Pokarmy, których nie powinno się dawać dziecku

Pokarmy, których nie powinno się dawać dziecku

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Jedną z głównych obaw matek jest zapewnienie prawidłowej diety swojemu dziecku. Dlatego należy pamiętać, że istnieją pokarmy szkodliwe dla dzieci.

Lista pokarmów, których nigdy nie powinno podawać się dziecku jest z reguły bardzo przydatna dla nowych mam. I kiedy dziecko rośnie, starasz się nim opiekować i chronić je w jak najlepszy sposób. Najbardziej kompletnym i pożywnym pokarmem dla Twojego dziecka jest mleko matki.

Konieczne jest jednak również włączenie niektórych produktów do diety, które pomogą na etapie wzrostu, na którym znajduje się dziecko. Idealny wiek do rozszerzenia diety to szósty miesiąc życia. W tym okresie dziecko może pozostać już w pozycji siedzącej i może prawidłowo przyswajać inne pokarmy.

Ogólnie rzecz biorąc dieta uzupełniająca niemowlęcia zwykle obejmuje proste i lekkie dania, takie jak kaszki owocowe lub warzywne. Jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę niektóre pokarmy, których nigdy nie powinno dawać się dziecku, ponieważ mogą być szkodliwe dla jego organizmu.

Pokarmy, których nie powinno się dawać dziecku poniżej 12 miesiąca życia

Jest kilka pokarmów, których matki powinny unikać w diecie swoich dzieci. Poniżej przedstawiamy listę, która posłuży za podstawę do prawidłowego karmienia Twojego malucha.

1. Cukier

Szkodliwe skutki nadmiernego spożycia cukru są dobrze znane. Dlatego unikaj słodzenia papek i napojów, ponieważ będziesz przyzwyczajał go jedynie do jedzenia słodkich pokarmów.

Dziecko w wieku kilku miesięcy nie rozwinęło w pełni podniebienia, więc nie rozróżnia między słodkim a mdłym posiłkiem. Jeśli jednak nadal chcesz dosłodzić posiłki Twojego dziecka zalecamy użycie zmiażdżonego banana lub odrobiny mleka z piersi, aby w ten sposób uniknąć wczesnego pojawienia się próchnicy.

dziecko jedzące loda

2. Miód

Chociaż może się wydawać naturalną opcją dla osłodzenia pokarmu Twojego dziecka, nie zaleca się zamiany cukru na miód. Spożywanie miodu u dzieci przed pierwszym rokiem życia jest związane z rozwojem zatrucia jadem kiełbasianym (choroba jelit, która sprzyja pojawieniu się zaparć u Twojego dziecka i utrudnia karmienie piersią).

3. Sól

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich pokarmów, sól jest używana do podkreślania smaku potraw i włączanie jej do diety Twojego dziecka jest szkodliwe dla zdrowia. Jest to coś, czego nigdy nie możesz podać dziecku w wieku poniżej 1 roku życia, ponieważ poważnie zagraża zdrowiu nerek u dziecka.

Nerki dziecka nie są wystarczająco rozwinięte, aby skutecznie poradzić sobie z dużymi ilościami sodu. Możesz zacząć włączać tę przyprawę umiarkowanie po skończeniu dwunastego miesiąca życia.

4. Ryby i owoce morza

Chociaż ryba jest uważana za bardzo zdrowe białko, nie jest zalecana u niemowląt. Niektóre gatunki ryb zawierają dużo rtęci, która może poważnie wpłynąć na układ nerwowy dziecka.

Nie zaleca się również spożywania krewetek i innych skorupiaków ze względu na zawartość kadmu, które mogą wpływać na rozwój funkcji nerek dziecka.

ryby i owoce morza nie podawaj ich dziecku

5. Niskotłuszczowe produkty mleczne

Mimo że mleko matki nie powinno być zastępowane innymi rodzajami mleka, rozsądne jest zapewnienie dziecku pewnych źródeł zdrowego tłuszczu zwierzęcego. Należą do nich jogurt i ser tłusty w umiarkowanych ilościach.

Należy unikać karmienia go odtłuszczonymi produktami, ponieważ przeszły one wiele modyfikacji, aby zlikwidować nadmiar tłuszczu, który dostarcza źródła witamin i niezbędnych kalorii Twojemu maleństwu.

6. Niektóre warzywa

To prawda, że Twoje dziecko powinno spożywać warzywa, aby wzmacniać swoje ciało za pomocą składników odżywczych i witamin, których one dostarczają. Jednak wśród pokarmów, których nigdy nie powinno się podawać dziecku, są warzywa, takie jak:

  • Boćwina,
  • Szpinak,
  • Wodorosty,
  • Ogórecznik.

Te warzywa mają wysokie stężenie azotanów, co powoduje methemoglobinemię, stan charakteryzujący się niebieskawym odcieniem skóry. Wpływa także na błony śluzowe i doprowadza do braku tlenu we krwi.

7. Napoje zawierające kofeinę

Niektóre matki nie wiedzą, jak szkodliwe może być podawanie dzieciom napojów zawierających kofeinę, dlatego umieszczamy je na liście. Kawa, napoje gazowane i herbata zawierają wysokie stężenie kofeiny i innych dodatków, które hamują wchłanianie żelaza i wapnia.

Dodatkowo są bezpośrednio odpowiedzialni za nadmierne pobudzenie układu nerwowego dziecka.

8. Orzechy i przekąski

Orzechy są jedzeniem, którego nigdy nie powinno się podawać dziecku poniżej pierwszego roku życia, ponieważ mają one tendencję do wywoływania problemów, takich jak dławienie się. Produkty te mogą być zawarte w diecie Twojego dziecka po piątym roku życia i spożywane pod nadzorem dorosłych.

Nie zaleca się również promowania konsumpcji czipsów, ciastek lub innych produktów sprzedawanych na rynku. Zazwyczaj zawierają one duże ilości cukru i innych dodatków, które nie sprzyjają zdrowiu Twojego dziecka.

Ważne jest, aby starannie wybierać żywność, którą podasz Twojemu maleństwu. Kiedy włączasz do diety dziecka substancje stałe musisz wiedzieć, jakie korzyści przynoszą dla jego zdrowia. W razie wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą. Nie zapomnij wziąć pod uwagę naszej listy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mis NF., Braegger C., Bronsky J., Campoy C., et al., Sugar in infants, children and adolescents: a position paper of the european society for paediatric gastroenterology, hepatology and nutrition committee on nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2017. 65 (6): 681-696.
  • Wikstrom S., Holst E., Infant botulism- why honey should be avoided for children up to one year. Lakartidningen, 2017.
  • Johnson RJ., Sánchez Lozada LG., Andrews P., Lanaspa MA., Perspective: a historical and scientific perspective of sugar and its relation with obesity and diabetes. Adv Nutr, 2017. 8 (3): 412-422.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.