Częste skurcze mięśni - 7 domowych remediów

Masaż z użyciem olejku lawendowego to nie tylko element odprężającej aromaterapii, ale także znakomity sposób na złagodzenie bolesnych skurczów mięśni.
Częste skurcze mięśni - 7 domowych remediów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Częste skurcze mięśni połączone z uciążliwym bólem mogą mięć wiele różnych przyczyn. Chociaż w większości przypadków bez problemu możemy ustalić źródło problemu, mogą zdarzyć się również sytuacje, w których skurcze występują nagle i bez wyraźnie określonego podłoża.

Zazwyczaj jednak częste skurcze mięśni są powiązane z codziennym stresem, napięciem mięśniowym, upadkiem, wyczerpującym treningiem, nieprawidłowymi ruchami a nawet ze zwyczajnym przeziębieniem lub grypą. Wszystkie te czynniki mogą bowiem wpływać na pracę naszych mięśni.

Ponieważ częste skurcze mięśni mogą prowadzić do obniżenia jakości naszego codziennego życia, bardzo ważne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat tego problemu.

Co robić, gdy dopadnie nas bolesny skurcz? Jak pozbyć się bólu i rozluźnić mięśnie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Domowe remedia na częste skurcze mięśni

Istnieje mnóstwo naturalnych terapii, które umożliwiają skuteczne złagodzenie rozmaitych dolegliwości, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć w codziennym życiu. W kwestii skurczów mięśni natura także oferuje nam solidne wsparcie.

Mężczyzna z bólem karku w pracy

Poznaj najlepsze domowe remedia, które z powodzeniem pozwolą ci pozbyć się bolesnych skurczów mięśni obojętnie której części ciała.

1. Ciepła woda na częste skurcze mięśni

Jednym z najpowszechniejszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie bolesnych skurczów mięśni jest bez wątpienia ciepła kąpiel. Wysoka temperatura pomaga rozluźnić napięcie oraz przywrócić prawidłową pracę mięśni. Metod leczenia ciepłą wodą jest kilka:

  • Możesz wykorzystać termofor lub ciepłe okłady na obolałe mięśnie. Ciepło znakomicie stymuluje krążenie krwi, dzięki czemu rozluźnia, a także niweluje częste skurcze mięśni oraz stany zapalne.
  • Kąpiel w wannie pełnej ciepłej wody lub gorący prysznic to również świetny sposób na złagodzenie bolesnych skurczów mięśni. Możesz również skierować strumień ciepłej wody bezpośrednio na obolałą część ciała.

2. Gałązki rozmarynu

Rozmaryn to zioło o bardzo silnych właściwościach leczniczych. Jest ono od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej do uśmierzania wielu rozmaitych dolegliwości. Napar z rozmarynu to znakomite naturalne remedium do zwalczania stanów zapalnych.

Z powodzeniem możesz stosować napar z rozmarynu miejscowo, nanosząc na obolałe mięśnie w postaci okładu. Możesz również zaopatrzyć się w olejek rozmarynowy, który równie skutecznie pomaga pozbyć się problemu. Wystarczy wykonać rozgrzewający masaż, by częste skurcze mięśni ustąpiły.

3. Dieta bogata w potas

Niedobór potasu w codziennej diecie może skutkować częstymi, bolesnymi skurczami mięśni. Ta substancja odżywcza jest niezbędna do utrzymania zdrowych i prawidłowo funkcjonujących mięśni.

Aby uniknąć problemu, należy tak skomponować swój jadłospis, żeby nie zabrakło w nim produktów bogatych w potas. Znajdziesz go między innymi w bananach, pomidorach, kalarepie, soczewicy, brukselkach, jarmużu, soi, szpinaku itp. Możesz również przyjmować go w postaci suplementu diety.

4. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to w 100% naturalny produkt, który wykazuje silne właściwości lecznicze. Jest też nieoceniony w przypadku bolesnych skurczów mięśni. Znakomicie rozluźnia mięśnie, a także usuwa napięcie i łagodzi ból, zwłaszcza ten spowodowany przetrenowaniem.

