Sposoby na wykorzystanie soli Epsom w ogrodzie

Sól Epsom ma zastosowania w ogrodnictwie, które nie są dobrze znane, ale skutecznie poprawiają wygląd roślin. Opowiemy Ci o nich szczegółowo.
Sposoby na wykorzystanie soli Epsom w ogrodzie

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Chociaż substancja ta kojarzy się z zastosowaniem leczniczym, możemy ją również wykorzystać do poprawy wyglądu roślin, upraw i trawników. Istnieją różne sposoby wykorzystania soli Epsom w ogrodzie, aby poprawić rozwój i zdrowy wzrost flory na zewnątrz.

Wiemy, że u ludzi sól Epsom ma właściwości przeciwbólowe i przeczyszczające, dzięki wysokiej zawartości siarczanu magnezu. Nie wszystkim jednak wiadomo, że ma również inne zastosowania na roślinach, które okazały się bardzo skuteczne.

1. Sól Epsom zwiększa wchłanianie składników odżywczych

Wchłanianie minerałów, takich jak azot, fosfor i siarka, zwiększa się, gdy doda się siarczan magnezu zawarty w soli Epsom. Sugerujemy dodanie jednej łyżki soli Epsom na każde 4 litry wody do nawadniania, dwa razy w miesiącu. Po pewnym czasie zauważysz, że liście stają się grubsze.

2. Łagodzi skutki przesadzania

Kiedy przesadzasz roślinę, zazwyczaj bardzo cierpi. Jej liście żółkną i w niektórych przypadkach mają tendencję do więdnięcia. Przestawiając roślinę, wsyp sól do wody i namocz korzenie bezpośrednio w tym preparacie.

Przesadzanie w ogrodzie powodują stres dla roślin, dlatego istnieją techniki minimalizujące jego wpływ.

3. Wzmacnia nasiona

Duża ilość magnezu w soli Epsom wzmacnia ściany komórkowe, dzięki czemu nasiona zyskują więcej energii i siły podczas kiełkowania. Po wysianiu dodaj łyżkę soli na każde 4 litry wody użytej do nawadniania.

Również przed umieszczeniem nasion spróbuj wlać łyżkę soli do otworu przeznaczonego do sadzenia.

4. Sól Epsom eliminuje szkodniki w ogrodzie

Szkodniki w ogrodzie to zło, które wydaje się nie mieć rozwiązania, bo bez względu na to, jak bardzo wytępimy niektóre gatunki, wkrótce pojawią się nowe. Zaletą eliminacji szkodników za pomocą tej soli jest to, że oprócz czyszczenia będziemy dodawać składniki odżywcze.

Wymieszaj jedną szklankę soli Epsom w 20-litrowym wiadrze wody i użyj preparatu do spryskania liści.

5. Poprawia plony

Jeśli masz jakieś uprawy w swoim ogrodzie lub drzewa owocowe, możesz również skorzystać z zalet soli Epsom. Nanieś roztwór wody i soli na korzenie drzew owocowych.

Pamiętaj, aby zachować regularność i powtarzaj ten proces około 3 razy w roku. To samo można zrobić w przypadku papryki i pomidorów. Wzmocnij tę technikę, raz w miesiącu opryskując roztworem liście upraw.

6. Może poprawić stan Twojego trawnika

Jeśli chcesz mieć bujny, gęsty i zdrowy trawnik, przed podlaniem posyp glebę solą Epsom. Wychodzi około jednego kilograma (2,2 funta) soli na 100 m2 trawnika (1000 stóp kwadratowych)

7. Ożywia swoje rośliny doniczkowe

Rośliny domowe uprawiane w doniczkach również mogą skorzystać z soli Epsom. W takim przypadku przygotuj roztwór 2 łyżek soli w 4 litrach wody i spryskaj liście.

Osiągniesz szybsze rezultaty niż w przypadku polania korzeni solą. W każdym razie można również raz w miesiącu posypać solą ziemię u podnóża rośliny przed podlaniem.

8. Poprawia zieleń liści

Jeśli zauważysz, że twoje rośliny wyglądają na przebarwione, a ich liście są nieco żółtawe, być może dobrym pomysłem jest dodanie do nich soli. Obecny w niej magnez sprzyja wytwarzaniu chlorofilu. Wystarczy spryskać liście roztworem na bazie łyżki soli Epsom rozpuszczonej w 4 litrach wody.

9. Wzmacnia działanie płynnych nawozów

W niektórych przypadkach często trzeba uciekać się do stosowania płynnych nawozów w celu poprawy stanu zdrowia roślin. Jeśli zależy Ci na jeszcze intensywniejszym efekcie, spróbuj dodać 1 łyżkę soli Epsom na każde 2 litry nawozu. Zauważysz różnicę w krótkim czasie.

Trochę ziemi.
Sól Epsom również pomaga wzmocnić właściwości kompostu. Jest idealnym dodatkiem do tworzenia naturalnych nawozów.

10. Naturalnie nawozi glebę

Jeśli myślisz o uprawie nowych gatunków roślin lub uprawie roślin w swoim ogrodzie ogrodu, możesz użyć soli Epsom do nawożenia gleby, z której będziesz korzystać. Stosunek oblicza się następująco: 1 łyżkę stołową soli na metr kwadratowy (10 stóp kwadratowych) gleby.

Gleba bogata w magnez ułatwia roślinom przyswajanie składników odżywczych, takich jak azot i fosfor. To samo dotyczy kompostu, do którego można dodać tę sól, aby poprawić jakość gleby.

Użyj soli Epsom w ogrodzie, aby zobaczyć radykalną zmianę w swoich roślinach

Mamy nadzieję, że uda Ci się zastosować niektóre z tych pomysłów do swoich roślin i upraw, ponieważ warto dać soli Epsom szansę na poprawę wyglądu i zdrowia małego królestwa roślin ww naszym ogrodzie.

Nie trzeba być ekspertem w ogrodnictwie stosując sól Epsom, ponieważ sposób jej zastosowania jest bardzo prosty. Musimy tylko być konsekwentni. Gdy zauważysz pozytywne zmiany w uprawach, będziesz zmotywowany do dalszego używania soli Epsom w swoim ogrodzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González, R. P. (2019). Z= 12, magnesio, Mg. Elemento esencial para la vida. Anales de Química de la RSEQ115(2), 74-74.
  • Abad, C., Piñero, S., Proverbio, T., Proverbio, F., & Marín, R. (2005). Sulfato de magnesio:¿ Una panacea?. Interciencia30(9), 543-549.
  • ROBERTO, Z. L. V. (2020). ESTUDIO COMPARATIVO DEL SULFATO DE MAGNESIO EN SUELO ARCILLOSO EN EL CULTIVO DE BANANO (Musa paradisiaca)(Doctoral dissertation, UNIVERSIDAD AGRARIA DEL ECUADOR).
  • Hernández, R., & Jordá, M. G. (1981). Plantas medicinales. Editorial Pax México.
  • Aliasgharpour, M. (2019). From Epsom Salt to a Beneficial Mineral; Magnesium. International Journal of Medical Investigation8(4), 1-8.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.