Stwórz własny relaksujący kącik w domu

Stwórz własny relaksujący kącik w domu

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Własny relaksujący kącik w domu to świetne miejsce, by zapomnieć o wszystkich codziennych problemach. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci szybko i tanio stworzyć takie miejsce.

Praca, nauka, obowiązki finansowe lub wychowywanie dzieci… Zasługujesz na to, aby dać sobie przerwę od tego wszystkiego i znaleźć kilka minut spokoju, aby ukoić swój umysł. Dlatego też własny relaksujący kącik w domu to najlepszy pomysł na poradzenie sobie z takimi problemami.

Jednak wbrew temu, co może Ci się wydawać, nie musisz inwestować wiele wysiłku lub pieniędzy w jego przygotowanie. Udowodnimy to, podsuwając Ci kilka pomysłów, które możesz wykorzystać w swoim mieszkaniu lub domu.

Jak urządzić własny relaksujący kącik w domu?

Ludzie bardzo często zapominają dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Uprawianie sportów, stosowanie zbilansowanej diety oraz unikanie złych nawyków to tylko kilka rzeczy, które pomagają nam radzić sobie z tym problemem.

Oprócz tego należy również zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń na odpoczynek. Czytanie, robienie na drutach, picie herbaty w ciszy lub prowadzenie przyjemnej rozmowy z ukochaną osobą to kwestie, o których nie możesz zapominać, jeśli dbasz o swoje zdrowie psychiczne.

Jak najlepiej wykorzystaj dostępną przestrzeń

Jedna z pierwszych wątpliwości, które pojawiają się podczas projektowania relaksującego kącika w domu wiąże się z wyborem miejsca, w którym należy go umieścić. Na szczęście aby stworzyć harmonijne i przytulne miejsce nie dysponować wieloma metrami kwadratowymi.

Takie miejsca jak przestrzeń pod schodami, na strychu, czy w kącie pokoju i przed oknem to idealna przestrzeń, którą warto wykorzystać. Nie martw się, jeśli masz tylko jeden czy dwa metry wolnej przestrzeni.

Tyle wystarczy, aby rozpocząć transformację. Pomyśl na przykład o tym, że wiele dekoracji zen jest tworzonych w miejscach, w których jest niewiele przestrzeni.

Jeśli chcesz stworzyć relaksujący kącik w domu, który będzie przeznaczony tylko dla Ciebie, to działa to na Twoją korzyść, ponieważ potrzebujesz jedynie niewielkiego obszaru. Jeśli chcesz, aby zmieściło się w nim więcej osób, rozważ przerobienie rozstawu mebli, aby zyskać kilka dodatkowych metrów.

Relaksujący kącik pod schodami
W każdym domu są miejsca, które nie są wykorzystywane. To właśnie one nadają się idealnie do stworzenia małej oazy spokoju.

Wybierz, gdzie chcesz siedzieć

Wybrałaś już miejsce, w którym stworzysz swój obszar do odpoczynku. Teraz nadszedł czas, aby wybrać na czym będziesz siedziała. Masz kilka opcji, ale powinnaś zawsze pamiętać o tym, że miejsce musi być wygodne, uniwersalne i zapewniać Ci przestrzeń, której potrzebujesz, gdy będziesz zmęczona.

Warto rozważyć wybór bujanego fotela, pufy, sofy lub szezlongu. Jeśli stawiasz na minimalizm, możesz wykorzystać kilka poduszek rozrzuconych na podłodze, a nawet zamontować hamak.

Dokonując wyboru pamiętaj, że przedmiot musi pozwolić Ci wyciągnąć nogi, zmieniać pozycje i zachęcać do ruchu. W końcu, kiedy siedzisz na wybranym meblu, z pewnością będziesz chciała pozbyć się napięcia nagromadzonego przez cały stresujący dzień.

Otaczaj się przedmiotami, które budzą w Tobie uczucie spokoju

Co sprawia, że czujesz się szczęśliwa? Czy jest to mała biblioteczka, jakaś roślinka lub dany zapach? Przemyśl to dokładnie, po czym postaraj się włączyć jedną lub dwie z tych rzeczy, które pomogą Ci osiągnąć poczucie harmonii i relaksu.

