Oszczędzanie pieniędzy - poznaj najlepsze sposoby

Miesięczne płatności, zadłużenie i inne czynniki ograniczają naszą zdolność do oszczędzania; ale oszczędzanie pieniędzy może być proste, jeśli uczynisz to priorytetem. Przeanalizujemy 4 wskazówki, które bez wątpienia pomogą Ci zaoszczędzić pewne kwoty.
Oszczędzanie pieniędzy - poznaj najlepsze sposoby

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia, 2021

Miesięczne płatności, zadłużenie i inne czynniki ograniczają naszą zdolność do oszczędzania; ale oszczędzanie pieniędzy może być proste, jeśli uczynisz to priorytetem. Przeanalizujemy 4 wskazówki, które bez wątpienia pomogą Ci zaoszczędzić pewne kwoty.

Mówią, że oszczędzanie pieniędzy jest drogą do zdobycia fortuny i w rzeczywiście jest to prawdą. Posiadanie siatki bezpieczeństwa może nam pomóc stawić czoła złym czasom finansowym, jeśli będziemy inwestować lub planować przyszłość.

Dlatego w tym artykule omówimy, w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze co miesiąc. A później możesz je wykorzystać, jak tylko chcesz!

Dlaczego oszczędzanie pieniędzy to dobry pomysł?

Ważne jest, aby zawsze mieć trochę odłożonych pieniędzy, które pomogą Ci w nagłych wypadkach np. na okazję inwestycji czy dodatkowe wydatki. Wiele osób żyje z dnia na dzień i od bankructwa dzieli ich zaledwie jeden miesiąc, jeśli stracą pracę (poza jakąkolwiek rekompensatą jaką mogą otrzymać).

Nie wszyscy mają zwyczaj oszczędzania, a co gorsza nie wiedzą o jego zaletach. W każdej chwili może zdarzyć się coś nieprzewidywalnego, co będzie wymagać natychmiastowego użycia gotówki. Jak byś sobie z tym poradził, jeśli masz tylko debet na swojej karcie?

Poza tym oszczędzanie pieniędzy jest równoznaczne z planowaniem na przyszłość. Może jesteś kimś kto “żyje w teraźniejszości”, ale powinieneś pamiętać, że chociaż dzisiaj wszystko jest dobrze, jutro może być całkiem inaczej. Powinieneś zawsze być przygotowany.

Nie oznacza to, że powinniście przestać cieszyć się czymkolwiek. Mamy na myśli to, że dodatkowe i niepotrzebne wydatki powinny być bardziej wyjątkiem niż normą. Istnieje wiele wydatków, które wpływają na naszą zdolność oszczędzania: wakacje, jedzenie poza domem, wyjazdy weekendowe i ubrania.

Dużo wydajemy także w okresach wyprzedaży, kiedy w naszych ulubionych sklepach jest dużo zniżek albo kiedy czujemy się znudzeni.

Aby nie dojść do punktu, w którym trzeba się ograniczyć z powodu czynników zewnętrznych (na przykład podwyżek cen produktów codziennego użytku), dobrze jest odłożyć na bok trochę pieniędzy co miesiąc.

Wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy

Z jednej strony chodzi o to, by być lepiej zorganizowanym czy mądrzejszym, z drugiej, by pozwolić sobie na pewne “przyjemności”, które kupujemy, aby wypełnić jakąś “lukę” w nas samych lub zapewnić sobie szczęście przez krótki czas.

Zapisywanie wydatków na kartce

Ograniczenie ubrań, butów i wypraw na imprezy może naprawdę pomóc zaoszczędzić pieniądze. Oto kilka innych zaleceń:

Zapisuj swoje wydatki – to niezawodny sposób na oszczędzanie pieniędzy

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest świadomość swoich nawyków związanych z wydatkami. Możesz to zrobić spisując każdą drobną rzecz, na którą wydajesz pieniądze w ciągu miesiąca.

