Pieluchy z tkaniny - czy wiesz, jakie mają wady i zalety?

Pieluchy jednorazowe czy pieluchy z tkaniny? Ogromne oszczędności, na które pozwalają pieluchy materiałowe sprawiają, że myślisz, że są najlepszą opcją. Jednak przed dokonaniem wyboru powinnaś także poznać ich wady.
Pieluchy z tkaniny - czy wiesz, jakie mają wady i zalety?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Od kilku lat wiele matek decyduje się na pieluchy z tkaniny, ponieważ jest to znacznie tańsze i przyjazne dla środowiska rozwiązanie niż jednorazowe. Ta opcja ma w rzeczywistości pewne zalety, ale także wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pieluch dla dziecka.

Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź dokładnie jakie wady i zalety mają pieluchy z tkaniny. Czytaj uważnie!

Pieluchy z tkaniny

Przed pojawieniem się jednorazowych pieluszek celulozowych powszechnie stosowano pieluchy z tkaniny. Teraz, wiele lat później, dużo kobiet decyduje się na powrót do korzystania z tego rodzaju pieluszek z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ są wielokrotnego, a nie jednorazowego użytku. A po drugie są znacznie tańsze.

Rzeczywiście, chociaż na początku trzeba ponieść koszt, aby nabyć wystarczającą ilość pieluch. Jednak fakt, że można je prać i używać ponownie, oznacza długoterminową oszczędność.

Z drugiej strony „ekologiczne” pieluchy, czyli pieluchy z tkaniny, można również doskonale regulować i są hipoalergiczne. Obecnie wykonuje się je z naturalnych włókien, więc to nie to samo, co pieluchy w przeszłości. Dzisiaj stosunkowo łatwo się je pierze i nie stwarzają żadnych problemów higienicznych u dziecka.

Niestety, oprócz zalet, mają również pewne wady. Dlatego, aby wszystko było jasne, zanim zdecydujesz, przeanalizuj zalety i wady pieluch z tkaniny.

Zalety, jakie oferują pieluchy z tkaniny

Pieluchy z tkaniny są zdrowe dla dziecka

Pierwszą zaletą tego rodzaju pieluszek jest to, że są zdrowe dla dziecka. W rzeczywistości są one wytwarzane z produktów w 100% naturalnych, takich jak bawełna lub bambus.

Przewijanie dziecka w pieluchy z tkaniny
Zaletą pieluszek tkaninowych jest to, że w dłuższej perspektywie są tańsze i nie wpływają szkodliwie na środowisko.

Dzięki temu ryzyko podrażnienia delikatnej skóry dziecka jest minimalne. Właśnie z tego powodu dzieci, które używają pieluch z naturalnych tkanin, mają mniejszy wskaźnik zapalenia skóry.

Zapewniają dziecku większy komfort

Ponieważ są to naturalne i oddychające tkaniny, ich zastosowanie w gorących porach roku pozwala skórze maleństwa oddychać, unikając pocenia się i nadmiernego ciepła. Z drugiej strony nie zapomnij o komforcie swojego maluszka. Delikatnego dotyku materiału i jego miękkości nie można porównać z powierzchnią sztucznych pieluszek jednorazowych.

Pieluchy z tkaniny są ekologiczne

Używając pieluch z tkaniny, dbamy o środowisko. Oczywiście wszyscy jesteśmy świadomi, że ilość wytwarzanych przez nas odpadów przepełnia naszą planetę. Dlatego warto wziąć pod uwagę, że jednorazowe pieluchy, nawet jeśli ulegają biodegradacji, rozkładają się około 7 lat. Wyobraźcie więc sobie jak Waszym wyborem dorzucacie ziarenko do ochrony środowiska.

Możesz sporo zaoszczędzić

Jak powiedzieliśmy wcześniej, pieluchy z tkaniny stanowią duże oszczędności w perspektywie długoterminowej. To prawda, że ich nabycie na początku jest droższe niż zakup opakowania jednorazowego użytku. Jednak fakt, że można je ponownie wykorzystać, oznacza, że ​​nie będziesz musiała co tydzień wydawać znacznych kwot, aby znowu kupić pieluchy. Sama dokładnie przelicz te oszczędności!

