Transhumanizm - w jaki sposób może wpłynąć na przyszłość?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, co byłoby kolejnym etapem rozwoju ludzkiego gatunku? Transhumanizm daje na to odpowiedź.
Transhumanizm - w jaki sposób może wpłynąć na przyszłość?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Transhumanizm to ruch intelektualny, który kwestionuje naturalne ograniczenia ludzkości, takie jak starzenie się, śmierć i choroby. Opowiada się za przezwyciężeniem ich za pomocą technologii.

Zgodnie z tym ruchem istoty ludzkie nie znajdują się na końcu swojej ewolucji, ale na początku kolejnego etapu. Jak to możliwe? Szczegóły wyjaśniamy poniżej.

Czym jest transhumanizm?

Transhumanizm lub po prostu h+, jest stosunkowo nową szkołą myślenia. Ma na celu przezwyciężenie biologicznych ograniczeń ludzkości poprzez technologiczne udoskonalenie organizmu. W kontekście przyszłości proponuje oddzielenie umysłu od ludzkiego ciała.

Celem tego ruchu jest wzmocnienie i ulepszenie wszystkich ludzkich możliwości (zarówno fizycznych, jak i umysłowych), do tego stopnia, że będziemy bardziej inteligentni niż jakikolwiek geniusz. Będziemy mieli zdolność odczuwania i rozwijania przyjemnych emocji, unikając tych  nieprzyjemnych. Celem jest również zapobieganie starzeniu się i rozwoju chorób.

Transhumaniści twierdzą, że natura musi zostać przekształcona, zaczynając od ludzkiego genomu. W ten sposób zagwarantowalibyśmy lepsze życie i maksymalny rozwój.

DNA i transhumanizm.
Genetyka jest bardzo ważną dziedziną badań dla transhumanizmu.

Pochodzenie

Za ojca koncepcji uważa się filozofa i futurystę Fereidouna M. Esfandiary’ego, który podobno użył terminu transhuman w 1966 roku podczas swoich wykładów w New School for Social Research w Nowym Jorku. Jednak słowo to pojawiło się już w artykule opublikowanym przez paleontologa Pierre’a Teilharda de Chardina w 1951 roku, zatytułowanym From Prehuman to Ultrahuman.

Tam Teilhard śledzi ewolucję ludzkości do stanu transludzkiego, który obejmuje zmienne technologiczne, takie jak sieć telefoniczna i telewizyjna, która umożliwia bezpośrednie dostrojenie między ludzkimi umysłami.

Wkrótce potem, w 1957 roku, angielski biolog Julian Huxley opublikował artykuł, w którym ukuł termin transhumanizm. Tam autor wyobraża sobie przejście od nędznego, bolesnego i krótkiego życia do nowego etapu ewolucyjnego człowieka, w którym przekracza on siebie jako gatunek.

Gatunek ludzki może, jeśli tak wybierze, przekroczyć samego siebie – nie tylko sporadycznie, jednostka tu w jednej formie, a tam inna jednostka w innej, ale w swojej integralności jako ludzkości. Musimy nadać nazwę temu przekonaniu. Być może transhumanizm to dobre określenie, człowiek jako człowiek, ale przekraczający siebie.[/atomik-cytat]

Następnie, od lat 80. ubiegłego wieku, pozycja ta zyskiwała zwolenników. W ten sposób powstały pierwsze spotkania transhumanistycznych intelektualistów.

Następnie, w 1998 roku, europejscy filozofowie David Pearce i Nick Bostrom utworzyli World Transhumanist Association, czyli Humanity Plus (H+). Jest to organizacja non-profit, która promuje dyskusję na temat możliwych ulepszeń ludzkich możliwości dzięki nowym technologiom. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Technologie transhumanistyczne

Transhumanizm dąży do osiągnięcia swoich celów poprzez postęp technologiczny w różnych dziedzinach. Poznajmy niektóre z jego wkładów.

1. Nanotechnologia

Jest to technologia, która ma na celu manipulowanie materią w skali nanometrowej, przy czym nanometr jest jednostką miary równoważną jednej miliardowej części metra.

W transhumanizmie to narzędzie byłoby doskonałym środkiem do osiągnięcia ulepszeń medycznych, poprzez maszyny molekularne, które poruszałyby się po organizmie w celu naprawy tkanek, atakowania czynników chorobotwórczych, niszczenia komórek rakowych itp.

