Nawadnianie kapilarne: co to jest i jakie są jego zalety?

Nawadnianie kapilarne oszczędza wodę, pieniądze i czas. Jest to skuteczna metoda dla każdego rodzaju upraw. Dowiedz się wszystkiego na ten temat!!
Nawadnianie kapilarne: co to jest i jakie są jego zalety?

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2023

Jeśli zajmujesz się ogrodnictwem, prawdopodobnie zechcesz się dowiedzieć, dlaczego warto stosować nawadnianie kapilarne. Jest to technika nawadniania, korzystna zarówno dla roślin, jak i dla tych, którzy się nimi opiekują.

W porze suchej podlewanie kapilarne działa bardzo skutecznie. Nie wymaga dużych inwestycji, ani stałego nadzoru podczas nawadniania. Wręcz przeciwnie, polega na przystosowaniu systemu do samodzielnego wykonywania zadania.

Ponadto, o ile prawidłowo ją wykonano, instalacja znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia gleby i upraw. Powiemy Ci więcej w tym artykule.

Co to jest nawadnianie kapilarne?

Kapilarność to zjawisko, które pozwala na dostarczanie roślinom wody, której potrzebują w danym momencie. Proces zaczyna się od korzeni, które działają jak naczynia przewodzące i chłonne, jak wyjaśnia artykuł z Water Foundation (FA).

Następnie substancje zawarte w glebie docierają do liści. Aby to osiągnąć, należy zamontować urządzenie, które zwalnia z konieczności użycia energii pomocniczej, gwarantuje dokładne zasilanie i eliminuje prawdopodobieństwo spływu i zastoisk.

Proces ten polega na cyrkulacji wody dzięki niewielkiemu kanałowi w glebie, a także jej wznoszeniu się przez korzenie, dzięki czemu rośliny rosną prawidłowo. W tej metodzie ciecz wypełnia również przestrzenie pozostające w glebie.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią

Jakie zalety ma nawadnianie kapilarne

Lekki i nieskomplikowany montaż to zaleta podlewania roślin metodą nawadniania kapilarnego. Prostota tego mechanizmu nie wpływa na nawodnienie rośliny w odpowiednim czasie. Kiedy jedziesz na wakacje, nie ma więc potrzeby zostawiania kogoś odpowiedzialnego za tę czynność. Oto kilka innych zalet tego systemu.

Oszczędność wody

nawadnianie kapilarne
Nawadnianie kapilarne oszczędza wodę w porównaniu z tradycyjnym nawadnianiem.

Stosując zasadę nawadniania kapilarnego, zużywasz mniej litrów wody w porównaniu do tradycyjnego podlewania. Rośliny zawsze będą miały odpowiednią ilość płynu i nie będzie strat. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w ich wyglądzie. Rachunek za usługę i wkład w ochronę zasobów przyrody to dodatkowe korzyści.

Minimalne parowanie

Ponieważ woda nie jest magazynowana na powierzchni, parowanie prawie nie występuje. Jak wskazuje publikacja z Uniwersytetu w Murcji, w suchym klimacie woda wznosi się w roślinach w wyniku działania kapilarnego i odparowuje na powierzchni, ale procent straty jest niewielki.

Kontrola wilgotności

Poprzez działanie kapilarne rośliny wysysają taką ilość wody, jakiej potrzebują do utrzymania zdrowia. Uniwersytet w Cotopaxi wspomina w badaniach, że woda pobierana przez korzenie zastępuje wodę utraconą w wyniku transpiracji. W tym samym czasie wilgotność gleby spada, przyczyniając się do jej regulacji.

Mniej inwestycji

Potrzeba nie tylko mniej pieniędzy, ale i mniej czasu zainwestowanego w zaprojektowanie i montaż systemu. Rury PCV używane do tego celu nie są drogie, a wykonanie też nie jest trudne. Dopiero, jeśli działka jest zbyt duża i przeznaczona do określonych celów, możesz potrzebować pomocy.

