Jak zrobić bukiet kwiatów w domu: samouczek krok po kroku

Czy kiedykolwiek myślałaś o samodzielnym zrobieniu bukietu kwiatów? Mamy dla Ciebie przewodnik!
Jak zrobić bukiet kwiatów w domu: samouczek krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2023

Bukiet kwiatów może być elementem dekoracji pomieszczeń w domu lub miłym prezentem. Jego wykonanie może też dostarczyć Ci zdrowej rozrywki. Wiele osób decyduje się na zakup gotowych aranżacji kwiatowych. Jednak przy odrobinie kreatywności można stworzyć piękne bukiety, jakby przygotował je kwiaciarz.

Co zrobić, aby taka kompozycja była harmonijna? Należy zacząć od motywu, jaki chcemy stworzyć a skończyć na rodzaju roślin, które mają tworzyć bukiet. Nie potrzebujesz do tego wielu materiałów ani dogłębnej wiedzy na temat sztuki florystycznej.

Kontynuuj czytanie i zapoznaj się ze szczegółowym przewodnikiem projektowania pięknego bukietu.

Tworzenie bukietów w domu: odrobina piękna na prezent lub do dekoracji

Bukiet to zestaw naturalnych lub sztucznych kwiatów. Oprócz pąków zawiera również liście i inne dodatki: wstążki, papier, a nawet cukierki.

Z biegiem czasu bukiety się zmieniły, dopuszczając włączenie elementów, które zrywają z tradycyjnym schematem układania samych kwiatów. Ale typowe aranżacje nie wychodzą z mody. W rzeczywistości należą do kategorii vintage, podobnie jak wiele trendów z przeszłości, które powróciły do łask.

Kompozycje kwiatowe to sposób mówienia bez użycia słów, wyrażania uczuć, niekoniecznie stricte romantycznych i wnoszenia radości do miejsc, w których je ustawiamy. Skoro tak, dlaczego nie nauczyć się, jak zrobić niepowtarzalną aranżację?

Jeśli wiesz, jak zrobić bukiet kwiatów, zaoszczędzisz pieniądze, które wydasz w kwiaciarni.
Mężczyzna z bukietem kwiatów.
W zbiorowej nieświadomości bukiet kwiatów oznacza romantyczną miłość. Ale zastosowań tego typu aranżacji jest znacznie więcej.

Co należy wziąć pod uwagę, zanim zrobisz bukiet kwiatów w domu

Chociaż zrobienie bukietu w domu jest proste, nie przechodź od razu do działania bez uwzględnienia następujących aspektów:

 • Wypełnienie: wypełniając bukiet dodajesz mu objętości. Często używa się pałeczek kwiatowych, eukaliptusa i innych liści.
 • Projekt: opiera się stylu, jaki chcesz nadać bukietowi. Aranżacja dla zakochanych jest zupełnie inna niż na przykład bukiet do dekoracji domu.
 • Kształt: ma związek ze strukturą łodyg, ponieważ mogą być mocne lub słabe. Uwzględnia również odporność roślin i ich wygląd. Istnieje duża różnorodność kwiatów i należy ją rozważyć, aby dostosować bukiet.
 • Ilość: chodzi o liczbę okazów w bukiecie. Zwykle stosuje się od 3 do 5 rodzajów kwiatów, dbając o to, aby większość z nich miała zaokrąglony kształt. W tle możesz umieścić pionowe rośliny lub te z rozłożystymi liśćmi.
 • Kolorystyka: harmonia tonów jest niezbędna, aby bukiet przykuwał uwagę. Jeśli stawiasz na tradycyjny krój, kolory z tej samej gamy zrównoważą aranżację. Możesz także podejmować ryzyko z odważniejszymi kombinacjami.

Wskazówka z magazynu AD brzmi: dopasuj kolor kwiatów do okazji. Na przykład czerwony dla miłości, biały dla czystości a żółty jako symbol radości. Inne znaczenia można znaleźć w Słowniczku kwiatów.

