Tulipany - w jaki sposób je sadzić i pielęgnować
O tulipany, należy dbać już od sadzenia. Ten kwiat wyróżnia się wśród najczęściej sadzonych w celu upiększania ogrodów i tworzenia wyjątkowych bukietów w dekoracji wnętrz.
Gatunek dostępny jest w wielu kolorach, którym ludzie przypisują określone znaczenia. Na przykład żółty ma związek z przyjaźnią i radością, fioletowy jest powiązany z sukcesem, czerwony przywołuje pasję, a biały spokój. Niebieskie odcienie są generowane przez sztuczną pigmentację i są uważane za symbol spokoju.
Łatwo jest pójść do kwiaciarni i zamówić kompozycję z tych kwiatów, ale jeśli chcesz, aby upiększyły one tereny zielone Twojego domu, dobrze jest poznać sekrety zdrowej i pięknej uprawy tulipanów.
Tulipany – kwiat o kilku interesujących cechach
Recenzja Waste Magazine wskazuje, że ten kwiat, którego rodzaj to Tulipa, jest uprawiany w wielu gatunkach na całym świecie, co pokazuje różnorodność jego kształtów i kolorów.
Cebulki sadzi się jesienią, a kwitną wiosną. Chociaż zwykle mierzą 20 centymetrów wysokości, niektóre tulipany mogą mieć łodygi sięgające nawet do 60 centymetrów.
Liście przypominają płaską lancę, a płatki rosną do wewnątrz, w kulistym zawiniątku. Jedną z jego głównych atrakcji jest p ołączenie odcieni w jego koronie. Nie zawsze jest to jednolity kolor, ale dopuszcza przebarwienia lub rozmycia.
Kwiat Lys, papuga, tulipan botaniczny i Darwin to najczęściej spotykane odmiany.
Podczas sadzenia zwróć uwagę na szczegóły
Istnieją dwa podstawowe czynniki dotyczące sadzenia tulipanów: jeden z nich ma związek z pogodą. Należy je sadzić przed pierwszymi przymrozkami w roku, w przeciwnym razie zimno zniszczy cebulki.
Najlepiej wykorzystać środek jesieni, aby okres spoczynku spowodowany niskimi temperaturami nie zaszkodził kwitnieniu.
Druga kwestia dotyczy cebulek. Istotne jest, aby wybierać te z cienką skórką, ale wciąż odporne na dotyk. Odrzuć te, które nie wyglądają zdrowo lub są zwiędłe.
Posadź je na podłożu uniwersalnym, w doniczce lub w samej glebie, przestrzegając głębokości 8 centymetrów. Po posadzeniu pozostaje już tylko skrupulatnie ich doglądać.
Przeczytaj również: Jak sprawić, żeby cięte kwiaty stały dłużej?
Wskazówki dotyczące pielęgnacji
Po posadzeniu tulipanów należy odczekać od 3 do 4 miesięcy, aż kwiaty wykiełkują. Chociaż pąki utrzymują się przez około 3 tygodnie, zanim zwiędną, warto czekać tak długo, aby docenić ich naturalne piękno.
Przyjrzyjmy się teraz pielęgnacji, jakiej wymaga plantacja tulipanów.
Dobre światło
Zlokalizuj tulipany w miejscach, w których otrzymają światło słoneczne, chociaż jeśli otoczenie jest bardzo ciepłe, najlepiej szukać zacienionych obszarów. Ponadto ważne jest, aby cebulki sadzić szeroką częścią do dołu, aby nie rosły do góry nogami.
Mierzone podlewanie
Umiar jest kluczowy w podlewaniu, aby zapobiec przelaniu i zatopieniu rośliny. Sprawdź podłoże przed wlaniem wody do doniczki, aby zweryfikować, czy rzeczywiście jej potrzebuje.
Zarówno w doniczkach, jak i w ziemi ogrodowej lepiej jest używać konewki, ponieważ węże dozują mocniejszy i bardziej agresywny strumień wody.
Nawadnianie tych kwiatów , gdy są w pomieszczeniu, powinno się odbywać 2 do 3 razy w tygodniu. Na zewnątrz podlewanie nie jest konieczne, o ile często pada deszcz. W każdym przypadku podłoże musi być lekko wilgotne.
Nawożenie
Nawożenie tulipanów powinno odbywać się raz w roku, w połowie jesiennych nasadzeń. Jest to właściwa technika, dzięki której w miarę rozwoju korzeni cebula otrzymuje składniki odżywcze, które sprawią, że będzie rosła silna i zdrowo kwitła.
Pamiętaj, aby umieścić nawóz o przedłużonym uwalnianiu na wierzchniej warstwie gleby. Aby nie zepsuć korzeni, nawóz powinien uwalniać składniki odżywcze stopniowo.
Zgodnie z artykułem opublikowanym w Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas nawóz uniwersalny jest powszechnie zalecany, ale wermikompostowanie jest równie akceptowalne ze względu na jego rolę jako biologicznego kontrolera przeciwko różnym szkodnikom.
Acta Zoológica Mexicana podaje natomiast liczne badania dotyczące korzystnego wpływu próchnicy robaków na wzrost gatunków roślin, ponieważ jest to mechanizm stymulujący dostarczanie składników pokarmowych, poprawiający substrat i dostarczający korzystnych mikroorganizmów do produkcji substancji fitohormonalnych.