Możesz dodać do nich kadzidła, świecie, olejki eteryczne, muzyka i niektóre tekstury. W tym momencie zaczynasz personalizować swój relaksujący kącik w domu. Unikaj jednak zagracenia miejsca.

Najlepiej byłoby wykorzystać kilka dyskretnych przedmiotów, które, nawet jeśli nie będą znajdowały się w centrum zainteresowania, przemienią Twój kącik w miejsce, w którym będziesz chciała odpoczywać przez kilka minut lub godzin.

Postaw na jasne lub neutralne kolory

Kolory są mocno związane ze stanami emocjonalnymi. Krótko mówiąc, odcienie, które wybierasz w celu dekorowania tej nowej przestrzeni do relaksacji określą Twój nastrój w momentach, w których zdecydujesz się z niej skorzystać. Bezpiecznym wyborem będą jasne lub neutralne kolorowy.

Jeśli użyjesz materiałów, zasłon, poduszek lub koców w bardzo ciemnych kolorach, sprawisz jedynie, że całe miejsce stanie się przeciążone. Pamiętaj, że to raczej mały obszar, więc wszystko powinno się ze sobą zgrywać. Dokonaj wyboru bazując na swoich upodobaniach, jeśli tylko mieszczą się one we wskazanym spektrum.

Dwa z najbardziej polecanych kolorów to jasnoniebieski i jasnozielony. Pierwszy z nich przypomina kolor morza lub nieba, dzięki czemu bije od niego uczucie przestrzeni i spokoju. Drugi z kolei od razu kojarzy się z naturą.

Może Cię również zainteresować: Japońska dekoracja i jej proste zasady

Dodaj dobry dywanik

Jedna z pierwszych rzeczy, które robisz pod koniec długiego dnia, to zdjęcie butów po powrocie do domu. Oznacza to, że w Twoim relaksującym kąciku w domu nie może zabraknąć dywanu, najlepiej takiego i miękkiej i przyjaznej teksturze.

Jeśli to możliwe, zadbaj o to, aby wybrany przez Ciebie dywan pasował do innych kolorów i wystroju obszaru oraz żeby był na tyle duży, byś mogła wyciągnąć nogi. Wyrób w sobie nawyk zdejmowania butów podczas korzystania z tego specjalnego miejsca, aby zmniejszyć poziom stresu.

Wybierz sztukę

Nie musisz zamieniać swojego miejsca do relaksacji w muzeum, ale warto, abyś postawiła w nim jakąś rzeźbę lub obraz.

Masz dwie możliwości: Wybierz taką, która wywołuje uczucie wolności lub postaw na bezruch. Wszystko zależy od Twojej osobowości.

Jedna z sugestii wiąże się z unikaniem utartych motywów, takich jak galopujący koń lub krajobraz plaży. Pamiętaj, że szukasz czegoś, co zamieni Twoją przestrzeń w wyjątkowe miejsce do radzenia sobie z momentami napięcia.

Dodaj do swojego relaksującego kącika stolik

Powinnaś również dodać stolik kawowy, najlepiej mały, aby nie zaburzał harmonii innych przedmiotów. To miejsce do trzymania książek, kubków herbaty i kawy, świeżo ściętych kwiatów, urządzeń elektronicznych, a nawet gazet.

Stolik kawowy będzie niezwykle pomocny, ponieważ dzięki niemu nie będziesz musiała układać swoich rzeczy na podłodze ani na sobie. Nie musi być on nowy ani nie musi mieć atrakcyjnego designu. Zawsze możesz użyć lnianego lub bawełnianego obrusu, aby podkreślić styl kącika lub wpasować się w jego wystrój.

Jak osiągnąć harmonię w relaksującym kąciku w domu?

Skoro już wiesz jak stworzyć relaksujący kącik w domu, powinnaś poznać kilka podpowiedzi, które możesz zastosować, gdy będziesz go projektować. Warto je zapamiętać, ponieważ są proste do zastosowania i ułatwią cały proces dekorowania.