Skrócenie czasu podlewania

W przypadku innych metod codziennie spędzasz czas na podlewaniu roślin. Nawadnianie kapilarne eliminuje tę konieczność i możesz wykorzystać ten czas na inne zadania. Proces przebiega sam, o ile w zbiorniku znajduje się niezbędny płyn.

W sadach lub bardzo dużych ogrodach system ten jest bardzo pomocny w nawilżaniu plantacji bez konieczności przebywania w niej. A uwzględniając pewne zmiany system można nawet dostosować do doniczek.

Jak się instaluje nawadnianie kapilarne

nawadnianie kapilarne pomidorów
Nawadnianie kapilarne może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla dużych obszarów.

Aby zainstalować system nawadniania kapilarnego, nie trzeba posiadać ogromnej wiedzy. Jednak przeprowadzenie badań i poświęcenie czasu zapobiega awariom konstrukcji i pomaga w jej późniejszej instalacji. Zwróć uwagę na następujące kroki:

  1. Znajdź obszar, który chcesz podlać. Obszar, na którym chcesz zbudować kanał irygacyjny, wymaga wykopania dołu o minimalnej głębokości 50 centymetrów i szerokości odpowiadającej przestrzeni, którą zamierzasz obsadzić.
  2. Wypoziomuj ziemię. Upewnij się, że gleba jest wyrównana; w przeciwnym razie uniemożliwi to równomierne rozprowadzenie wody. Usuń wszystkie pobliskie elementy, które zakłócają obieg cieczy. Podlewaj również podstawę w wystarczającym stopniu, aby uzyskać lepsze nasycenie.
  3. Użyj wodoodpornej tkaniny. To konieczne, aby zapobiec wchłanianiu wody w glebie poniżej i po bokach; upewnij się, że tkanina zakrywa ściany.
  4. Montaż rury. Rura PCV jest idealnym kanałem do zasilania z zewnątrz. Użyj połączenia w kształcie litery „L” i przebij podstawę; mini otwory są skierowane na dół, ponieważ chcemy, by woda, która zejdzie z powierzchni, kontynuowała swoją podróż do korzeni.
  5. Chroń swój system przed chwastami. W tym ostatnim kroku zabezpieczasz dół za pomocą siatki przeciw chwastom, zaprojektowanej z myślą o przepuszczalności, aby zapobiec przechodzeniu światła, a przede wszystkim powstrzymać rozprzestrzenianie się chwastów i mikroorganizmów.

Pozostaje tylko wlać wodę z zewnątrz, aby działanie kapilarne mogło wykonać swoją pracę.

Czy nawadnianie kapilarne sprawdza się w przypadku wszystkich upraw?

The Water Foundation twierdzi, że zjawiska kapilarne są widoczne w wielu roślinach, w tym w dużych drzewach, gdzie woda przedostaje się przez gałęzie i odparowuje na liściach.

Chociaż ta taktyka jest odpowiednia dla prawie każdego gatunku, ważne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualne wymagania, ponieważ woda w zbiorniku może stać zbyt długo, co pogorszy jej jakość.

Takie nawadnianie jest preferowane w ogrodach przydomowych i działkach ogrodniczych, zwłaszcza tam, gdzie sadzenie wymaga trwałej wilgoci. Awokado, pomidory, szpinak i papryka to rośliny wymagające dużej ilości wody.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Wskazówki i kroki, jak założyć alpejski ogród w swoim domu

Czy ta metoda nawadniania ma jakieś wady?

Błąd ludzki podczas instalacji systemu kapilarnego może mięć wpływ na rozwój upraw. Gdyby mechanizm nawadniania nie był ustawiony prawidłowo, woda nie krążyłaby, a konsekwencją byłoby więdnięcie roślin.

Znając wymagania dotyczące nawodnienia dla każdej rośliny, łatwiej będzie kontrolować obecność wody w zbiorniku i przestrzegać odpowiedniego uzupełniania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.