Termity w domu - dowiedz się, jak z nimi walczyć

Wszystko co jest wykonane z drewna — czy to meble, czy podłogi — jest narażone na działanie termitów, szczególnie w miejscach, gdzie panuje wilgoć. Dowiedz się, jak z nimi walczyć.
Termity w domu - dowiedz się, jak z nimi walczyć

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Istnieje wiele plag, które mogą zaatakować nasze domy, ale rzadko która jest tak destrukcyjna jak termity. Owady te żywią się drewnem i są w stanie nie tylko zniszczyć meble, ale także naruszyć strukturę domu, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do jego zawalenia.

W tym artykule doradzimy, jak raz na zawsze pozbyć się tych niebezpiecznych szkodników.

W jaki sposób możesz jednoznacznie stwierdzić, że Twój dom został zaatakowany przez termity? Na deskach pojawią się żółtawe kropki, co może wyglądać, jakby były posypane bułką tartą. Możesz również zauważyć małe dziurki na drewnianych powierzchniach. Są to dwa wyraźne oznaki posiadania tych niepożądanych gości w domu.

Te szkodniki upodobały sobie szczególnie kilka rodzajów drewna. Jeśli w Twoim domu przeważają deski cedrowe, to nie masz się czym martwić. Natomiast w przypadku następujących rodzajów drzew, należy być znacznie bardziej uważnym:

  • sosna
  • cyprys
  • drzewo kapokowe
  • balsa
  • olcha

Jak wytępić termity?

Przejdźmy do konkretów. Jak możesz pozbyć się niepożądanych lokatorów, zanim będzie za późno? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi i metod walki z tym szkodnikiem.

1. Pomarańcze i kamfora

Jednym z łatwych sposobów na pozbycie się termitów jest umieszczenie słoika ze skórką pomarańczową i kamforą w szufladach swojego kredensu, szafach czy komodach.

termity na drewnie

Kamfora to substancja o białej barwie, która wyglądem przypomina sól i może być stosowana m.in. jako środek owadobójczy. Należy jednak uważać, aby nie zabrudzić nią ubrań, ponieważ może zostawić trudne do usunięcia plamy.

2. Środek owadobójczy na termity na bazie kwasu borowego

Możesz znaleźć kwas borowy w supermarkecie lub w specjalistycznym sklepie dla ogrodników. Pamiętaj jednak, że to nie to samo, co leczniczy kwas borowy sprzedawany w aptekach.

  • Wymieszaj łyżeczkę kwasu borowego z łyżką cukru i łyżką mleka.
  • Napełnij mieszanką zakrętki od butelek i umieść w zaatakowanych przez termity obszarach.
  • Nie pozostawiaj ich w miejscach do których mają dostęp dzieci lub zwierzęta domowe, ponieważ płyn może być trujący.
  • Pozostaw na trzy lub cztery tygodnie. Termity rozmnażają się bardzo szybko i w krótkim czasie mogą znacznie powiększyć swoją populację. Ponieważ termity zazwyczaj transportują żywność do swoich siedlisk, jeśli uda Ci się zatruć niektóre z nich, trucizna może rozprzestrzenić się w całej kolonii.

3. Inne wskazówki

W Internecie można znaleźć wiele porad, jak pozbyć się termitów. Jednak niektóre z nich są nieskuteczne i zaraz wyjaśnimy Ci dlaczego.

Na przykład rozpylanie benzyny na drewnianych powierzchniach nie przyniesie żadnego rezultatu. Substancja ta nie dociera do wnętrza drewna, w którym żerują termity. Dodatkowo ten sposób wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i ryzykiem wywołania pożaru.

Często zachęca się również do używania nafty, oleju silnikowego i innych podobnych produktów. Odradzamy jednak ich stosowanie ze względu na ich łatwopalność.

4. Wosk chemiczny wyeliminuje termity

Istnieją specjalistyczne firmy zajmujące się dezynfekcją, czyli eliminacją owadów takich jak termity. Ponieważ w jednym domu może znajdować się nawet milion osobników, a ich obecność może być tak szkodliwa, a nawet niebezpieczna dla zdrowia i życia, często warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów.

Człowiek wykonujący dezynfekcję

Zaletą jest to, że używają atestowanych środków chemicznych i stosują sprawdzone  metody, które są bardzo skuteczne i pozwolą Ci pozbyć się termitów raz na zawsze.

Jak możesz zapobiec pojawieniu się termitów?

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym termity są powszechnym zjawiskiem, najlepiej uniknąć problemu już od startu i zrezygnować z drewnianych mebli. Jeśli jednak zdecydujesz się na meble drewniane, upewnij się, że są wysokiej jakości, aby termity nie mogły ich tak łatwo zniszczyć.

Utrzymanie domu w czystości i dezynfekcja również może być przydatna, ale nie daje żadnej gwarancji. Staraj się, aby drewno zawsze było suche, ale przede wszystkim dbaj o swoją instalację hydrauliczną. To tam żyją i rozmnażają się owady – i robią to w zawrotnym tempie.

Pozbycie się termitów nie jest łatwe i na pewno wymaga cierpliwości. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i wytępić je raz na zawsze, ponieważ dokonane przez nie zniszczenia mogą być nieodwracalne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.