Woda wierzbowa wzmacniająca korzenie roślin

W tym artykule pokażemy Ci, jak przygotować środek ukorzeniający, znany jako woda wierzbowa. Wzmocnij rośliny w Twoim ogrodzie lub sadzie.
Woda wierzbowa wzmacniająca korzenie roślin

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pozyskiwanie sadzonek z roślin lub skuteczne kiełkowanie nasion nie zawsze jest prostym procesem. Istnieją jednak pewne sztuczki i produkty, które to ułatwiają. W tym artykule dzielimy się z Wami, jak wykorzystać preparat znany jako woda wierzbowa do wzmocnienia roślin. To naturalna, skuteczna i łatwa do wykonania alternatywa w domu.

Środek ukorzeniający to produkt, który stymuluje wzrost i wzmacnia korzenie roślin. Może być domowej roboty lub zakupiony w wersji komercyjnej w sklepie rolniczym. Naturalne produkty ukorzeniające, takie jak woda wierzbowa, mają tę zaletę, że nie używają sztucznych chemikaliów, które mogą być szkodliwe. Pozwalają również zaoszczędzić pieniądze i mieć większą autonomię w zarządzaniu ogrodami i sadami.

Jak działa woda wierzbowa?

Woda wierzbowa była używana od czasów starożytnych do wzmacniania korzeni roślin. Ta wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie w wiedzy ludowej. Najlepsze jest to, że można go wyprodukować z każdego rodzaju wierzby. Środek ukorzeniający wychodzi z gotowania gałęzi, które są następnie usuwane. Dlatego nazwa woda.

Według publikacji organizacji The Horticulturist woda wierzbowa jest naturalnym ukorzeniającym hormonem, który może przyspieszyć wzrost korzeni sadzonek. Jego działanie opiera się na obecności kwasu indolmasłowego i salicylowego.

Przeczytaj również: Jakie korzyści wnosi wermikompost do Twojego ogrodu?

Dzięki tym składnikom przyspieszającym wzrost rośliny rozwijają się szybciej, ale mają też lepsze właściwości. Oprócz stymulacji wzrostu woda wierzbowa działa jak antybiotyk na rośliny i zapobiega tworzeniu się pąków.

Korzeń orchidei
Środki ukorzeniające pełnią funkcję wspomagania wzrostu poprzez dostarczanie pewnych substancji do korzeni roślin.

Jak zrobić środek ukorzeniający wodę wierzbową

Wykonanie środka ukorzeniającego wodę wierzbową nie jest skomplikowanym procesem. W rzeczywistości można go wykonać w domu bez użycia bardzo specjalnych narzędzi. Ponadto istnieją 2 metody ekstrakcji, które dobrze się sprawdzają. Po pierwsze, można to zrobić, po prostu mocząc liście. Z drugiej strony można to zrobić za pomocą procesu gotowania.

W obu przypadkach surowcem są gałązki wierzby. Z tego powodu musisz najpierw wyciąć kilka gałęzi z drzewa. Zrób to za pomocą nożyczek lub szczypiec do przycinania. Gałęzie muszą być zielone, aby składnik hormonu wzrostu był lepiej wyekstrahowany. Możesz także wziąć z ziemi kilka gałęzi, jeśli są jeszcze świeże i w dobrym stanie.

1. Moczenie

Aby zrobić wodę wierzbową z moczenia, wystarczy zebrać kilka gałęzi tego drzewa i namoczyć je w wodzie destylowanej na około 2 tygodnie. Po tym czasie mieszaninę należy przecedzić i zabutelkować. W tym procesie ważne jest, aby trzymać wodę z gałęziami w chłodnym miejscu. W przeciwnym razie liście mogą szybko przejść w stan gnicia i zepsuć mieszankę.

2. Gotowanie

Jest to nieco bardziej wyspecjalizowany proces, ale jest też bardzo prosty i zapewnia lepsze wyniki. Przede wszystkim musisz wziąć gałęzie i przygotować je. Oznacza to, że musisz usunąć liście i pozostawić tylko gałęzie lub łodygi. Im bardziej są delikatne, tym lepiej.

Po przygotowaniu gałązek należy je zanurzyć w garnku z wystarczającą ilością wody, aby je przykryć. Następnie należy włożyć wodę z gałązkami i gotować na małym ogniu, aż się zagotuje. Nie należy jednak usuwać liści od razu, tylko pozostawić je na noc. Następnego ranka odcedź preparat.

Kwas salicylowy zawiera między innymi Aspiryna
Kwas salicylowy obecny w wodzie wierzbowej jest tą samą substancją, co aspiryna.

Jak wykorzystać wodę wierzbową w roślinach?

Jak już wspomniano, woda wierzbowa jest idealna do wzmacniania sadzonek. W ten sposób powinieneś wziąć te, które rozmnażasz, i zanurzyć łodygi na kilka godzin. Nie zostawiaj ich przez cały dzień ani nie dopuszczaj do zamoczenia liści, ponieważ możesz zniszczyć delikatne sadzonki. Następnie posadź je w ziemi.

Możesz również użyć wody z wierzby do podlewania roślin, tak jakbyś robił to regularnie. Jednak najlepiej sprawdza się, gdy rośliny są małe i w pełni ukorzenione.

Skorzystaj z innych walorów wierzby

Teraz już wiesz, jak łatwo zrobić własny ukorzeniacz! To jednak nie jedyne właściwości wierzby. Wiadomo, że to drzewo ma wiele korzyści zdrowotnych. Na przykład napar z jej liści jest idealny na bóle mięśni, głowy czy bóle menstruacyjne, działając jako środek przeciwbólowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.