Domowej roboty ocet jabłkowy
  • Aby w pełni wykorzystać jego zalety, przygotuj roztwór octu jabłkowego z wodą (na jedną część wody przypadają dwie części octu jabłkowego), a następnie zwilż nim obszar ciała, w obrębie którego pojawiają się częste skurcze mięśni. Pozostaw okład na ciele przez około 30 minut.
  • Inną opcją jest przygotowanie leczniczej kąpieli, rozcieńczając ocet jabłkowy w wannie bądź misce z ciepłą wodą.

5. Lód łagodzi skurcze mięśni

Bardzo często na samą myśl o skurczach i bólach mięśni automatycznie nasuwa się nam na myśl, że okłady z lodu przyniosą szybką ulgę. Rzeczywiście metoda ta jest jedną z najskuteczniejszych w przypadku bolesnych skurczów mięśni.

Lód ma bowiem silne działanie przeciwzapalne, a poza każdy z nas ma go zawsze w lodówce.

  • Zawiń kilka kostek lodu w ręcznik, a następnie przyłóż do zbolałych mięśni. Staraj się jednak nie stosować lodu bezpośrednio na skórę, gdyż możesz w ten sposób doprowadzić do poważnego uszkodzenia naskórka.
  • Pozostaw lodowy okład na ciele przez około 15 minut. Jeśli skurcze nawracają często, powtarzaj zabieg 2-3 razy dziennie, tak długo aż dolegliwości całkowicie ustąpią.

6. Napar z waleriany

Waleriana to roślina lecznicza o silnej mocy rozluźniającej. Napar z tego zioła pomoże ci ukoić napięcie zarówno fizyczne (w mięśniach), jak i psychiczne. Jak przygotować remedium?

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 1 łyżka suszonej waleriany (15 g)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę, a następnie zalej nią suszoną walerianę. Odstaw na 5-10 minut do zaparzenia.
  • Przecedź napar przez sitko i wypij. Jeśli masz ochotę możesz osłodzić go łyżką miodu – produkt ten również pomaga zregenerować mięśnie.

7. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy świetnie sprawdza się, jako środek łagodzący napięcie mięśniowe i skurcze. Lawenda, podobnie jak waleriana, wykazuje bardzo silne właściwości  rozluźniające. Stąd też bardzo często jest składnikiem między innymi odświeżaczy powierza i świeczek do aromaterapii.

Olejek lawendowy łagodzi częste skurcze mięśni
    • Możesz kupić

olejek lawendowy

    w sklepie z naturalnymi produktami lub przygotować go samodzielnie w domu.

  • Stosuj go do wykonania masażu zbolałych mięśni aż do momentu, gdy olejek zostanie całkowicie wchłonięty przez skórę.

Powyższe zalecenia są  bardzo prostymi, lecz niezwykle skutecznymi domowymi sposobami na częste skurcze mięśni. Staraj się lepiej dbać o siebie, unikać przeciążenia i regularnie troszczyć się o zdrowie układu ruchu. Od niego bowiem w dużej mierze zależy jakość naszego codziennego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Apolo Arenas M; López Fernández  E.; Caballero Ramos T. Utilización de la termoterapia en el ámbito deportivo. Revista de Ciencias del Deporte. 2006; 2 (1): 29-36.
  • De Oliveira JR, Camargo SEA, de Oliveira LD. Rosmarinus officinalis L. (rosemary) as therapeutic and prophylactic agent. J Biomed Sci. 2019 Jan 9;26(1):5.
  • Joly D. Hipopotasemia. EMC – Tratado de Medicina. 2003;7(2):1-3.
  • Beh BK, Mohamad NE, Yeap SK, Ky H, Boo SY, Chua JYH, Tan SW, Ho WY, Sharifuddin SA, Long K, Alitheen NB. Anti-obesity and anti-inflammatory effects of synthetic acetic acid vinegar and Nipa vinegar on high-fat-diet-induced obese mice. Sci Rep. 2017 Jul 27;7(1):6664.
  • Arenas J. Crioterapia y termoterapia en las lesiones del aparato locomotor. Offarm. 2002; 21 (2): 106-111.
  • Zare A, Khaksar Z, Sobhani Z, Amini M. Analgesic Effect of Valerian Root and Turnip Extracts. World J Plast Surg. 2018 Sep;7(3):345-350.
  • Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.