Sprzątanie na czas
Nie odrywaj płatków przy pierwszych oznakach więdnięcia. Opóźnij czyszczenie, aż liście i łodygi będą żółte. Oznacza to, co najmniej 5 tygodni. Dzięki temu cebulki możesz z łatwością wykopać, oczyścić, przechować w chłodnym miejscu i sadzić następnej jesieni.
Odpowiedni rozstaw
Jakże uderzający jest rząd pięknych kolorowych tulipanów! Możesz uzyskać taki efekt, o ile podczas sadzenia zachowasz między cebulkami wynoszący od 5 do 10 centymetrów. Celem jest zapewnienie im wystarczającej ilości miejsca do prawidłowego kiełkowania.
Ochrona przed chorobami
Według publikacji University of Illinois, tulipany czasami atakuje grzyb o nazwie Botrytis i wiru znany jako „mozaika”.
Fusarium lub zgnilizna korzeni to kolejna plaga, która szkodzi tulipanom. Aby wyleczyć roślinę, oprócz stosowania botanicznych środków dezynfekujących, należy wykluczyć zgniłe i spleśniałe cebulki.
Biuletyn Instituto de Investigaciones Agropecuarias z kolei wspomina, że należy zminimalizować czynniki predysponujące roślinę do chorób. Wśród nich wyróżniamy między innymi:
- Przelewanie gleby
- Nieodpowiedni drenaż
- Mało powietrza i niska porowatość
- Rany spowodowane przez człowieka i mikroorganizmy
Typowe objawy chorych kwiatów mogą być widoczne poprzez wady rozwojowe, zmiany koloru i brak wigoru.
Tulipany uprawiane w wodzie
Niektóre gatunki tulipanów można uprawiać w wodzie. Te przypadki wymagają innego rodzaju opieki. Najważniejsze to mieć szerokie szklane naczynie, aby na jego dnie znalazły się kamienie, a na nich okazy.
Napełnij pojemnik do wysokości, która umożliwia korzeniom na kontakt z wodą i postaw w miejscu, które ma dostęp słońca i powietrza. W trzecim tygodniu cebulki się otworzą, a łodygi zaczną kiełkować. Podczas tego procesu regularnie zmieniaj wodę.
Piękne tulipany – rezultat odpowiedniej pielęgnacji
Oprócz tego, że są piękne, kwiaty te mają właściwości związane z kwestiami leczniczymi. Przestrzeganie odpowiednich wskazówek dotyczących sadzenia i pielęgnacji tulipanów jest niezbędne, aby móc się nimi cieszyć.
Instytut Ekologii zwraca uwagę, że sok uzyskiwany przez wyciskanie płatków jednego z gatunków pomaga łagodzić dolegliwości skórne spowodowane odrą. Dodaje też, że tulipan jest silnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym przeciwko rakowi. Kwiat ten polecany jest nawet jako składnik preparatów pomagających przy zapaleniu migdałków i biegunkach.
Zawarte w nim związki chemiczne kojarzone są natomiast z pielęgnacją skóry i zapobieganiem wypadaniu włosów. I choć potrzeba dalszych badań na ten temat, tulipany słyną z tego, że są wspaniałym afrodyzjkiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bobadilla S, Diacinti I, Lexow G. Virus del mosaico del tulipán (TBV). Detección y síntomas. Instituto Nacional de Tecnología Agropecuaria. Argentina; 2004. https://inta.gob.ar/sites/default/files/script-tmp-manual_virustulip.pdf
- Calle M, Gómez J. Guía de plantas. Waste Magazine. España. https://wastemagazine.es/tulipa.htm
- Domínguez J, Gómez Brandón M, Lazcano C. Influencia del vermicompost en el crecimiento de las plantas. Aportes para la elaboración de un concepto objetivo. Acta Zoológica Mexicana. Vol. 26. Núm. 2. México; 2010. https://www.redalyc.org/pdf/575/57515556027.pdf
- Enfermedades de Tulipa sp. (Tulipán). Enfoque: Plantas y Enfermedades. Extensión Universidad de Illinois. Estados Unidos. https://web.extension.illinois.edu/focus_sp/per_tulipa.cfm#:~:text=(Tulip%C3%A1n)%20es%20usualmente%20afectada%20por,las%20plantas%20infectadas%20por%20virus
- France A. Las enfermedades del tulipán. Técnicas de producción de tulipanes. Capítulo 5. Instituto de Investigaciones Agropecuarias. Chile; 20002. https://biblioteca.inia.cl/discover?filtertype_1=ispartofvol&filter_relational_operator_1=equals&filter_1=no.%2095&filtertype_2=ispartof&filter_relational_operator_2=equals&filter_2=Bolet%C3%ADn%20INIA%20-%20Instituto%20de%20Investigaciones%20Agropecuarias
- Laines Canepa J, Villegas Cornelio V. Vermicompostaje: II avances y estrategias en el tratamiento de residuos sólidos. Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas. Vol. 8. Núm. 2. México; 2017. https://www.redalyc.org/journal/2631/263150548013/html/#:~:text=De%20las%20muchas%20ventajas%20de,2010%3B%20Jack%2C%202012
- Tulipán. Instituto de Ecología. México. https://www.inecol.mx/inecol/index.php/es/2013-06-05-10-34-10/37-planta-del-mes/1131-tulipan#:~:text=A%20lo%20largo%20de%20su,cuando%20se%20padece%20de%20aftas