Medytacja: wskazówki, które pomogą Ci ją praktykować

Medytacja: wskazówki, które pomogą Ci ją praktykować

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2021

Medytacja jest praktyką, która przynosi wiele korzyści. Jeśli chcesz zrobić to prawidłowo ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka zaleceń dotyczących medytacji.

Korzyści płynące z medytacji są wielorakie, wśród których wyróżnia się poprawę jakości życia i wzrost ogólnego samopoczucia. Dlatego też stała się ona praktyką wysoce zalecaną przez specjalistów z dziedziny zdrowia. Jeśli chcesz uczynić ją częścią Twojego życia przeczytaj poniższe wskazówki, które pomogą Ci w medytacji i cieszyć się jej efektami.

Najogólniej rzecz ujmując, medytacja to trening umysłu w celu osiągnięcia stanu spokoju i wyciszenia. Tej umiejętności nie osiąga się od razu, gdyż wymaga ona cierpliwości i wytrwałości. Jednak może pomóc nam odczuwać prawdziwe szczęście jako produkt wewnętrznego spokoju.

Jeżeli chcesz rozpocząć ten trening i wykorzystać go jak najlepiej mamy dla Ciebie niektóre porady, które pomocą Ci w medytacji i zrobią z niej przyzwyczajenie.

1. Usiądź wygodnie podczas medytacji

Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz na sobie wygodne ubranie (najlepiej luźne) i unikaj akcesoriów, które mogą przeszkadzać, takich jak zegarki czy bransoletki. Staraj się też chodzić boso.

2. Wybierz odpowiedni moment

Wybierz czas, kiedy wiesz, że będziesz wolny od natłoku zajęć i roztargnienia. Zaplanuj czas na medytację i postaraj się, aby stała się ona rutyną. Ważną cechą medytacji jest ciągłość. Jeśli chcesz głębokich i trwałych zmian, zalecana jest regularna medytacja.

Jeżeli przerywasz cały proces, ryzykujesz powrotem do starych przyzwyczajeń lub bycie pod wpływem negatywnych emocji, bez możliwości używania medytacji jako źródła odprężenia.

Medytująca kobieta

Znajdź przestrzeń i czas na medytację – to jeden z pierwszych kroków, jakie należy podjąć.

Odkryj także: Medytacja przez 2 minuty dziennie. Dla zdrowia.

3. Znajdź ciche miejsce do medytacji

Najlepiej ćwiczyć medytację w spokojnym miejscu wolnym od zakłóceń. Określ, gdzie w Twoim domu jest najbardziej odpowiednie miejsce do wykonania tej czynności. Możesz też przenieść się w miejsce, które przyniesie Ci ukojenie. Celem jest ułatwienie samoobserwacji i zaangażowanie w działanie.

4. Usiądź prawidłowo

Postawa fizyczna jest bardzo ważnym aspektem podczas medytacji, ponieważ wpływa na stan psychiczny. Najlepiej, aby plecy były wyprostowane, a barki i ramiona rozluźnione. Należy dążyć do osiągnięcia równowagi pomiędzy rozluźnieniem a sztywnością.

Unikaj zbyt rozluźnionej postawy, ponieważ ryzykujesz sennością. Nie przyjmuj również bardzo napiętej pozycji, ponieważ doprowadzi to do stanu pobudzenia umysłowego.

Przewodniki medytacyjne często dostarczają szczegółowych informacji na temat postawy, mówiąc jak krok po kroku ustawić każdą część ciała. Najpopularniejsze pozycje to: siad skrzyżny, na krześle ze stopami dotykającymi podłogi lub na poduszce. Chodzi o to, aby wybrać tę pozycję, który daje Ci największy komfort i odpowiada Twoim potrzebom.

5. Wykonaj kilka ćwiczeń rozgrzewających

Wśród wskazówek, które pomogą Ci medytować jest rozgrzanie się przed rozpoczęciem. Dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo podczas medytacji.

