Oszczędzanie pieniędzy – sposoby

· Sierpień 10, 2018
Miesięczne płatności, zadłużenie i inne czynniki ograniczają naszą zdolność do oszczędzania; ale oszczędzanie pieniędzy może być proste, jeśli uczynisz to priorytetem. Przeanalizujemy 4 wskazówki, które bez wątpienia pomogą Ci zaoszczędzić pewne kwoty.

Mówią, że oszczędzanie pieniędzy jest drogą do zdobycia fortuny i w rzeczywiście jest to prawdą. Posiadanie siatki bezpieczeństwa może nam pomóc stawić czoła złym czasom finansowym, jeśli będziemy inwestować lub planować przyszłość.

Dlatego w tym artykule omówimy, w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze co miesiąc. A później możesz je wykorzystać, jak tylko chcesz!

Dlaczego oszczędzanie pieniędzy to dobry pomysł

Ważne jest, aby zawsze mieć trochę odłożonych pieniędzy, które pomogą Ci w nagłych wypadkach np. na okazję inwestycji czy dodatkowe wydatki. Wiele osób żyje z dnia na dzień i od bankructwa dzieli ich zaledwie jeden miesiąc, jeśli stracą pracę (poza jakąkolwiek rekompensatą jaką mogą otrzymać).

Nie wszyscy mają zwyczaj oszczędzania, a co gorsza nie wiedzą o jego zaletach. W każdej chwili może zdarzyć się coś nieprzewidywalnego, co będzie wymagać natychmiastowego użycia gotówki. Jak byś sobie z tym poradził, jeśli masz tylko debet na swojej karcie?

Poza tym oszczędzanie pieniędzy jest równoznaczne z planowaniem na przyszłość. Może jesteś kimś kto „żyje w teraźniejszości”, ale powinieneś pamiętać, że chociaż dzisiaj wszystko jest dobrze, jutro może być całkiem inaczej. Powinieneś zawsze być przygotowany.

Zobacz także: Przyszłość – najlepszym sposobem jej przewidzenia jest zadbanie o nią!

Nie oznacza to, że powinniście przestać cieszyć się czymkolwiek. Mamy na myśli to, że dodatkowe i niepotrzebne wydatki powinny być bardziej wyjątkiem niż normą. Istnieje wiele wydatków, które wpływają na naszą zdolność oszczędzania: wakacje, jedzenie poza domem, wyjazdy weekendowe i ubrania.

Dużo wydajemy także w okresach wyprzedaży, kiedy w naszych ulubionych sklepach jest dużo zniżek albo kiedy czujemy się znudzeni.

Aby nie dojść do punktu, w którym trzeba się ograniczyć z powodu czynników zewnętrznych (na przykład podwyżek cen produktów codziennego użytku), dobrze jest odłożyć na bok trochę pieniędzy co miesiąc.

Wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy

Z jednej strony chodzi o to, by być lepiej zorganizowanym czy mądrzejszym, z drugiej, by pozwolić sobie na pewne „przyjemności”, które kupujemy, aby wypełnić jakąś „lukę” w nas samych lub zapewnić sobie szczęście przez krótki czas.

Zapisywanie wydatków na kartce

Ograniczenie ubrań, butów i wypraw na imprezy może naprawdę pomóc zaoszczędzić pieniądze. Oto kilka innych zaleceń:

Zapisuj swoje wydatki – to niezawodny sposób na oszczędzanie pieniędzy

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest świadomość swoich nawyków związanych z wydatkami. Możesz to zrobić spisując każdą drobną rzecz, na którą wydajesz pieniądze w ciągu miesiąca.

Po zakupach lub opłaceniu rachunków, zapisz je w zeszycie lub arkuszu kalkulacyjnym Excel.

Zaplanowanie budżetu.

Upewnij się, że twoje notatki są szczegółowe, abyś mógł zauważyć dokąd zmierza większość Twoich pieniędzy – kawa w drodze do pracy, lunch w biurze, krem ​​do rąk czy taksówka.

Gdy już określisz na co wydajesz pieniądze, możesz wyeliminować niepotrzebne wydatki. Przygotuj kawę w domu lub zabierz ją ze sobą w specjalnym kubku termicznym. Możesz też przygotować lunch dzień wcześniej, zamiast kupować go w biurze. Kontroluj swoje finanse!

Zaplanuj budżet

Jeśli to Ty zajmujesz się płaceniem rachunków i zakupami, powinieneś wiedzieć ile gotówki potrzebujesz miesięcznie. Uwzględnij wszystkie stałe wydatki i nie przekraczaj dozwolonego maksimum.

Oczywiście mogą wystąpić zmiany; na przykład, jeśli zwiększysz rachunki za energię elektryczną, możesz zmniejszyć jej zużycie, gasząc wcześniej oświetlenie lub robiąc pranie tylko raz w tygodniu.

Rozsądne gospodarowanie pomaga nam na wiele sposobów, ponieważ pokazuje nam, ile wydajemy i limituje wydatki. Podsumu,j ile wydajesz na jedzenie, transport i potrzebne produkty – trzy filary wydatków domowych.

Przeczytaj również: Prąd – 7 sposobów na mniejsze rachunki

Oszczędzanie pieniędzy

Jednym z głównych błędów, jakie popełniają ludzie, próbując zaoszczędzić pieniądze, jest płacenie wszystkich rachunków i wydatków, a następnie odkładanie na przyszłość tego, co zostało. Jednak w większości przypadków strategia ta pozostawia nam niewiele do zaoszczędzenia.

Wrzucanie pieniędzy do skarbonki

Zaleca się, aby zaoszczędzić około 10% wynagrodzenia i upewnić się, że odłożymy je tam, gdzie mają się znaleźć (bezpieczny depozyt, pod materacem lub zainwestować) – tę sumę należy odłożyć, gdy tylko otrzymasz zapłatę.

Kolejna sprawa: ustal, jakie sytuacje lub zakupy wymagają wypłaty pieniędzy z oszczędności. Na przykład nagłe wypadki medyczne, problemy z samochodem, domowe naprawy itp. Oszczędność pieniędzy nie oznacza wydawania na nic i na wszystko; w przeciwnym razie nigdy nie będziesz w stanie zrobić postępów.

Obniż swoje wydatki i zadłużenie

Ten krok ma kluczowe znaczenie dla poprawy finansów i możliwości planowania przyszłości. W pierwszej kolejności zalecamy, abyś przestał płacić minimalną kwotę na karcie kredytowej i zajął się spłacaniem kredytów. W ten sposób unikniesz zwiększania zadłużenia z powodu odsetek lub kar.

Po drugie, bardzo ważne jest obniżenie miesięcznych wydatków. Czy jesz na mieście w każdy weekend? Wychodź tylko raz w miesiącu. Czy kupujesz ubrania za każdym razem, gdy otrzymujesz wypłatę?

Kupuj tylko odzież na specjalne okazje – na przykład na swoje urodziny. Czy wyjeżdżasz podczas każdego urlopu? Może powinieneś zostać w domu raz na jakiś czas.

W ten sposób Twoje finanse odzyskają stabilność i będziesz mógł zaoszczędzić pieniądze.

  • Buying time promotes happiness. Ashley V. WhillansElizabeth W. DunnPaul SmeetsReneBekkersMichael I. Norton.