Typowe błędy podczas używania maski z tkaniny

W ostatnich tygodniach eksperci zalecają stosowanie maski z tkaniny jako środka opóźniającego rozprzestrzenianie się koronawirusa (SARS-CoV-2). Jednak wiele osób popełnia poważne błędy podczas ich używania. Dowiedz się, jakie są z tego artykułu!
Typowe błędy podczas używania maski z tkaniny

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegają, że niektórzy ludzie popełniają istotne błędy podczas używania maski z tkaniny. Chociaż te akcesoria wydają się spowalniać rozprzestrzenianie choroby COVID-19, to jednak niewłaściwe ich użycie zmniejsza ich skuteczność.

W ostatnich dniach wszystkim doradzono korzystanie z tych masek, szczególnie podczas robienia niezbędnych wycieczek do miejsc publicznych, takich jak sklep spożywczy lub apteka.

I chociaż maski z tkaniny nie są wystarczająco skuteczne, aby w pełni zapobiec infekcji, to jednak eksperci uważają, że pomagają one zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa w przypadkach, gdy osoba bez objawów nie wie, że ma wirusa.
Jednak organizacje, o których wspomnieliśmy powyżej, mówią nam, że musimy wiedzieć, jak prawidłowo z nich korzystać. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość tego, jak zapobiegać poważnym błędom, które mogą obniżyć ich skuteczność.

Co to za błędy? Zapraszamy do przeczytania pozostałej części naszego dzisiejszego artykułu, dzięki czemu będziesz w stanie dowiedzieć się, jakie są te błędy i jak im zapobiegać.

Błędy jakie popełniasz podczas używania maski z tkaniny

W ostatnich tygodniach eksperci zalecają stosowanie maski z tkaninami jako środek opóźniający zależność się od koronawirusa (SARS-CoV-2). Jednak wiele osób narażonych na poważne błędy podczas korzystania z nich.

Możemy znaleźć maski wykonane z różnych materiałów, takich jak tkanina wodoodporna lub bawełna. Ten ostatni jest jednak najbardziej zalecany, ponieważ zwykle nie jest agresywny dla skóry i tak wykonana maseczka dobrze przylega do naszej twarzy.

W każdym razie, niezależnie od materiału, najważniejsze jest unikanie błędów podczas używania maski z tkaniny. Poniżej prezentujemy Ci listę najważniejszych z nich:

1. Zakładanie, że maski z tkaniny są odpowiednie dla wszystkich ludzi

Powszechnym nieporozumieniem na temat używania maski z tkaniny jest założenie, że są one odpowiednie dla wszystkich, bez wyjątków. Cóż, w jednej z ostatnich publikacji wydanej przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (oryg. Centers for Disease Control and Prevention) ostrzegają, że występują przypadki, w których powinniśmy unikać używania tych masek.

Obejmują one między innymi:

Dwie maseczki dla dzieci
  • Dzieci poniżej drugiego roku życia
  • Osoby z problemami oddechowymi
  • Pacjenci nieprzytomni
  • Osoby niepełnosprawne lub z jakiegokolwiek powodu niebędące w stanie usunąć maski samodzielnie, bez pomocy kogoś drugiego.

W niektórych przypadkach, takich jak dzieci poniżej drugiego roku życia i pacjenci z problemami z oddychaniem, najlepiej unikać w ogóle stosowania maski z tkaniny.

2. Wiara w to, że zapewniają one skuteczną ochronę medyczną

Chociaż dowody nie są wciąż jednoznaczne, a eksperci nadal debatują nad tym problemem, to jednak obecnie dostępne wyniki badań sugerują, że noszenie maski z tkaniny może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19.

Jest to szczególnie prawdziwe stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że są wśród nas ludzie, którzy nie mają żadnych objawów i kontynuują w efekcie tego normalne życie.