Tworząc relaksujący kącik w domu wykorzystaj ponownie rzeczy, które już masz

Kiedy myślisz o stworzeniu kąciku do relaksu w domu, zapewne zakładasz, że musisz przeznaczyć na niego mnóstwo pieniędzy. Jednak wcale nie musi tak być. Co więcej, aby zmniejszyć swój budżet, możesz użyć tego, co już masz.

Każdy z nas ma stół, krzesło, szafkę na książki lub różne przedmioty do dekoracji, których nie wykorzystuje. Być może odłożyłaś je do schowka całe lata temu, ponieważ nie pasowały już do nowego wystroju Twojego domu. To idealny moment na ich wyciągnięcie i nadanie im nowego życia.

Projektując relaksujący kącik w domu zawsze wybieraj naturalne oświetlenie

Jak dobrze wiesz, naturalne oświetlenie ma więcej zalet od sztucznego. Mówimy nie tylko o oszczędzaniu energii czy ochronie środowiska, ale również o wpływie na stan wzroku, depresję, stres i rozluźnienie.

Dlatego też jeśli tylko masz taką możliwość, wykorzystuj naturalne światło podczas tworzenia tej wygodnej przestrzeni. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, jest stworzenie miejsca do relaksu w pobliżu okna lub świetlika.

Mimo tego powinnaś również zastosować sztuczne oświetlenie, którego będziesz mogła użyć, gdy zapadnie noc.

Wykorzystaj założenia feng shui w swoim relaksującym kąciku

Bez względu na to, czy jesteś zwolenniczką tej praktyki, która ma swoje korzenie w Chinach, czy też nie, korzyści emocjonalne płynące z feng shui są silnie związane z celami, które chcesz osiągnąć w tej przestrzeni do relaksu.

Dlatego też nie powinnaś zagracać przestrzeni setkami przedmiotów lub stosować pomysłów, które nie są zgodne z Twoimi przekonaniami. Ten system filozoficzny opiera się na osiąganiu harmonii w przestrzeni, którą zamieszkujesz.

Zastosuj założenia feng shui, a przekonasz się, że sprawdzą się idealnie i pomogą Ci osiągnąć spokój, którego potrzebujesz.

Stolik z kaktusami

Zawsze zachowuj porządek

Nie ma sensu tworzyć relaksującego kącika w domu, jeśli będzie zawsze zagracony. Zadbaj o to, aby za każdym razem, gdy kończysz z niego korzystać, pozostawiać go w idealnym stanie. Poza tym pozbywaj się z niego kurzu i brudu, aby było w nim czysto.

Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych momentów, zwłaszcza jeśli pewnej nocy będziesz zmęczona i nie będziesz mogła cieszyć się tym miejscem w taki sposób, w jaki powinnaś. Jeśli korzystają z niego również inni członkowie rodziny, przypilnuj, aby i oni stosowali się do tej zasady.

Wybieraj naturalne tekstury i przedmioty

Jak już wytłumaczyliśmy wcześniej, niektóre tekstury i kolory, które odnoszą się do natury, przekazuję uczucie wolności, spokoju i zmniejszają poziom zestresowania. Możesz osiągnąć to dzięki roślinom, a nawet pniakom ustawionym w kącie, które pełnią rolę obiektów dekoracyjnych, jak również dzięki niektórym teksturom.

Aby osiągnąć wrażenie naturalności, wykorzystaj obrusy, grzbiety książek i zasłony. Niektóre zapachy, zwłaszcza cytrusowe, dodatkowo podkreślają taki wystrój.

Relaksu możesz zaznawać nie tylko w tym kąciku

I w końcu pamiętaj, aby wykorzystać niektóre założenia w innych częściach Twojego domu. Na przykład utrzymywanie porządku w kąciku do relaksu nie ma zbyt wielkiego sensu, jeśli w pozostałych częściach Twojego domu panuje bałagan!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arora, R. Importance of Interior Decoration in Home. J. Civ. Eng. Environ. Technol. 2015; 2(3): 219-220.
  • Payne, R. A. Técnicas de relajación. Editorial Paidotribo. 2005.
  • Ventura, A. T., & González, S. C. Ideas prácticas en decoración. Lexus Editores, Lima (Perú). 2006.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.