natury są wykonywane z większą precyzją. Ponadto przebywanie na świeżym powietrzu poprawia wydajność pamięci i zdolność koncentracji.

Z kolei badanie opublikowane w czasopiśmie Science, Technology and Innovation Magazine odnosi się do terenów zielonych jako przywracających sprawność umysłową. Opisuje je również jako środowisko mogące poprawić wyniki w nauce. W analizie tej stwierdzono, że środowiska z roślinnością ozdobną wspomagają dobre samopoczucie, a co za tym idzie, studenci przyjmują lepsze postawy, sprzyjające procesowi uczenia się.

Innymi słowy, przebywanie w pobliżu lub w ogrodzie sprzyja poprawie koncentracji. Jest to fakt, który można ekstrapolować ze środowiska akademickiego na pracę w ogrodzie na rzecz dobrego samopoczucia psychicznego.

2. Odżywia poczucie własnej wartości

Posadzenie rośliny i kontemplacja procesu jej wzrostu to wielkie osiągnięcie. A ilekroć osiągamy cel, pielęgnuje to poczucie dumy i zwiększa poczucie własnej wartości. Dlaczego?

To projekt, któremu poświęciłeś czas, cierpliwość i który wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Innymi słowy, wyhodowanie rośliny i obserwowanie, jak się rozwija, jest powodem do dumy.

Podobny scenariusz zakłada University of Florida: jeśli dziecko zasieje i pielęgnuje ziarno, aż wykiełkuje, poczuje, że wzięło udział w magicznym przedsięwzięciu. Podobnie młodzi ludzie odczuwają sukces, gdy dokonują zbioru żywności, którą będą jeść, lub gdy to, co zasadzili, zakwitnie. Pomaga to zwiększyć ich pewność siebie i poczucie własnej wartości.

3. Ogrodnictwo sprzyja kreatywności

W czasopiśmie American Journal of Lifestyle Medicine napisano, że ogrodnictwo zwiększa kreatywność i inspirację, co korzystnie wpływa na samopoczucie psychiczne tych, którzy uprawiają ogród. Publikacja skupia się na przydomowych ogrodach i możliwości ich personalizacji, co tworzy miejsce na wyrażanie siebie i odzwierciedlanie pasji, wartości i upodobań poprzez ogrodnictwo.

4. Wzmacnia relacje społeczne

Koncepcja ogrodów społecznościowych stała się popularna. Przestrzenie te są uważane przez naukowca Glovera za „sfery towarzyskości”. W artykule opublikowanym w International Journal of Environmental Research and Public Health autor zwraca uwagę na więzi społeczne, które powstają podczas wspólnego dbania o ogród.

Autor argumentuje, że wraz z innymi działaniami społecznymi, operacyjnymi i utrzymania przestrzeni, ogrodnictwo zachęca uczestników do dzielenia się. W ten sposób wzmacnia się pojęcie wspólnoty.

5. Pomaga zmniejszyć stres i niepokój

Koncentrując uwagę na bieżących zadaniach ogrodniczych, minimalizujesz negatywne obciążenie, które może Cię przytłoczyć. Świeże powietrze, kontakt z ziemią i słońce dają ukojenie w obliczu stresujących sytuacji.

Kontrolowana próba opublikowana w The Lancet Planetary Health pokazuje, że wspólne ogrodnictwo jest sposobem na zmniejszenie stresu i niepokoju. Jednocześnie promuje wspierane przez naturę nawyki, które owocują aktywnym i zdrowym życiem. Ta sama praca mówi o wpływie tych zawodów na zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych.

Korzystne dla dobrego samopoczucia fizycznego

Oprócz odżywienia umysłu i pozytywnego nastawienia emocji, poświęcenie czasu na ogrodnictwo jest korzystne dla zdrowia fizycznego. Jeśli chodzenie na siłownię lub uprawianie sportu nie wchodzi w grę, może się okazać, że Twój ogród jest okazją do utrzymania formy.

State University of New Jersey twierdzi, że kiedy uprawiasz własne jedzenie, wykonujesz ćwiczenia o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Kopiąc, grabiąc lub podnosząc doniczki, poruszasz górną i dolną częścią ciała.

Dzięki tym działaniom zwiększasz też swoją elastyczność, wzmacniasz stawy, a ręce pracują lepiej. Czy istnieje więcej fizycznych korzyści z ogrodnictwa? Oczywiście! Oto niektóre z nich:

  • Lepsza gęstość kości
  • Niższe ciśnienie krwi
  • Wzmocnione mięśnie nóg i pleców

Ogrodnictwo ma charakter terapeutyczny, ale nie zastępuje leczenia

Chociaż spędzanie czasu w ogrodzie ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, samo w sobie nie zastępuje opieki psychologa. Istnieją powiązane dyscypliny zawodowe, takie jak hortiterapia, omówione w artykule w czasopiśmie Personal Autonomy.

Tego typu metody mogą zalecać wyłącznie specjaliści.

Podsumowując, ogrodnictwo może być terapią uzupełniającą lub świetnym hobby. Jeśli doświadczasz lęku, depresji i dyskomfortu emocjonalnego w uporczywy sposób, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z profesjonalistą. Z drugiej strony, jeśli uważasz, że Twój ogród daje Ci możliwość ucieczki na kilka minut od codziennego zgiełku, to skorzystaj z tego i koniecznie się w ten sposób zrelaksuj.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.