Mimo to CDC i inne organy z dziedziny zdrowia publicznego podkreślają, że stosowanie maseczek na twarz jest niewystarczającym środkiem zapobiegającym infekcji. Co więcej, błędem jest sądzić, że zapewniają one taką samą ochronę jak maska ​​chirurgiczna lub typu N95, które są zarezerwowane dla personelu medycznego.

3. Rezygnacja z mycia rąk i lekceważenie zasady zachowania dystansu społecznego

Ponieważ te maski są niewystarczające, aby zapobiec infekcji, nadal musimy zachować środki, takie jak regularne mycie rąk i zachowanie odpowiedniego dystansu od innych osób. Błędem jest myśleć, że sam fakt używania tych masek ochroni nas bez konieczności podejmowania jakichkolwiek innych środków ostrożności.

Ludzie w maskach

Utrzymywanie rąk w czystości jest nadal jednym z głównych środków zapobiegawczych infekcji koronawirusem. Ponadto, przebywając w miejscach takich jak supermarkety, apteki i transport publiczny, zawsze należy zachować odległość co najmniej 2 metrów od innych ludzi.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Mycie rąk: najskuteczniejszy sposób ochrony przed koronawirusem

4. Zakrywanie samych tylko ust

Jest to bez wątpienia jeden z najczęstszych błędów podczas używania maski z tkaniny. Widzimy wielokrotnie, jak ludzie, być może dla wygody, zakrywają tylko usta i odsłaniają nosy. Nie tak powinno to działać!

Bardzo ważna jest ochrona wszystkich dróg oddechowych w jak największym stopniu. Dlatego maski z materiału lub typowo medyczne powinny zawsze zakrywać zarówno nos, jak i usta. Pamiętaj, że są to główne trasy przenoszenia wirusa SARS-CoV-2.

Zarówno maski materiałowe, jak i medyczne powinny zakrywać nos i usta.

5. Pomijanie prania masek z tkaniny po ich użyciu

Chociaż nie trzeba wyrzucać masek z tkaniny, bo są wielorazowego użytku, to jednak należy je dokładnie umyć po każdym użyciu. Nawet jeśli wyglądają czysto „na oko”, to poważnym błędem jest używanie ich kilka razy z rzędu bez ich wyprania.

CDC wskazuje, że wystarczy wyprać je w pralce wraz resztą standardowego prania, aby były ponownie gotowe do użycia. Oczywiście można je również prać ręcznie za pomocą mydła i wodą. Najlepszą rzeczą w tych maskach jest to, że ich mycie prawie nie powoduje, że tracą swój kształt. Mają po prostu wystarczająco dobrą trwałość.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Pranie – jak suszyć je prawidłowo?

6. Zapominanie o konieczności mycia rąk przed i po użyciu maski z tkaniny

Jak już powiedzieliśmy, ważne jest, aby regularnie myć ręce. Chcielibyśmy jednak dodać, że higiena rąk powinna być powtarzana przed i po dotknięciu maski z tkaniny. Pamiętaj, że te akcesoria nie są wolne od patogenów, tak jak ma to miejsce w przypadku umytych rąk. Dlatego też ścisłe przestrzeganie zasad higieny jest naprawdę niezbędna.

Gdy nie są używane, należy przechowywać maski w czystej torbie, najlepiej w szczelnie zamykanej torebce foliowej. Alternatywnie możesz użyć czystego, nieprzepuszczalnego dla powietrza pojemnika.

Błędy podczas używania maski z tkaniny: przypomnienia na sam koniec

Popełnianie błędów podczas używania maski z tkaniny zmniejsza ich skuteczność jako środka zapobiegawczego przeciwko chorobe COVID-19. Jeśli więc popełniasz te błędy, powinieneś je jak najszybciej wyeliminować.

Oprócz tego nigdy nie powinieneś przestać stosować nawyków profilaktycznych, takich jak dokładne mycie rąk, utrzymywanie dystansu społecznego i przestrzeganie odosobnienia w domu.
Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się być dla Ciebie przydatny. Bądź na bieżąco, aby uzyskać więcej informacji na temat wirusa i chronić swoje zdrowie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.