Ogród Zen: jakie są jego zalety i jak go stworzyć?

Ogród Zen zapewnia nie tylko natychmiastowy spokój i relaks, ale także stymuluje koncentrację i kreatywność. Odkryj inne jego zalety i dowiedz się, jak zrobić taki zakątek w swoim domu.
Ogród Zen: jakie są jego zalety i jak go stworzyć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Piękno ogrodów zen można dziś docenić w wielu miejscach na Zachodzie. Są nie tylko piękne, ale również niosą ze sobą wiele korzyści. Dlatego coraz więcej terenów zielonych inspirowanych jest tym stylem lub zawiera charakterystyczne cechy karesansui. To japońska nazwa, która oznacza ogród Zen.

Połączenie naturalnych elementów w otwartych przestrzeniach daje poczucie spokoju zarówno dla tych, którzy je kontemplują, jak i dla tych, którzy je budują. A najlepsze jest to, że nie potrzebujesz dużej przestrzeni. Są tacy, którzy decydują się stworzyć ogród Zen nawet na biurku w domu lub biurze.

Czy wiesz, jakie elementy powinien zawierać Twój ogród Zen? Albo jakie korzyści może on wnieść do twojego życia? Odkryj to i o wiele więcej.

Korzyści, jakie daje ogród Zen

Prostota, piękno, estetyka i przyjemna atmosfera to tylko niektóre z korzyści, jakie daje dostęp do tych egzotycznych ogrodów. Nadszedł czas, abyśmy porozmawiali o innych korzyściach.

1. Spokój i natychmiastowy relaks

Kontemplacja tych przestrzeni wytwarza poczucie spokoju. Wynika to z różnych komponentów użytych w ich przygotowaniu. Między innymi rozmieszcza się je celowo i podobnie się je wybiera. W efekcie powstaje kącik, który służy niwelowaniu stresu, jaki generują codzienne obowiązki.

Te japońskie ogrody potrafią zredukować napięcie już tylko przez to, że na nie patrzymy. Na przykład żwir lub piasek, który można zobaczyć w tych przestrzeniach, symbolizuje morze. Natomiast skały wystające na powierzchni reprezentują lwicę i jej młode.

W momencie budowy na piasku otaczającym te kamienie trzeba narysować coś w rodzaju fal. Uważa się, że ta relaksująca aktywność pomaga oczyścić umysł ze zmartwień. Ta czynność rysowania na piasku i przestawiania elementów zachęca ponadto do medytacji.

Samo ogrodnictwo wiąże się z relaksującym zajęciem, które pozwala uwolnić się od stresu.

2. Ogród Zen możesz urządzić w dowolnym zakątku

Ponieważ nie wiąże się z określonym rozmiarem, ogród Zen może znajdować się w większości pomieszczeń w Twoim mieszkaniu lub biurze. Może go również umieścić w pokojach i sypialniach. W ten sposób za pomocą przenośnej tacy można zbudować mini ogród japoński.

Dzięki temu bez wątpienia wniesiesz do swoich wnętrz naturalną i pozytywną energię. Ponadto będziesz mieć na wyciągnięcie ręki ciągłą możliwość praktyki relaksacyjnej. Na przykład w przypadku, gdy ustawisz ogród Zen na swoim biurku.

3. Większa dyscyplina i koncentracja

Ta ciągła praktyka może pomóc ci podnieść i udoskonalić twoje poziomy medytacji. To z kolei pomoże rozwinąć umiejętności niezbędne do utrzymania koncentracji i większej dyscypliny w realizacji twoich celów w różnych dziedzinach życia.

4. Pobudzanie kreatywności

Wyprawa do ogrodu Zen może zwiększyć kreatywność osób, które z niego korzystają, a także poprawić umiejętność rozwiązywania problemów. Ciągła reorganizacja żywiołów i oranie ziemi tworząc różne linie i kształty mają zdolność stymulowania i zwiększania poziomów medytacji, sprzyjając tworzeniu nowych pomysłów.

5. Ogród Zen upiększa, równoważy i dodają płynności twojej dekoracji

Projekty ogrodu Zen mogą być bardzo zróżnicowane, a to dlatego, że każdy właściciel nadaje mu swój osobisty charakter, jeśli chce. Z tego powodu można spotkać bardzo proste, ale piękne ogrody. Albo wręcz przeciwnie, takie, które składają się z egzotycznych roślin, importowanego piasku i figurek kolekcjonerskich, tworzących spektakl dla zmysłów.

