Jakie korzyści wnosi wermikompost do Twojego ogrodu?

Szukasz zdrowego i ekologicznego nawozu do swojego ogrodu? Wermikompost wyróżnia się ciekawymi zaletami. Tutaj je szczegółowo opisujemy.
Jakie korzyści wnosi wermikompost do Twojego ogrodu?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Od kilkudziesięciu lat nawozy organiczne przeżywają rozkwit i rewolucjonizują rolnictwo. Wśród tych produktów znajdziemy wermikompost. Czy wiesz, że to jedna z najlepszych opcji odżywiania ogrodów i sadów? Jest przyjazny dla środowiska i zapewnia ciekawe korzyści.

Podmioty takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wskazują, że ten rodzaj nawozu jest najszerzej stosowany w uprawach ekologicznych i rolnictwie rodzinnym. Często używa się czerwonej dżdżownicy kalifornijskiej lub Eisenia foetida. I chociaż sprzedaje się go w szkółkach i sklepach rolniczych, można go również przygotować samodzielnie w domu. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zapraszam do czytania!

Jak pozyskuje się próchnicę lub wermikompost?

Biohumus jest również znana jako „wermikompost”, „kompost koprolitowy” lub „humus ogrodowy”. Uzyskuje się go w procesie, w którym dżdżownice kompostowe trawią materiał organiczny i wytwarzają płyn pełniący funkcję nawozu.

Zwierzęta te rozkładają materię organiczną pod wpływem enzymów trawiennych i mikroflory obecnej w ich organizmie. W ten sposób z ich odchodów uzyskuje się produkt zawierający składniki odżywcze dla gleby.

Robak humusowy.
Wermikompost jest w 100% organiczny i oferuje wiele korzyści dla roślin.

Sugerujemy przeczytanie: Zastosowanie cynamonu w… ogrodzie

5 korzyści, jakie daje wermikompost

Chociaż posiadanie w domu hodowli robaków może wydawać się dziwne, w rzeczywistości jest to zadanie, które nie wiąże się z żadną nieprzyjemną pracą. Przy użyciu dobrego wermikompostera zaprojektowanego specjalnie do wielkości i warunków Twojego ogrodu, proces będzie prawie automatyczny.

Ponadto zawsze możesz kupić gotowy kompost. Oto główne zalety biohumusu zarówno dla ogrodu ozdobnego jak i dla warzyw.

1. Wermikompost to nawóz organiczny i naturalny

Nawozy organiczne to takie, które są produkowane z odpadów roślinnych, zwierzęcych lub pochodzenia mieszanego. Następnie miesza się je z glebą, aby poprawić ich właściwości i dostarczyć składników odżywczych.

W tym sensie pierwszą zaletą wermikompostu jest to, że jest całkowicie naturalny, o zerowej toksyczności i w 100% ekologiczny.

2. Poprawia jakość gleby

Biohumus optymalizuje strukturę gleby i aktywuje mikroorganizmy glebowe, co poprawia jej jakość dla przyszłych upraw. Jego stosowanie nie tylko wspomaga napowietrzanie podłoża, ale także pomaga poprawić jego konsystencję. Na przykład idealnie nadaje się na gleby gliniaste, na których nie jest łatwo cokolwiek uprawiać.

Tak więc przy zastosowaniu kompostu gleba może zostać przekształcona w bardziej przepuszczalne podłoże, z większą zdolnością do produkcji zdrowych roślin. Wermikompost sam w sobie sprawia, że gleba jest bardziej miękka, lżejsza i łatwiejsza w obsłudze. Ułatwia to również rolnikowi pracę w ogrodzie.

3. Brak silnego zapachu

W przeciwieństwie do innych nawozów i w przeciwieństwie do tego, czego można by się spodziewać, humus dżdżownicowy jest prawie bezwonny. Z tego powodu może być stosowany w roślinach doniczkowyych lub balkonowych, nie powodując przy tym nieprzyjemnego zapachu w domu.

4. Wermikompost pomaga zachować wilgoć i składniki odżywcze

Stosowanie humusu dżdżownicowego ma wyjątkową cechę: utrzymuje wilgoć w glebie. Dzięki temu rośliny nie wymagają tak dużego podlewania, jak przy innych nawozach.

Ma również dużą zdolność do zatrzymywania składników odżywczych pochodzących z degradacji materii organicznej, w której występuje wysoka zawartość węgla, tlenu i azotu. W ten sposób stymuluje wzrost roślin.

5. Odtruwa glebę z chemikaliów

Ten nawóz pomaga w detoksykacji gleby z substancji chemicznych, które z czasem mogą ją uszkadzać. W szczególności zapewnia większą stabilność pH i zapewnia lepsze odżywianie roślin. Dlatego jest to jedna z najbardziej zalecanych opcji dla uszkodzonych gleb.

W rzeczywistości, jeśli z jakiegoś powodu konieczne jest użycie chemicznego nawozu, wermikompost jest kompatybilny i można go zastosować na dowolnej uprawie. Pomaga nawet w odstraszaniu owadów szkodliwych dla roślin.

Zalecenia dotyczące stosowania próchnicy robaków

Na terenach sezonowych najlepiej stosować wermikompost wiosną i jesienią. W tym celu należy go rozłożyć na całej długości i szerokości ziemi, która ma być nawożona. Jeśli jest to proces odzyskiwania gleby, ważne jest również, aby stale ją podlewać.

Ponadto nie należy go zakopywać, ponieważ bakterie potrzebują tlenu. Innymi słowy, należy go nakładać na powierzchnię. Kompost można przechowywać przez długi czas bez obawy o zmianę jego właściwości.

Jednak na rynku dostępny jest również kompost płynny. W tym przypadku wybiera się mikroorganizmy obecne w wermikompoście i rozmnaża w środowisku wodnym.

Można go również kupić wraz z rozpuszczalnymi odżywkami roślinnymi, wzbogaconymi ekstraktem z alg. Humus w płynie jest łatwiejszy w aplikacji i daje niemal natychmiastowe efekty.

Robak humusowy.
Wermikompost pomaga w detoksykacji gleby nawet w obecności szkodliwych chemikaliów.

Połącz wermikompost z innymi dobrymi praktykami

Podsumowując, wermikompost ma wiele zalet. Z tego powodu jest doskonałą alternatywą do nawożenia sadu i ogrodu. Jest to produkt całkowicie ekologiczny, który odżywia glebę i pozwala uzyskać zdrowsze i silniejsze rośliny.

Mimo to nie należy pomijać faktu, że jego stosowanie powinno być uzupełniane innymi dobrymi praktykami w ogrodzie. Na przykład takimi, jak:

  • Usuwanie chwastów
  • Sadzenie roślin odpowiednich do danego obszaru i klimatu
  • Wykonanie niezbędnego nawadniania w zależności od rodzaju rośliny
  • Zapewnienie dobrej obecności światła
  • Wybór odpowiedniej gleby
  • Unikanie szkodników

Na koniec warto wiedzieć, że obecność dżdżownic w ogrodzie nie jest złym znakiem; te organizmy nie zjadają roślin. Wręcz przeciwnie, to pozytywny znak, ponieważ są wskaźnikiem gleby bogatej w materię organiczną. Robaki pomagają w utrzymaniu zdrowych i silnych roślin, wolnych od toksyn, które szkodzą naszej planecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.