Niezapominajka - najlepsze wskazówki, jak o nią dbać

Romantyczna i dzika niezapominajka to piękny gatunek. Tutaj pokażemy, jak dbać o okazy tego gatunku roślin.
Niezapominajka - najlepsze wskazówki, jak o nią dbać

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2023

Niezapominajka urzeka barwnymi kwiatami, subtelnym wyglądem i niewymagającą elementarną pielęgnacją. Już sama łatwość dbania o roślinę sprawia, że jest ulubieńcem ogrodów lub wnętrz domowych.

Roślina ta wyróżnia się zdolnością do wytrzymywania trudnych warunków. To cecha zwykle niedoceniana ze względu na jej dekoracyjny wygląd.

Atrakcyjność niezapominajki nie ogranicza się wyłącznie do wyglądu. Kryje się za nią romantyczna historia, która ma związek z jej nazwą i która do dziś przyciąga miłośników kwiaciarstwa. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Niezapominajka, roślina pełna znaczeń

„Niezapominajka” to nazwa kwiatów z rodzaju Myosotis, należącego do rodziny Boraginaceae. Nazwa pochodzi od niemieckiej legendy, która opowiada historię dwojga kochanków.

Według popularnej opowieści pewna dama zobaczyła piękny kwiat unoszący się w wodach Dunaju, więc poprosiła swojego zalotnika, aby go uratował i jej przyniósł. Mężczyzna bez wahania wszedł do rzeki w poszukiwaniu tego kwiatu. Dotarł do niego, ale nie zdążył wydostać się z wody. A przed utonięciem powiedziałby ukochanej: „Vergis mich nicht!”, co po polsku znaczy „Nie zapomnij o mnie”.

Inne oznaczenie wywodzi się z niemieckich lóż masońskich, które nadały kwiatowi symboliczny charakter oporu przeciwko nazizmowi. Ruch przyjął jako swoje godło 5 niebieskich płatków „niezapominajki”.

Kwiaty niezapominajki pospolitej są niebieskawe z żółtym środkiem, choć zdarzają się też fioletowe, różowe i białe.

Flores de nomeolvides.
Kwiaty tej rośliny są tak efektowne, że nie sposób nie chcieć ich mieć w ogrodzie.

Niezapominajka, jej osobliwości i zalety

Wirtualny zielnik zachodniej części Morza Śródziemnego przedstawia roślinę jako rozgałęzione zioło, liściaste i nieco włochate. Ma lekko wydłużone liście, pokryte jakby puchem, o długości od 2 do 13 centymetrów.

Istnieje co najmniej 100 gatunków niezapominajek, które według Flor de Canarias różnią się tonacją kolorów. Podobnie odmiany stworzone przez hodowców Myosotis wykazują osobliwości w uprawie, zgodnie z kolorami ich płatków.

Na przykład biała alba i niebieski indygo są przeznaczone do doniczek lub obwódek. Ciemnoniebieska i fioletowo-różowa nadaje się do doniczek, obwódek lub ogrodów skalnych. Natomiast jasnoróżowa świetnie wygląda w ogrodach skalnych lub wykończeniach.

Kwitnienie niezapominajki jest roczne lub wieloletnie, przy czym to drugie występuje wiosną. Wysokość rośliny nie przekracza 80 centymetrów, a sam kwiat mierzy około 1 centymetra.

Jeśli chodzi o korzyści, Journal of Plant Physiology podkreśla potencjał naturalnych ekstraktów olejowych z Myosotis do tworzenia esencji, które przyczyniają się do hamowania mikroorganizmów bakteryjnych.

Co zrobić, aby niezapominajka pięknie kwitła?

Choć roślina nie wymaga intensywnej pielęgnacji, warto wiedzieć, jakie są wskazówki sprzyjające rozwojowi i bujnemu kwitnieniu. Zobaczmy.

Oświetlenie

Aby uzyskać obfite kwitnienie, najlepiej umieścić roślinę w miejscu nasłonecznionym lub półcienistym. Pamiętaj, że jest to gatunek dziko zakorzeniony, więc dobrze radzi sobie na zewnątrz.

Ale jeśli będziesz ją trzymać w pomieszczeniu, umieść ją w pobliżu okna, na balkonie lub wystaw na słońce na co najmniej 3 godziny. Słabe oświetlenie może utrudnić kwitnienie.

Rozmnażanie

Rozmnażanie niezapominajki odbywa się poprzez nasiona, które należy wysiać wczesną wiosną bezpośrednio do gruntu lub do doniczki. Przed sianiem zostaw do namoczenia w wodzie przez 24 godziny. Po tym czasie usuń te, które nie wypływają na powierzchnię, bo nie wykiełkują.

Następnie przenieś nasiona do małego pojemnika, który służy jako rozsadnik i który ma perforacje na ścianach, aby umożliwić odpływ wody. Dodaj podłoże i włóż nasiona na głębokość 1 centymetra.

Podlewaj i odczekaj 2 tygodnie, aby obserwować kiełkowanie. Gdy roślina wzrośnie na co najmniej 10 centymetrów, przesadź ją w docelowe miejsce.

Nawożenie

Niezapominajka wymaga bogatego w składniki odżywcze nawozu, najlepiej organicznego. Niektóre korzystne preparaty dla gleby Myosotis to te zawierające odpady robaków.

Ponadto rozcieńczanie nawozów z potasem w wodzie do podlewania co półtora tygodnia poprawia kwitnienie. Zimą natomiast całkowicie pomiń lub ogranicz nawożenie specjalnymi substancjami.

Podlewanie

W okresie wiosenno-letnim należy nawadniać Myosotis co 2 dni lub przyspieszyć proces w zależności od właściwości gleby. Zimą i jesienią podlewaj dwa razy w tygodniu, aby nie zamoczyć gleby i nie doprowadzić do choroby.

Celem jest utrzymanie wilgotnego podłoża, ale bez nadmiaru. Aby dowiedzieć się, czy nadal ma dużo wilgoci, włóż drewniany kij do ziemi, a jeśli wyjdzie błotnisty, oznacza to, że ma wystarczającą ilość wody.

Gotas de rocío en flor de nomeolvides.
Niezapominajka nie może mieć podmokłego podłoża, ale potrzebuje wilgoci do kwitnienia.

Temperatura

Niezapominajka wytrzymuje niskie temperatury. Najlepiej jednak chronić ją przed wiatrem.

Zapobieganie chorobom

Jak każda roślina, niezapominajki nie są wolne od zachorowań. Częstymi plagami tego gatunku są ślimaki i mączniak prawdziwy. Brak odpowiedniego działania na czas zwiększa prawdopodobieństwo, że okaz uschnie.

Aby zapobiec inwazji grzybów, w pierwszej kolejności użyj domowych preparatów, które mieszają sodę oczyszczoną, mydło w płynie i wodę. W przypadku postępu choroby wskazane jest przycięcie zainfekowanych części i oprysk fungicydem.

Jeżeli chodzi o usuwanie mięczaków, należy zastosować środek moluskocydowy.

Dodatkowa pielęgnacja niezapominajki

Nie jest konieczne, aby roślina została zainfekowana, aby usunąć zwiędłe liście. W rzeczywistości częste przycinanie pomaga w zachowaniu składników odżywczych potrzebnych do kwitnienia.

To dodatkowy, korzystny dla niezapominajki zabieg pielęgnacyjny. Sukces tej wskazówki polega na wykonaniu cięć powyżej jednej czwartej liści; w ten sposób pąki tej odmiany Boraginaceae będą wyglądać bujnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.