Możesz wykonać kilka pozycji jogi lub ćwiczeń rozciągających na szyję, ramiona i plecy. Będzie to sprzyjać dobremu krążeniu i zrelaksuje Twoje ciało.

6. Skup się na jednym obiekcie

Jednym ze sposobów wspomagania koncentracji i spokoju psychicznego jest skupienie się na jakimś obiekcie. Może to być Twój oddech, Twoje fizyczne odczucia lub obraz widziany wcześniej.

W idealnym przypadku powinieneś pozwolić Twojemu umysłowi skupić się na danym obiekcie i w przypadku rozproszenia, powrócić do skupienia się na nim.

7. Medytacja opiera się na wizualizacji

Innym sposobem pracy z umysłem podczas medytacji jest wizualizacja czegokolwiek, na przykład kolorów, siebie w innym miejscu, ścieżki, bóstwa. To ćwiczenie umysłowe jest idealne dla osób, które mają aktywną wyobraźnię i lubią marzyć.

8. Zaakceptuj myśli, które się pojawiają i płyną dalej

Celem medytacji nie jest modyfikowanie lub tłumienie myśli, doznań i uczuć. Wręcz przeciwnie, celem tego ćwiczenia jest nauka i życie z nimi. Innymi słowy, z akceptacji rodzi się uczucie dobrego samopoczucia i spokoju.

Dlatego podczas medytacji należy obserwować myśl, nie zatrzymując się. Przyglądać się uczuciu, nie dając się mu ponieść i biernie obserwować wszelkie treści mentalne, sensoryczne, fizjologiczne czy behawioralne. To znaczy, bez krytykowania i wyciągania wniosków.

Ideałem jest obserwowanie, akceptowanie i puszczenie w niepamięć tych mentalnych treści. Sposobem na przejście dalej jest ponowne skupienie się na obiekcie lub wizualizacji, którą miałeś na myśli.

9. Stopniowo zwiększaj czas medytacji

Na początku najlepiej byłoby medytować przez krótkie okresy czasu i, w miarę postępów, zwiększać czas aktywności. Na przykład, możesz zacząć od krótkich, minutowych sesji, a następnie stopniowo zwiększać czas ćwiczeń (do 30 minut dziennie lub więcej). Dzięki temu łatwiej będzie ustalić i dostosować się do rutyny.

Medytujący mężczyzna

Należy zaplanować progresję medytacji, tak aby wzrost czasu spędzanego na medytacji był stopniowy.

Dodatkowe zalecenia, które pomogą Ci w medytacji

Powyższe wskazówki bez wątpienia pomogą Ci w medytacji. Jeśli weźmiesz je pod uwagę jest bardzo prawdopodobne, że nabierzesz nawyku bez większych problemów. Dodatkowo zalecamy:

  • Mieć przewodnika: najlepiej, gdybyś miał duchowego nauczyciela, który ma doświadczenie i wiedzę na temat sztuki medytacji. Jeśli nie masz dostępu do kogoś takiego, możesz również sięgnąć do książek lub tekstów, które zostały stworzone, aby uczyć i towarzyszyć ludziom w tym doświadczeniu.
  • Wytrwałość: medytuj ciągle, codziennie. Choć nie zawsze jest to łatwe zadanie, bo często pojawiają się opory, zarówno zewnętrzne (praca, obowiązki domowe, podróże), jak i wewnętrzne (zmęczenie, brak chęci). Wskazane jest, aby przezwyciężyć wszystkie te przeszkody i zawsze starać się wykonywać ćwiczenia.
  • Medytację niezależnie od nastroju: ciągłość medytacji nie powinna zależeć od nastroju w danej chwili. Nieważne, czy praktyka jest przyjemna czy nie, ważne jest, aby wytrwać.
  • Unikanie ustawiania konkretnej daty: często chcemy dostrzegać korzyści z medytacji bardzo szybko, ale niecierpliwość jest tutaj odradzana. Pośpiech i medytacja idą w przeciwnych kierunkach. Jeśli chcesz głębokiej transformacji, musisz poświęcić swój czas.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.