10 wysokich roślin kwitnących, które nadadzą bardziej pionowy wygląd w Twoim ogrodzie

Chcesz mieć wyższy i bardziej pionowy ogród? Opowiemy Ci o 10 wysokich roślinach kwiatowych, które są piękne i bardzo łatwe w pielęgnacji.
10 wysokich roślin kwitnących, które nadadzą bardziej pionowy wygląd w Twoim ogrodzie

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2023

Istnieje różne wysokie rośliny kwitnące, które powinnaś poznać, jeśli chcesz nadać bardziej pionowy wygląd w Twoim ogrodzie. Wspaniale ozdabiają swoimi kolorami i przyciągają przyjazne gatunki owadów, takich jak motyle. Niektóre mają również małe, ale rozłożyste kwiaty. Inne, jak słoneczniki, oferują również trochę liści, chociaż ich kwiaty są duże i bardzo efektowne.

Dlatego ideałem jest stworzenie ogrodu z kilkoma gatunkami, aby cieszyć się niepowtarzalnym kontrastem. Jeśli szukasz właśnie tego efektu, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych pięknych roślinach, które zapewnią również prywatność. O to przecież chodzi: wysokie rośliny kwitnące pomogą stworzyć naturalną barierę przed gapiami.

Po co umieszczać wysokie rośliny kwitnące w swoim ogrodzie?

Wspomnieliśmy już o kilku powodach, dla których warto uzupełnić swój ogród pięknymi, wysokimi roślinami kwitnącymi, ale to nie wszystko!

  • Idealnie nadają się na bukiety: ponieważ mają wysokie łodygi, rośliny te można uprawiać wykorzystując je na piękne bukiety, gdy nadejdzie czas przycinania.
  • Zakrywają również nieprzyjemne dla oka przestrzenie: jeśli masz w ogrodzie miejsca, które chcesz zakryć, takie jak nieestetyczne ściany lub dziwne konstrukcje, najlepiej skorzystać z naturalnego żywopłotu.
  • Przyciągają uwagę: większość z tych roślin kwitnie na wysokości oczu, więc napełnią światłem i witalnością każdego, kto na nie spojrzy.
  • Ponadto stanowią ekosystem dla różnych gatunków: jeśli lubisz gościć w ogrodzie małe i nieszkodliwe zwierzęta, takie jak jeże, żaby lub motyle, nie wahaj się hodować tego rodzaju kwiatów.
  • Wreszcie, uzupełniają Twój ogród i nadają efekt 3D: posiadanie roślin o różnej wysokości tworzy trójwymiarowy efekt, godny okładki magazynu.

Wybierz wysokie rośliny kwitnące spośród 10 propozycji

Teraz, kiedy już wiesz, że uprawa wysokich roślin kwitnących w Twoim ogrodzie przynosi wyjątkowe korzyści, to naturalne, że chcesz poznać gatunki, które możesz zacząć sadzić. Zwróć uwagę!

1. Kleome

Cleome to wysokie rośliny kwitnące.

Kleome to rośliny określane czasem jako kwiaty pająków, ponieważ te insekty chętnie je wybierają do przędzenia sieci. Dorastają do 180 centymetrów wysokości, a ich kwiaty występują w różnych odcieniach różu, fioletu i bieli.

Oprócz pająków przyciągają również kolibry i motyle swoim przepysznym zapachem wydzielanym przez kwiaty pod wieczór. Dlatego upewnij się, aby twoje kleome otrzymywały bezpośrednie światło słoneczne.

2. Budleja

La buddleja davidii es conocida como el arbusto de las mariposas.

Budleja to krzewopodobna roślina służąca do tworzenia naturalnych barier w ogrodzie. Uwielbiana przez motyle, rośnie na wysokość od 150 do 180 centymetrów. Przy optymalnej pielęgnacji może osiągnąć wysokość nawet 210 centymetrów.

Oprócz motyli przyciąga również kolibry. Wynika to z kształtu jej kwiatów i możliwości, jakie im daje, aby się nią żywiły. Budleja ma różowe, białe, fioletowe lub niebieskie kwiaty.

3. Kanna, czyli paciorecznik

La cannaceae es una de las plantas con flores altas para el jardín.

Paciorecznik to wysoka roślina kwitnąca, która charakteryzuje się pięknymi kolorami nie tylko kwiatów, ale także liści. Te pierwsze mogą być czerwone, pomarańczowe, żółte lub różowe; podczas gdy drugie mają czerwonawe odcienie.

Te piękne kwiaty mogą również osiągnąć wysokość prawie 4 metrów, o ile zapewni się im odpowiednią opiekę. Przede wszystkim potrzebują ciepłej przestrzeni i wilgotnego podłoża.

4. Boltonia

La Boltonia Atrae Diferentes Insectos Como Las Abejas.