Krok po kroku: nauczymy Cię, jak zrobić bukiet kwiatów w domu

Teraz zabierzmy się do pracy. Zdobądź materiały, które wskażemy dalej i krok po kroku wykonaj bukiet kwiatów w domu.

Będziesz potrzebować następujących rzeczy

 • Wstążka.
 • Szary papier.
 • Sznurek jutowy.
 • Nożyczki do przycinania.
 • Liście, w tym gałęzie i pędy.
 • 10 do 20 kwiatów, w tym stokrotki, kalie, goździki i gipsówka.

1. Oczyść kwiaty

Po wybraniu kwiatów do bukietu przystąp do ich czyszczenia. Na tym etapie usuwasz zwiędłe liście i dolną część łodygi.

Używając róż, nie zapomnij usunąć kolców. Nie chcemy, aby twój bukiet kogoś poranił.

Ponadto, kiedy dezynfekujesz kwiaty, zapobiegasz aktywności drobnoustrojów, która skraca ich żywotność w wazonie. Organizmy bakteryjne zatykają łodygi i utrudniają przedostawanie się do nich wody, jak wyjaśniło Texas State Florist Association.

2. Ułóż elementy

Ułóż kwiaty poziomo na stole, aby sprawdzić wysokość i wykryć, które są twarde, a które miękkie. Wszystkie powinny mierzyć tyle samo, więc przytnij je w tym celu.

Gdy to zrobisz, pozwól im odpocząć w pojemniku z wodą. Skorzystaj również z tego przeglądu, aby umieścić największy kwiat i uczynić go głównym punktem aranżacji.

3. Rozpocznij montaż

Pierwsze kwiaty w bukiecie to te o twardych łodygach, takie jak margerytki. Składając je razem, dodaj kawałki wypełniacza.

Następnie weź 5 kwiatów, aby utworzyć kontur, tworząc niskie warstwy w kole. Obracaj bukiet podczas dodawania elementów, aby uprościć montaż. Technika polega na ustawieniu kwiatów pod katem przodem do siebie i skierowaniu łodygi na zewnątrz.

Niektóre stokrotki.
Umieść margerytki na środku, ponieważ ich twarde łodygi nadają bukietowi jędrności.

4. Dołącz kwiaty o miękkich łodygach

Po pierwszej rundzie i mając w zasięgu wzroku całą konfigurację, dodaj kwiaty o miękkich łodygach, które będą pełnić rolę tła. Przeplataj wybrane gatunki z tymi, które chcesz mieć jako główne.

5. Wypełnij

Użyj gipsówki, aby wypełnić i nadać dynamizmu stworzonej kompozycji. Uzupełnij eukaliptusem, według własnego gustu. Wykorzystaj zieleń, aby podkreślić naturalność bukietu.

6. Wiązanie

Zawiąż dolną część kwiatów jutowym sznurkiem. Po złożeniu i zawiązaniu bukietu sprawdź, czy łodygi są wyrównane; jeśli nie, odetnij nadmiar. Podobnie dokonaj ostatnich poprawek, aby spersonalizować swoją wiązankę.

7. Zawiń lub umieść w wazonie

Na koniec weź arkusz papieru i wytnij co najmniej 40 centymetrów. Owiń bukiet i zwiąż wstążką. Jeśli nie chcesz pakować, bo wstawiasz bukiet do wazonu, po prostu napełnij pojemnik świeżą wodą i włóż kwiaty.

Jakie kwiaty wybrać, aby zrobić bukiet w domu?

Do tworzenia bukietów w domu zaleca się wykorzystanie gatunków, które masz w ogrodzie. Zakłada się, że sadzisz to, co lubisz i zapewniasz niezbędną pielęgnację, dzięki czemu wiesz z góry, że rośliny wybrane do bukietu są w dobrym stanie.

Sezonowe kwiaty są również dobrą alternatywą, ponieważ mogą być tańsze, gdy są w pełnym rozkwicie. W każdym razie zawsze wybieraj okazy, które wyglądają świeżo i odpowiadają Twoim gustom.

Czy po przeczytaniu tego samouczka nie możesz się doczekać, kiedy skomponujesz swój pierwszy bukiet?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.