Chociaż nanotechnologia jest na najwcześniejszym etapie rozwoju, eksperci mają wobec niej duże oczekiwania. Dlatego jest prawdopodobne, że prędzej czy później będzie to punkt zwrotny w historii medycyny.

2. Inżynieria genetyczna

Polega na manipulacji genetycznej zygoty w celu modyfikacji genów, które implikują cechy. Na przykład może to być modyfikacja DNA organizmu, aby zapobiec ryzyku wystąpienia choroby wrodzonej.

Technologia ta jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych, ponieważ ma poważne implikacje etyczne. Na przykład, gdzie jest granica tego, co można modyfikować? Kto będzie miał dostęp do tego typu ulepszeń?

3. Cybernetyka

To interdyscyplinarne podejście dotyczy systemów sterowania opartych na sprzężeniu zwrotnym. Jednak koncepcja została spopularyzowana wokół pojęcia cyborga, istoty złożonej z elementów organicznych i urządzeń cybernetycznych.

Jednym z najbardziej znanych przykładów w filmie science fiction jest postać RoboCopa, który łączy w sobie elementy organiczne i syntetyczne, ludzkie i maszynowe, poprzez protezy, chipy mózgowe i inne rodzaje urządzeń.

Może się to wydawać bardzo futurystyczną koncepcją, ale w rzeczywistości integracja ciała z technologią rozpoczęła się już jakiś czas temu. Przykładem może być stosowanie rozrusznika serca w celu regulacji stymulacji serca i utrzymania prawidłowego tętna.

4. Sztuczna inteligencja

Jest to interdyscyplina, której celem jest tworzenie inteligentnych systemów, rozumiejąca inteligencję jako zdolność do manipulowania informacją i przekształcania jej w coś nowego. W tym sensie postępy w tej dziedzinie są coraz bardziej zaskakujące. Do tego stopnia, że dysponujemy dziś maszynami, którym udało się przewyższyć pewne możliwości człowieka.

Kreacje w sztucznej inteligencji są niezbędne do budowy systemów i maszyn niezbędnych do rozwoju transhumanizmu.

5. Fuzja umysłu i maszyny

Najbardziej ekstremalnym twierdzeniem transhumanizmu jest porzucenie naszego organicznego ciała, przeniesienie umysłu do maszyny. W ten sposób moglibyśmy żyć wiecznie wewnątrz mechanicznej i cyfrowej jednostki, takiej jak komputer lub robot.

Rodzi to jednak szereg filozoficznych pytań wartych dyskusji. Gdyby stało się to możliwe, czy umysł skopiowany do maszyny nadal byłby tą osobą? Czy obie wersje umysłu byłyby tą osobą? Gdyby sporządzono dwie kopie, czy byłyby to dwie niezależne osoby?

To jedna z najbardziej naciąganych propozycji i jak na razie nic nie daje nam podstaw do wiary, że będzie to możliwe w przyszłości. Najpierw należy rozwikłać zagadki ludzkiej świadomości.

Ramię robota.
Zrobotyzowane protezy wydają się być pierwszym krokiem w transhumanizmie, który łączy biologię z maszynami.

Przyszłe implikacje transhumanizmu

Dziś faktem jest, że postęp naukowy i technologiczny sprawił, że rozwinęliśmy się jako gatunek. Jednak w tym momencie mądrze jest zatrzymać się i zastanowić nad konsekwencjami tego postępującego rozwoju dla społeczeństwa. Chociaż nie można zaprzeczyć atrakcyjności transhumanizmu, nie zdejmuje to z nas odpowiedzialności za całościową ocenę.

Na przykład powinniśmy zastanowić się i przedyskutować ważne kwestie, takie jak:

  • Jakie byłyby implikacje implantów nanotechnologicznych w mózgu? Czy warunkowałyby one naszą wolność myśli?
  • Jak zmiany genetyczne wpłyną na następne pokolenia? Czy w tym procesie przejściowym ci, którzy zostali genetycznie zmodyfikowani, będą mieli zauważalną przewagę nad tymi, którzy nie byli?
  • Transhumanizm opowiada się za stosowaniem ulepszeń technologicznych dla całej populacji, a nie tylko dla tych, których na to stać. Jak wobec tego osiągnąć równość?

Transhumanizm jest atrakcyjną propozycją dla gatunku ludzkiego, ponieważ pozostawia wiele oczekiwań co do możliwości zapobiegania chorobom i samej śmierci. Jednak w świetle tych twierdzeń należy rozważyć stojące za nim kwestie etyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.