Z drugiej strony może się zdarzyć, że któraś koleżanka zostawi ci pieluszki, które ona używała, albo „odziedziczysz” je w jakiś inny sposób. Dzięki temu nie będziesz musiała dokonywać nawet początkowej inwestycji.

Można je ozdobić i dostosować

Pieluszki ekologiczne nie są jednorazowego użytku, a ponadto są wykonane z tkaniny. Dlatego możesz je wyhaftować, albo coś na nich nadrukować itp. Także te sprzedawane na rynku mają zazwyczaj piękne, oryginalne i bardzo zabawne wzory. Możesz nawet dopasować je do ubrania, które nosi Twój niemowlak.

Wady stosowania ekologicznych pieluszek

Pieluchy z tkaniny wymagają więcej pracy

Ponieważ są wielokrotnego użytku, będziesz musiała je prać, następnie suszyć i poskładać przed ponownym użyciem. Oczywiście nie jest to tak wygodne jak wyciąganie pampersa z opakowanie i wyrzucanie po użyciu. Ponadto będziesz musiała pamiętać, aby w porę zorganizować pranie, aby nagle nie zabrakło ci pieluszek.

Śpiące dziecko
Pomimo korzyści, pieluchy materiałowe mogą być niewygodne w niektórych sytuacjach. Zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem.

Z drugiej strony należy również zachować szczególną ostrożność podczas ich prania. Otóż jeśli nie zostaną dobrze wyprane i wypłukane, mogą generować zapachy a nawet problemy skórne u dziecka. Lepiej jest także używać neutralnych detergentów i unikać wybielaczy i innych środków dezynfekujących, które mogą podrażniać skórę dziecka.

Gdy zmieniasz pieluchy z tkaniny poza domem, musisz je zabrać ze sobą, choć są brudne

W przypadku pieluch jednorazowych po prostu wyrzucasz zużytego pampersa do śmietnika i zakładasz dziecku nowego. Ale wyobraź sobie, że jesteś z dala od domu i musisz dziecku zmienić pieluchę z tkaniny. Zużytą i brudną musisz przechować w torbie do momentu powrotu do domu i dopiero wtedy możesz ją wyprać.

Jeśli jest to krótki czas, prawdopodobnie nie stanowi dużego problemu. Jeśli jednak będziesz wyjeżdżać na kilka godzin lub chcesz wyjechać w podróż, pieluszki ekologiczne mogą być bardzo kłopotliwe.

W niektórych żłobkach ich nie akceptują

W wielu żłobkach i przedszkolach opiekunki nie chcą przewijać dzieci pieluchami z tkaniny. Z jednej strony to logiczne, że nie chcą się podejmować przechowywania brudnych pieluch, dopóki ich nie odbierzesz. Jeszcze trudniej sobie wyobrazić, żeby opiekunki miały zajmować się ich praniem.

Dlatego wiele żłobków po prostu ich nie przyjmuje i zmusza rodziców do przynoszenia jednorazowych pieluch jako warunku przyjęcia dzieci.

Jak mogliśmy się przekonać, istnieje wiele naprawdę interesujących korzyści, które przemawiają za wyborem pieluchy z tkaniny. Jednak ich wady również maja duże znaczenie, szczególnie w niektórych sytuacjach. Dlatego należy przed wyborem należy wziąć pod uwagę te wszystkie aspekty.

A może idealną opcją byłoby zastosowanie pieluszek ekologicznych na co dzień i wyposażenie się w pampersy na szczególne wyjścia lub podróże? Oczywiście to ty decydujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shanon A, Feldman W, James W, Dulberg C. Diapers: what do parents choose and why?. Can Fam Physician. 1990;36:1705–1708.
  • Shanmugasundaram, O. L., & Gowda, R. V. M. (2011). Study of Bamboo and Cotton Blended Baby Diapers. Research Journal of Textile and Apparel. https://doi.org/10.1108/RJTA-15-04-2011-B005
  • Zimmerer, R. E., Lawson, K. D., & Calvert, C. J. (1986). The Effects of Wearing Diapers on Skin. Pediatric Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1525-1470.1986.tb00497.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.