Ogród sensoryczny - poznaj oryginalne pomysły, jak go wykreować

Czy znajdujesz spokój i ciszę na łonie natury? Dowiedz się, jak stworzyć zmysłowy ogród w swoim domu, aby mieć przestrzeń dedykowaną dobremu samopoczuciu.
Ogród sensoryczny - poznaj oryginalne pomysły, jak go wykreować

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ogród sensoryczny to przestrzeń zaprojektowana z myślą o rozkoszowaniu się zmysłami. Ma na celu stworzenie relaksującego doświadczenia poprzez aranżacje, które promują dobre samopoczucie. W ten sposób przyczyniają się do zdrowia fizycznego i psychicznego osób przebywających w ogrodzie.

W tym artykule pokażemy Ci kilka możliwości stworzenia ogrodu sensorycznego, który pobudzi wszystkie Twoje zmysły i pozwoli Ci stworzyć oazę odpoczynku.

Z pewnością wszyscy doświadczyliśmy kiedyś relaksującego uczucia w kontakcie z naturą. W rzeczywistości natura jest idealną przestrzenią do medytacji i kontemplacji. Nawet do produkcji intelektualnej.

Dlatego nie dziwi fakt, że ogrody były miejscem inspiracji artystów i poetów. Posiadanie takiej przestrzeni w domu to marzenie możliwe do zrealizowania. Wystarczy wykorzystać swój teren i wprowadzić w życie najlepsze pomysły na sensoryczny ogród.

Ogród sensoryczny i jego historia

Od czasów starożytnych różne cywilizacje nadawały szczególne znaczenie ogrodom, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. W rzeczywistości na przestrzeni dziejów opracowano wiele stylów i form, aby projektować te miejsca, zgodnie z lokalną kulturą.

Stąd też dobrze znane są przykłady, takie jak wiszące ogrody Babilonu, ogrody Wersalu, Alhambra i ogrody japońskie, by wymienić tylko kilka z nich.

Ogrody sensoryczne to przestrzenie stworzone do pobudzania zmysłów i dostarczania przyjemności. Chociaż niekoniecznie odpowiadają one określonemu stylowi, cechy tego zamierzenia można znaleźć w ogrodach zen lub ogrodach śródziemnomorskich.

Publikacja Uniwersytetu w Sewilli pt . Zmysły w śródziemnomorskim ogrodzie: widzenie i postrzeganie kształtów. wyjaśnia, w jaki sposób projekt i połączenie elementów ogrodu śródziemnomorskiego wnoszą ważny ładunek zmysłowy. Ten składnik sensoryczny wyróżnia się przede wszystkim w aspekcie wizualnym.

Planowanie patio lub ogrodu to niezbędny krok do osiągnięcia równowagi i harmonii w przestrzeni.

Najlepsze pomysły na ogród sensoryczny

Ogród sensoryczny powinien być zaprojektowany tak, aby zachwycał widokiem, zapachem, smakiem, dotykiem i dźwiękiem. Elementy, które go wypełniają, muszą spełniać te funkcje, aby dawały jak najwięcej przyjemnych doznań.

Duże ogrody, takie jak te znajdujące się przy pałacach i świątyniach, są nie lada widowiskiem. Kiedy je zwiedzasz, możesz mieć wrażenie, że wykreowanie czegoś podobnego w domu jest poza Twoim zasięgiem.

Jest to jednak błędne przekonanie. Lepiej myśleć strategicznie i wykorzystać każdy zakątek!

1. Wypełnij pięknem twój ogród sensoryczny

Aby zachwycić zmysł wzroku, niezbędna jest obecność wielu kolorów i kształtów. Nie jest to jednak wcale trudne w ogrodzie, bo barwne i naturalne piękno kwiatów stanowi najlepszy punkt wyjścia.

Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak różnorodność kolorów, które chcesz posadzić, a także cykle kwitnienia i potrzeby pielęgnacyjne każdego kwiatu. W ten sposób możesz tworzyć różne bloki projektowe.

Pamiętaj, aby mieszać kwiaty o podobnych cechach, i umieszczać je w tym samym miejscu. Wybierz również kolory, które dobrze się uzupełniają. Koło chromatyczne może być bardzo pomocne w osiągnięciu tego celu.

Ponadto możesz porozmieszczać doniczki z terakoty lub ręcznie robione, które wnoszą swój własny charakter w przestrzeń. Ważną rzeczą jest osiągnięcie harmonii.

Wybierz efektowne kwiaty, które lubisz. Jeśli są to rośliny, które wydają owoce, tym lepiej.