Po zakupach lub opłaceniu rachunków, zapisz je w zeszycie lub arkuszu kalkulacyjnym Excel.

Zaplanowanie budżetu, a oszczędzanie pieniędzy

Upewnij się, że twoje notatki są szczegółowe, abyś mógł zauważyć dokąd zmierza większość Twoich pieniędzy – kawa w drodze do pracy, lunch w biurze, krem ​​do rąk czy taksówka.

Gdy już określisz na co wydajesz pieniądze, możesz wyeliminować niepotrzebne wydatki. Przygotuj kawę w domu lub zabierz ją ze sobą w specjalnym kubku termicznym. Możesz też przygotować lunch dzień wcześniej, zamiast kupować go w biurze. Kontroluj swoje finanse!

Zaplanuj budżet

Jeśli to Ty zajmujesz się płaceniem rachunków i zakupami, powinieneś wiedzieć ile gotówki potrzebujesz miesięcznie. Uwzględnij wszystkie stałe wydatki i nie przekraczaj dozwolonego maksimum.

Oczywiście mogą wystąpić zmiany; na przykład, jeśli zwiększysz rachunki za energię elektryczną, możesz zmniejszyć jej zużycie, gasząc wcześniej oświetlenie lub robiąc pranie tylko raz w tygodniu.

Rozsądne gospodarowanie pomaga nam na wiele sposobów, ponieważ pokazuje nam, ile wydajemy i limituje wydatki. Podsumuj ile wydajesz na jedzenie, transport i potrzebne produkty – trzy filary wydatków domowych.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Prąd – 7 sposobów na mniejsze rachunki

Oszczędzanie pieniędzy

Jednym z głównych błędów, jakie popełniają ludzie, próbując zaoszczędzić pieniądze, jest płacenie wszystkich rachunków i wydatków, a następnie odkładanie na przyszłość tego, co zostało. Jednak w większości przypadków strategia ta pozostawia nam niewiele do zaoszczędzenia.

Wrzucanie pieniędzy do skarbonki

Zaleca się, aby zaoszczędzić około 10% wynagrodzenia i upewnić się, że odłożymy je tam, gdzie mają się znaleźć (bezpieczny depozyt, pod materacem lub zainwestować) – tę sumę należy odłożyć, gdy tylko otrzymasz zapłatę.

Kolejna sprawa: ustal, jakie sytuacje lub zakupy wymagają wypłaty pieniędzy z oszczędności. Na przykład nagłe wypadki medyczne, problemy z samochodem, domowe naprawy itp. Oszczędność pieniędzy nie oznacza wydawania na nic i na wszystko; w przeciwnym razie nigdy nie będziesz w stanie zrobić postępów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kiedy pieniądze są przyczyną emocjonalnego ubóstwa

Obniż swoje wydatki i zadłużenie

Ten krok ma kluczowe znaczenie dla poprawy finansów i możliwości planowania przyszłości. W pierwszej kolejności zalecamy, abyś przestał płacić minimalną kwotę na karcie kredytowej i zajął się spłacaniem kredytów. W ten sposób unikniesz zwiększania zadłużenia z powodu odsetek lub kar.

Po drugie, bardzo ważne jest obniżenie miesięcznych wydatków. Czy jesz na mieście w każdy weekend? Wychodź tylko raz w miesiącu. Czy kupujesz ubrania za każdym razem, gdy otrzymujesz wypłatę?

Kupuj tylko odzież na specjalne okazje – na przykład na swoje urodziny. Czy wyjeżdżasz podczas każdego urlopu? Może powinieneś zostać w domu raz na jakiś czas.

W ten sposób Twoje finanse odzyskają stabilność i będziesz mógł zaoszczędzić pieniądze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Buying time promotes happiness. Ashley V. WhillansElizabeth W. DunnPaul SmeetsReneBekkersMichael I. Norton. 
  • Kakebo Blackie Books 2019. El libro de cuentas para el ahorro doméstico.https://www.blackiebooks.org/catalogo/kakebo-blackie-books-2019/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.