Boltonia, znana również jako fałszywe astry, to jedna z wysokich roślin kwitnących, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie. Pochodzi z Ameryki Północnej i należy do rodziny astrowatych, z którymi dzieli pewne właściwości pochodzące z olejków eterycznych.

Kwitnie na biało, fioletowo i różowo i może osiągnąć prawie dwa metry wysokości. Jeśli ci się spodoba, pamiętaj, aby posadzić ją również w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu.

5. Ostróżka

Los colores del Delphinium son hermosos y muy variados.

Ostróżki (Delphinium) to wysokie rośliny kwitnące. Ich małe kwiaty rosną przyczepione do krzaczastej łodygi. Osiągają również prawie dwa metry wysokości i są uwielbiane przez motyle.

Chociaż wiele osób chce je hodować w swoich ogrodach, ostróżki potrzebują podłoża bardzo bogatego w minerały i składniki odżywcze. Powinnaś także umieścić je w miejscu z półcieniem lub bezpośrednim słońcem.

6. Kosmos to przykład wysokiej rośliny kwitnącej

El cosmos es una planta de flores altas muy sencilla, pero hermosa.

Kosmos to wysokie rośliny kwitnące, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie. Ich kwiaty są delikatne i występują w kolorach różowym, białym i fioletowym. Mają mało liści podobnych nieco do liści paproci.

Istnieje kilka rodzajów kosmosu. Najwyższe osiągają prawie dwa metry wysokości. Przyciągają również owady, takie jak motyle i pszczoły. Aby jednak rosły zdrowo, potrzebują pełnego słońca.

7. Naparstnica

Naparstki to wysokie rośliny kwitnące.

Naparstnica to bardzo piękna roślina, która dzięki swoim kwiatom tworzy prawdziwy spektakl kolorów. Kwiaty rosną przyczepione do łodygi i mają kształt dzwonka lub naparstka, stąd ich nazwa. Idealnie nadadzą Twojemu ogrodowi pionowy wygląd, również ze względu na ich liście i łodygi.

Istnieje duża różnorodność kolorów, które zależą od konkretnego gatunku. Digitalis purpurea ‘Camelot rose’ kwitnie w kolorze magenta i Digitalis grandiflora w limonkowo-żółtym odcieniu, na co wskazuje jej nazwa (żółta naparstnica).

8. Rutewki preriowe to wysokie rośliny kwitnące

Prairie Rues to wysokie rośliny kwitnące.

Rutewka preriowa (Thalictrum spp.) jest bardzo piękna i pożądana ze względu na kształt płatków swoich kwiatów. Są kuliste i wyglądają jak płatki śniegu.

Kolory zależą od odmiany. Wśród nich znajdujemy kremowy, żółty, zielonkawo-żółty i lawendowy. Roślina ta osiąga wysokość prawie trzech metrów.

9. Kwitnący aloes

La antorcha aloes es una suculenta con flores altas.

Kwitnący aloes to duży, łatwy w pielęgnacji sukulent o pięknych kwiatach. Rosną na wysokiej łodydze wyrastającej z mięsistych, stożkowatych liści. Mają czerwony kolor, który sprawia, że wyróżniają się wśród zielonych liści.

Rośliny te kwitną między zimą a wiosną, wymagają piaszczystego, przepuszczalnego podłoża i należy je sadzić tam, gdzie będzie bezpośrednio nasłonecznienie.

10. Piękne wysokie rośliny kwitnące to bez wątpienia słoneczniki

Słoneczniki to wysokie rośliny kwitnące.

Słoneczniki stanowią właściwie kwintesencję wysokich roślin kwiatowych. Są piękne i można je uprawiać na kompozycje kwiatowe lub bukiety. Roślina ta osiąga od 3 do 4 metrów wysokości, a jej kwiaty mogą być wielkości piłki nożnej, w zależności od gatunku.

Do najwyższych należą amerykański gigantyczny hybrydowy mamut i drapacz chmur. Jeśli chcesz uprawiać je w ogrodzie, pamiętaj o zapewnieniu miejsca z dużą ilością bezpośredniego słońca.

Powiedz nam, jakie są twoje ulubione wysokie rośliny kwitnące?

Masz do wyboru 10 wysokich kwitnących roślin, które wprowadzą w Twoim ogrodzie bardziej pionowy wygląd i pomogą Ci stworzyć piękną naturalną barierę dla większej prywatności. Wybierz te, które Twoim zdaniem będą dobrze pasować do Twojej przestrzeni, w zależności od charakterystyki gleby i nasłonecznienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kołodziejek, J. (2014). Effects of microhabitat on leaf traits in Digitalis grandiflora L.(veronicaceae) growing at forest edge and interior. Archives of Biological Sciences66(2), 615-627.
  • Lawson, S. K., & Satyal, P. S. W. (2019). Chemical composition of the essential oil from the aerial parts of Boltonia asteroides from North Alabama. Am J Essent Oils Nat Prod7(4), 15-17.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.