Z drugiej strony projekt ogrodu i rozmieszczenie elementów jest również fundamentalnym elementem jego piękna. W zależności od kształtu staraj się tworzyć przyjemne figury i bloki, np. wytyczając ścieżkę. Jeśli masz dużą przestrzeń, pomyśl o łuku z winoroślami. Również rośliny o długich liściach, które wprowadzają ruch, pomogą stworzyć przyjemne dla oka efekty.

2. Smaki roślin

Aby zachwycić kubki smakowe, jednym z pomysłów jest to, aby ogród sensoryczny dostarczał również smaków. Z tego powodu warto wydzielić przestrzeń dedykowaną dla ogrodu, z produktami, które jednoczesnie są piękne.

Możesz zasadzić truskawki, pomidory, jagody, albo drzewko cytryny lub wiśni. Wybierz rośliny, które pasują do wielkości ogrodu i warunków klimatycznych.

Możesz też posadzić rośliny aromatyczne. Cytronella, lawenda, bazylia, rozmaryn, pietruszka, kolendra, mięta lub maciejka to doskonały wybór. Dodatkowo będziesz mieć gotowe świeże przeprawy podawane prosto z ogrodu na stół.

3. Wypełnij go zapachami

Zapachy roślin to podstawa, jeśli chodzi o ogród sensoryczny. A w dodatku to nie jest trudne zadanie.

Wystarczy posadzić aromatyczne kwiaty, róże, jaśmin lub jakąkolwiek roślinę wydzielającą przyjemny zapach. Upewnij się, żeby te zapachy nie znalazły się zbyt blisko siebie, bo trudno będzie je docenić.

4. Mieszaj kształty i powierzchnie w aranżacji przestrzeni

Różnorodność kształtów ma fundamentalne znaczenie dla ogrodu sensorycznego. Nie wystarczy umieścić rośliny, które wywołują różne doznania, gdy ich dotykasz. Idealnie pasuje tu również kawałek trawnika, po którym możesz chodzić boso.

Możesz również wprowadzić obszary z gładkimi kamieniami lub piaskiem, które pozwalają na kontakt z podłożem. Jeśli masz oczko wodne, włożenie do niego stóp lub dłoni w upalny dzień wywoła wspaniałe doznania.

Z drugiej strony możesz dodać inne elementy, takie jak hamak, wygodne krzesło, czy koc, które pozwolą Ci usiąść i cieszyć się tym miejscem oraz poczuć w ciele przyjemne doznania.

5. Generuj przyjemne dźwięki

Ogród sensoryczny powinien również generować przyjemne dźwięki. Choć jest to doznanie, o którym na początku nie myślimy, w zielonej przestrzeni odgrywa ono kluczową rolę.

Szum wody fontanny będzie działał relaksująco. Jednak można również umieścić karmniki dla ptaków, które zaproszą do ogrodu śpiewających gości.

Jeśli masz dużą przestrzeń, drzewa wibrujące wiatrem wygenerują bardzo przyjemny dźwięk.

Árboles en el jardin.
Ruch drzew w ogrodzie tworzy dźwięki i harmonie, które nas  odprężają.

Zaplanuj wszystko przed urządzaniem ogrodu

Jednym z najczęstszych błędów przy tworzeniu ogrodu jest rozpoczęcie sadzenia kwiatów i umieszczania elementów bez konkretnego planu. Rezultatem może być zagracona przestrzeń bez większego wdzięku.

Z tego powodu zanim zaczniesz sadzić i wprowadzać akcesoria do swojego ogrodu, powinieneś wziąć pod uwagę posiadaną przestrzeń i zrobić prosty plan.

Następnie wyobraź sobie to miejsce ze wszystkim, co chciałbyś w nim zawrzeć. Aby pomóc sobie w tym twórczym procesie, poszukaj inspiracji w innych typach ogrodów i zanotuj pomysły. Najważniejsze jest jednak to, że ma się podobać Tobie i wywoływać u Ciebie przyjemne doznania.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Najlepsze rośliny do umieszczenia wokół basenu

Ciesz się zaletami swojego ogrodu!

Według agronom Monique Briones, zajmującej się kształtowaniem krajobrazu, zagospodarowane przestrzenie zewnętrzne mogą przynosić korzyści zarówno pod względem duchowym, jak i emocjonalnym. W rzeczywistości coraz częściej projektuje się je w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych. W związku z tym pojawiała się terapeutyczna architektura krajobrazu.

Teraz, gdy już wiesz, jak stworzyć ogród sensoryczny w swoim domu, nadszedł czas, aby wykorzystać wszystkie jego zalety. Puść wodze fantazji, bez względu na to, jak duża lub mała jest przestrzeń. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy tylko zaprojektować; liczy się również późniejsza konserwacja.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.