Znaczenie magnezu - minerału o wielu właściwościach

Odkryj wszystko, co powinieneś wiedzieć o magnezie, abyś mógł skorzystać ze wszystkich jego zalet.
Znaczenie magnezu - minerału o wielu właściwościach
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Magnez, podobnie jak wapń i fosfor, jest minerałem o wielostronnych właściwościach. Głównym, lecz nie jedynym zadaniem magnezu jest równoważenie energii neuronów.

Jak organizm osiąga tę równowagę? Dzieje się to w całkiem prosty sposób. Ten niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu pierwiastek chemiczny działa nie tylko pobudzająco, ale także uspokajająco na nasze ciało.

Minerał ten jest również kluczowym czynnikiem wspierającym nasze dobre samopoczucie psychiczne. Osoby, które narażone są na wysoki poziom stresu, z którym niezbyt dobrze sobie radzą, zwykle mają niedobór magnezu.

Pierwiastek ten można znaleźć w większości produktów o zielonych liściach, warzywach, a zwłaszcza w kakao, migdałach, mące sojowej, orzeszkach ziemnych, orzechach laskowych i orzechach włoskich.

Należy zaznaczyć, że pomimo jego niesamowitych właściwości, minerał ten nie jest aż tak popularny, jak inne składniki odżywcze. Dzisiaj, chcielibyśmy podkreślić jego ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia i równowagi ludzkiego organizmu. Mamy nadzieje, że uda nam się odpowiednio zwrócić Twoją uwagę na ten ważny dla zdrowia pierwiastek.

Znaczenie magnezu w organizmie

Około 50% magnezu w naszym ciele znajduje się w naszych kościach i tkankach.

Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego. W rezultacie ma on kluczowe znaczenie dla ponad 300 procesów chemicznych w naszym organizmie.

Wśród jego funkcji wymienić należy następujące:

  • Uwalnianie energii
  • Produkcja hormonalna
  • Wzmocnienie kości
  • Regulacja ciśnienia tętniczego
  • Regulacja stężenia glukozy we krwi
  • Utrzymanie prawidłowego działania układu odpornościowego
  • Udział w procesie tworzenia białek
  • Udział w skurczach i rozkurczach mięśni (w tym serca)

Korzyści, jakie przynosi nam magnez

Działanie odtruwające czyli detoksykacja

Magnez charakteryzuje się działaniem detoksykacyjnym. Oznacza to, że zapobiega uszkodzeniom spowodowanym między innymi przez metale ciężkie i wszelkiego rodzaju toksyny.

Serce w dłoniach

Ponadto magnez ma zasadnicze znaczenie dla syntezy glutationu. Wierzcie lub nie, ale stanowi on jeden z najważniejszych antyoksydantów, ponieważ chroni komórki przed uszkodzeniem.

Magnez redukuje uczucie zmęczenia

Twoje ciało wykorzystuje magnez do uwalniania energii. Zasadniczo pomaga on zapewnić energię na poziomie komórkowym. Z tego powodu, gdy w organizmie występuje niedobór tego minerału, zmęczenie jest zwykle pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem.

Zmęczenie i niedobór magnezu

Uspokaja i relaksuje

Magnez działa jako środek uspokajający, który pomaga złagodzić niepokój. To dlatego, że bierze udział w produkcji serotoniny.

Poziom magnezu wpływa na jakość Twojego odpoczynku

Magnez pomaga zapewnić ogólne dobre samopoczucie. Ten minerał kontroluje nasz rytm okołodobowy lub nasz zegar biologiczny.

Wpływ magnezu na odpoczynek

Jak to działa? Magnez reguluje nasz zegar biologiczny. W ten sposób odpowiednia ilość tego pierwiastka w ciele walczy z bezsennością i utrzymuje nasze nerwy na wodzy.

Pomaga złagodzić ból mięśni

Dodatkowo, magnez odpowiada za prawidłowy skurcz i rozluźnienie każdej grupy mięśniowej naszego ciała, w tym serca.

Pomaga zapobiegać stanom spazmatycznym i towarzyszącym temu bólom mięśni. Z tego powodu sportowcy i ich rehabilitanci zwracają szczególną uwagę na odpowiedni poziom magnezu w ciele.

Dba o zdrowie Twoich kości

Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów dla zdrowia naszych kości. Wynika to z jego wpływa na aktywność osteoblastów i osteoklastów. Ponadto sprzyja także utrzymaniu prawidłowej gęstości kości.

badanie łokcia

Oznacza to, że jest wspaniały minerał z powodzeniem stosowany za równo przy zwalczaniu, jak i zapobieganiu utraty gęstości kości, czyli osteoporozy. Magnez pomaga także zrównoważyć poziom witaminy D we krwi.

Niedobór magnezu – czy mnie dotyczy?

Możliwe jest, że nie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającej ilości tego minerału lub z jakiegoś powodu jest go w nim za mało. Może to być spowodowane między innymi przebytymi infekcjami, uszkodzeniami spowodowanymi radioterapią, nietolerancją nabiału, chorobą trzewną lub chorobą Crohna.

Zwykle, gdy osoba ma niedobór magnezu, wykazuje następujące objawy. Jednak należy także pamiętać o innych czynnikach, takich jak wiek, stan zdrowia, waga.

  • Zmęczenie
  • Bezsenność
  • Drżenie
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze
  • Trudności z koncentracją
  • Nieprawidłowe poziomy innych pierwiastków: wapnia lub potasu
  • Osłabienie lub brak energii
  • Nerwowość (i niepokój, zwłaszcza u osób cierpiących na zaburzenia lękowe)

Jeśli często doświadczasz tych objawów, zalecamy rozmowę z lekarzem, który oceni Twój stan zdrowia i być może zleci kilka niezbędnych badań. Tylko on będzie bowiem w stanie stwierdzić, na czym polega problem i jak go odpowiednio i skutecznie leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tarleeton EK., Littenberg B., Magnesium intake and depression in adults. J Am Board Fam Med, 2015. 28 (2): 249-56.
  • Cao Y., Zhen S., Taylor AW., Appleton S., et al., Magnesium intake and sleep disorder symptoms: findings from the Jiangsu nutrition study of chinese adults at five year follow up. Nutrients, 2018.
  • Earp JE., Stearns RL., Stranieri A., Agostinucci J., et al., Electrolyte beverage consumption alters electrically induced crampiing threshold. Muscle Nerve, 2019. 60 (5): 598-603.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.