6. Możesz mieć własnego zwierzaka w ogrodzie

Żywioł wody nie jest stały w ogrodach japońskich, a tym bardziej, jeśli masz ogród w rozmiarze mini. Ale jeśli tak nie jest, a Twój ogród Zen znajduje się na zewnątrz, spróbuj włączyć do swojego projektu studnię wodną lub sztuczny wodospad.

Jeśli już to zrobiłeś, możesz dodać do swojego projektu piękne i kolorowe karpie koi. To tradycyjne gatunki w tego typu stawach, a także kamienie i rośliny wodne, aby Twój zakątek dawał więcej przyjemności.

7. Możesz go wykorzystywać do medytacji na świeżym powietrzu

To nie tylko prosty element dekoracyjny upiększający dom. Jeśli stanowi część ogrodu na świeżym powietrzu, masz oazę do medytacji, uprawiania jogi lub ćwiczeń na świeżym powietrzu. Jego konstrukcja idealnie nadaje się do łączenia się z naturą i wkraczania w głęboką medytację.

Naturalne elementy, takie jak woda, drewno i egzotyczne rośliny (takie jak bonsai), mogą ponadto zmienić Twoje patio w miejsce, w którym można spędzić niedzielne popołudnie z rodziną i przyjaciółmi.

8. Ogród Zen jest łatwy w utrzymaniu

Kiedy wybierasz minimalistyczny projekt, Twój ogród Zen praktycznie nie wymaga konserwacji. Zazwyczaj nie ma wielu elementów, które wymagają ciągłej naprawy lub czyszczenia.

W niektórych przypadkach czyszczenie może wykonać sam właściciel, ponieważ nie trwa to długo i nie jest skomplikowanym zadaniem.

Jak stworzyć ogród zen?

Możesz zacząć od budowy małego japońskiego ogrodu do umieszczenia w specjalnym kąciku w domu lub w pracy. Następnie, jeśli tego chcesz i masz niezbędną przestrzeń, możesz zacząć budować ogród Zen na większą skalę.

Aby zrealizować ten projekt, oprócz piasku i kamienia potrzebne są następujące materiały:

  • Granit lub drobny żwir. Kolorowy może być inną opcją. Pamiętaj tylko, że będzie musiał być użyty do rysowania na nim obrazków.
  • Płytka drewniana taca (od 2 do 10 centymetrów). Rozmiar zależy od Ciebie.
  • Elementy dekoracyjne według własnych upodobań.
  • Mała grabie.
Możesz zrobić mały przenośny ogród Zen lub umieścić go w swoim biurze lub miejscu pracy.

Instrukcja krok po kroku, aby stworzyć swój ogród zen

  1. Do tacki wsypać żwir lub drobny piasek tak, by pokryć całą powierzchnię do jednej czwartej jej głębokości, nie pozostawiając żadnego miejsca pustego.
  2. W tym momencie musisz uruchomić swoją kreatywność, aby udekorować swój ogród Zen kamieniami, gałęziami, kadzidłem i innymi elementami typowymi dla karesansui.
  3. Pamiętaj, że grabiami możesz tworzyć fale lub różne figury geometryczne. Możesz także zrobić imitację gór ze skałami i zbudować małą ścieżkę z kawałkami drewna.
  4. Postaraj się o miniaturową figurkę Buddy, którą możesz włączyć do swojego projektu.

Ogród Zen to tradycyjne piękno

Zrób szkic, aby zorientować się, jak ma wyglądać Twój ogród. Należy pamiętać, że tradycyjny ogród Zen składa się z bardzo niewielu elementów i nieparzystej liczby kamieni. Spróbuj też włączyć jakieś rośliny.

Obecnie istnieją wyspecjalizowane sklepy, w których można zakupić niezbędne materiały do ​​realizacji tego projektu. Ogrody japońskie muszą być w ciągłym ruchu, dlatego zmiana elementów i kształtów piasku to jeden ze sposobów, w jaki można skorzystać z ich dobrodziejstw.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mrazek, M. D., Franklin, M. S., Phillips, D. T., Baird, B., & Schooler, J. W. (2013). Mindfulness Training Improves Working Memory Capacity and GRE Performance While Reducing Mind Wandering. Psychological Science, 24(5), 776–781. https://doi.org/10.1177/0956797612459659
  • Colzato, L. S., Ozturk, A., & Hommel, B. (2012). Meditate to create: the impact of focused-attention and open-monitoring training on convergent and divergent thinking. Frontiers in psychology, 3, 116. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2012.00116

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.